Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Katalepsija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
23:32, 9 rugpjūčio 2014 versija, sukurta Fandorina (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Katalepsija arba katatoninis stuporas - dar pas psichiatrus žinoma kaip vaškinis lankstumas (lot. flexibitas cerea) - toksai įdomus dalykas, kada pacientas sėdi ar stovi nejudėdamas, lyg suparalyžuotas, ale gi pozą tai turi tokią, kokią jam kiti suteikia. Viena iš ryškiausių ir įsidėmėtinų stuporo rūšių.

Vaškinis lankstumas atsiranda dėl to, kad pacientas patiria visišką negatyvizmą savo paties atžvilgiu, neleisdamas sau pačiam kaip nors judintis ar keisti pozą. Todėl jis ir stengiasi išlaikyti tą pozą, kurią jam suteikė kažkas kitas, netgi jei ta poza labai nepatogi. Dėl to paties negatyvizmo atsiranda ir kartu su vaškiniu lankstumu pastebimas mutizmas.

Būdinga, kad ligonis nesipriešina, kai jam tokia poza suteikinėjama, o suteikus tą pozą - ilgai joje išlieka, tik labai labai iš lėto, nelyg vaškiniu būdamas, pereina į kokią natūralesnę. Kaip sako psichiatrinė klasika, taip ir yra: ligoniai nedaro valingų judesių, jiems galima suteikti bet kokią pozą ir nesvarbu, kiek nepatogi ji bebūtų, jie toje pozoje gali likti labai labai ilgai.

Patsai katalepsijos pobūdis vienareikšmiai rodo, kad pacientui ne visi namie, nes natūraliai tai organizmas to nesugeba, todėl pacientas tiesiog taip vat elgiasi. Paprastai tas pats pacientas pasižymi ir išskirtiniu jautrumu įtaigai - pavyzdžiui, pasakius jam, kad jis yra gėlė, jis taip ir ima vaizduotis. Kita vertus, hipnozė neretai leidžia katalepsiją sukelti ir šiaip paprastiems žmonėms.

Kartu su katalepsija dažnai pas ligonį pastebimi ir kiti sindromai, pavyzdžiui, echopraksija ir echolalija, taip pat ir labai būdinga oro pagalvė. Taip pat būdingas ir Pavlovo simptomas.

Tuo atveju, jei paciento poza yra ne lanksti, o jaučiamas pasipriešinimas, tai reiškia, kad jau yra rigidiškumas, taip kad čia jau nėra visai įprasta katalepsija - ji rigidiška. Paprastai šitai reiškia, kad pacientas linkęs priešintis, reikalauja gydymo, bet toksai variantas visgi geresnis.

Paprastai katalepsija pasitaiko kartu su katatonine schizofrenija, kartais ir su neurozėmis, ypač su isterija, o būna - kad ir šiaip pas kokius nors narkotikų vartotojus.

Taip pat reikia žinoti, kad yra ir medikamentozinė katalepsija, sukeliama neuroleptikų, nes ji yra ne liga. Tai yra netiesa, kad neuroleptikais pacientai yra gydomi, todėl šiuo atveju katalepsija negali būti pašalinis poveikis, o tai tik požymis, kad pacientas serga liga.