Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Squid Game

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kažkoksai vaikiškas žadimas vyksta visame gražume. Ružavai apsirengę apsauginiai prižiūri treningais aprengtus kalinius-žaidėjus. Vos tik kuris kalinys sufeilina, jį čia pat vietoje ir nušauna. Žaidimo išeiga - apie 50% lavonų.

Squid Game - toksai Pietų Korėjos sukurtas serialas, kuris netikėtai ėmė ir prasimušė į visos planetos žiūrimiausių tarpą. Matyt prasimušė ir dėl to, kad turėjo stebėtinai neblogą siužetą, bet kartu buvo dar ir neadekvačiai brutualus, žiaurus ir kartu nesuprantamas.

Pietų Korėjos filme veiksmas vyksta iš to, kad kažkas, neaišku kas, turintis labai nemenkas sukarintas pajėgas, kažkokioje apleistoje saloje įkūrė slaptą kalėjimą arba konclagerį, kur daro kažkokius keistus žaidimus su žmonėmis. Vietoje žaidėjų surenkami pagrindinai totaliai prasilošę asmenys, nors yra kažkiek ir kitų, kurie šiaip prasiskolinę ir pakliuvę į nepataisomą padėtį. Žaidimų esmė - žmonės turi žaisti vaikiškus žaidimus, o kas blogai žaidžia - tą čia pat, kitų akivaizdoje ir nušauna.

Aišku, nuo tokio žaidimo būdo visi žaidimų žaidėjai labai apspangsta, juoba kad jau per pirmą vaikišką žaidimėlį yra surengiamos atviriausios skerdynės, kuriose nužudoma virš 200 žmonių. Bet kadangi už galimybę laimėti siūlomi labai dideli pinigai, tai ilgainiui dalyviai apsisprendžia žaisti. Taigi, visuotiniu žaidimo organizatorių ir pačių žaidėjų sutarimu visi ir toliau žaidžia vaikiškus žaidimėlius, o juos tuo tarpu vis žudo.


Squid Game kultūriniai kontekstai ir semiotika

Labai įdomus čia šio serialo panagrinėjimas semiotikos požiūriu, nes viskas yra pakankamai keista ir neįprasta, kad nesigautų paaiškinti tiesiog šiaip paprastai aiškinant kažkokį siužetą kaip paprastą, eilinį pasakojimą. Pasakojimas nėra eilinis, visa situacija yra nenormali, siužetas irgi nėra apie jokį normalumą ir išvis niekas nėra čia normalu.

Akivaizdu, kad šitas Squid Game yra geras kultūrinių skirtumų ir metaforų pavyzdys, rodantis kaip specifiškai kai kurie dalykai gali būti suprantami vienur, o kitaip smarkiai kitaip - kitur, ir kad netgi nepaisant dingusio konteksto ir dalies prarastų sąvokų ar jų prasmių, ar netgi pakitus paradigmai, geras diskursas visvien išlaiko savo struktūralumą, perkuria prasmes naujo gavėjo galvoje i todėl išlieka ir toliau įdomiu ir geru naratyvu. Tai čia tokia semiotika ir suveikė.

Konteksto suvokimui svarbu žinoti kelis faktus:

  • Pati Pietų Korėja prieš kelis dešimtmečius dar buvo gan žiauri diktatūra, tad tenai vis dar yra visokių slaptų kalėjimų ir žudynių atgarsiai - "ne taip seniai pas mus kažkas tokio gi buvo"
  • Šalimai esanti Šiaurės Korėja - valstybė, kur yra būtent tokio tipo lagerinė sistema, kur baudžiamuosiuose konclageriuose esantys žmonės žudomi masiškai, praktiškai už nieką - "šalimais yra visai taip"
  • Squid Game esantis konclageris arba kalėjimas gaunasi, jei Šiaurės Korėjos konclagerį perdirbi pagal K-Pop kriterijus
  • Squid Game esantis konclageris yra priešingas Šiaurės Korėjos lageriams: čia žmonės sėdi ne už neįtikimą valdžiai, o už palaidą gyvenimą, jie į konclagerį pakliūna savanoriškai ir netgi patys savo demokratiniu balsavimu gali viską nutraukti ir iš konclagerio išeiti

Visa šitai kartu yra tam tikra metafora, kad išties Pietų Korėja, kad ir absoliučiai kitokia ir priešinga, negu Šiaurės Korėja, visvien yra kažkuo tai panaši ir visai tokia pat.