Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sinagoga

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Čia yra XXa. pradžios litografija su Vilniaus sinagogų sąrašu - jame yra išvardintos net 160 skirtingų sinagogų. Atskirai nuo kitų, apačioje - 13 chasidų sinagogų, esančių misnagdų Vilniuje, nes misnagdai (litvakai) kaip tai su chasidais nelabai sutarė anais laikais.

Sinagoga - tokia šventykla, kurioje meldžiasi žydai. Žodžiu, kaip ir bažnyčia būtų, tiktai judaizmo išpažinėjams, bet kadangi žinia, kad krikščionybė tėra tokia keista judaizmo atšaka, tai palyginimas su bažnyčiomis čia visgi yra teisingas ir adekvatus.

Lietuvoje kadaise sinagogų buvo devynios galybės, bet štai dabar - jau retai, kada besurasi. Štai pavyzdžiui, prieš II Pasaulinį karą vien Vilniuje buvo 105 veikiančios sinagogos, o anksčiau - dar daugiau. Palyginimui, visoje Vilniaus arkivyskupijoje dabar tėra 103 bažnyčios, o bendrai įvairių maldos namų ir šventyklų Vilniuje yra apie 60. Kitaip tariant, tai reiškia, kad apie 2/3 šventyklų prieškario Vilniuje buvo sinagogos - t.y., žydiškos šventyklos.

Daugelis dabar stebisi, kur jos dingo ir ar išties taip galėjo būti, kad buvo tiek daug, bet atsakymas čia paprastas: didžiausia dalis sinagogų buvo labai mažytės, iš esmės, didumo kaip koksai kambariukas, kur susirinkdavo žydai pasimelsti. Didesnių buvo labai nedaug, bet tos didesnės dauguma po II Pasaulinio karo tiesiog nusavintos ir paverstos kitos paskirties pastatais - vienur butai, kitur sandėliai, trečiur - dar kažkas. Kai kurios iš sinagogų buvo nugriautos. Pvz., per visą pasaulį garsėjusi ir beveik sveika išlikusi Didžioji sinagoga buvo nugriauta komunistų valdžios sprendimu, paskui paskelbiant, kad esą ji savaime sugriuvo.

Vienintelė išlikusi ir veikusi sinagoga Vilniuje buvo Choralinė sinagoga, kuri buvo pastatyta 1903 metais, t.y., ji yra bene pati naujausia iš visų sinagogų, kurios išvis Vilniuje buvo. Su ja dar susijęs toksai bajeris iš vėlesnių laikų - apie tai, kaip KPSS yra tiesiai prieš sinagogą.


Pipedijai žinomos sinagogos