Aferizmas

Aferizmas - tai toji veikla, kuri atrodo visiškai legali ir neapgaulinga, pvz., kokios nors investicijos į kokį nors verslą, kur viskas legalu ir panašiai. Ir dar ir pelnas, atorodo, bus didžiulis, ir taip toliau. Ir visi tada nori dėti į tai savo pinigus, bet po kiek laiko visi, kas tik savo pinigus į reikalą įdėjo, lieka be pinigų, o tuo tarpu koks nors aferistas, kuris organizavo - lieka su pinigais.

Tipiškiausias aferizmo variantas - tai piramidinės schemos, tačiau būna ir sudėtingesnių, ir paprastesnių variantų.

Paprasčiausi aferizmo atvejai - tai visoksai Nigerijos skamas, kur visokie veikėjai siūlo didelius paveldėjimus beveik už dyką, o prašo tiktai pinigų bilietui į Europą ar kokiam nors kyšiui, kurį sumokėtų kažkokiam korumpuotam valdininkui. Ir nesvarbu, kiek ten jūs pinigų besiųstumėte, nieko jūs iš jų negausite. Tuo tarpu gi netgi gavę 10 ar 20 eurų, tie patys Nigerijos sukčiai jau džiaugsis, nes jiems tai kaip geras mėnesinis atlyginimas. Panašiai, kaip kas nors Lietuvoje džiaugtųsi, gavęs 1000 ar 2000 eurų.

Sudėtingiausiais gi atvejais aferizmas būna toks, kad sunku net ir pasakyti, ar tai aferizmas, ar tiesiog nevykęs verslas ar kažkokia tai investicinė bankininkystė. Štai pvz., toksai Bernard Madoff daugybę metų suko savo aferistinį biznį ir būtų netgi nepasodintas, jei ne tai, kad pats kažkaip prisipažino ir pasakė pareigūnams, kad išties tai suko kažkokią neaiškią piramidinio tipo Ponzi schemą. Tai paskui kai paskaičiavo kažkas, tai Bernard Madoff aferistinė schema, nors ir buvo nuostolius visiems nešanti, visgi buvo mažiau kenksminga, nei kai kurie didieji investiciniai JAV bankai. Nes tie bankai nuostolių atnešė daug daugiau, bet buvo legalūs ir darė išties tai visiškai lygiai tą patį, ką ir Bernard Madoff, tik kad neprisipažino.

Tai toksai yra tasai aferizmas gražus reiškinys ir negalima sakyti, kad visi aferistai - tai nusikaltėliai. Nes dar ir Ostapas Benderis, nors ir buvo aferistas, bet juk žmonėms tai kėlė daugybę džiaugsmo.

O dar aferizmas neretai persipina su šarlatanizmu, tai būna išvis įdomių tokių atvejų, kur sunku ir pasakyti, ar čia protą dėl pinigų kažkas knisa, ar šiaip žmonės tiki pseudomokslu ir iš to nuoširdžiai uždirba.