Terminalas - senais laikais būdavo toksai aparatas, kuris panašus gali būti į kompiuterį, bet išties tėra kažkokia konsolė, kuri prie kokio nors kompiuterio pajungta ir skirta ryšiui palaikyti. Šiais laikais terminalai daugmaž išnykę, nors vis dar galima jų rasti kai kuriose kompanijose, kurios pamišusios dėl saugumo. Dažniau visgi net ir tokiose pamišusiose kompanijose vietoje terminalų naudojamas paprastas kompiuteris, kuris tiesiog jungiasi prie nuotolinio desktopo.
Populiariausia šių laikų terminalų rūšis - tai virtualūs xterm tipo terminalai, per kuriuos galima valdyti visokius Linux ir kitokius UNIX.
Dabartiniais gi laikais terminalu dažniausiai būna vadinamas šelas, nes jis kokiame nors Linux ar Windows būna paleidžiamas atskirame lange, kuriame galima dirbti panašiai, kaip tame fiziniame terminale. Linux atveju terminalas gali jungtis prie lokalios sistemos, gi Windows atveju dažniausiai būna jungiamasi prie kokio nors kito kompiuterio, kruiame yra UNIX arba kažkas panašaus.
Kaip atsirado terminalai
Senais laikais, apie 1970 metus, terminalai atsirado, kaip tam tikri aparatai, per kuriuos vartotojai galėtų bendrauti su kompiuteriu. Terminalas turėdavo ekraną ir klaviatūrą, kartais apjungtą į vieną bendrą daiktą. Prie vieno normalaus kompiuterio, kuris anais laikais buvo ištisos spintos dydžio arba netgi dar didesnis, būdavo galima prijungti visą krūvą terminalų, kartais netgi dešimtis ar šimtus.
To meto terminalai tiesgiog leisdavo parašyti kokį nors tekstą komandinėje eilutėje ir jį įvykdyti ar užsiimti kokia nors nesudėtinga tekstų rašymo ir redagavimo veikla.
Terminalai fiziškai prie kompiuterių būdavo jungiami įvairiais būdais, bet ilgainiui nusistovėjo standartas - dar teletaipams sukurtas RS-232 interfeisas su kokia nors paprasta aparatine jungtimi.
Terminalų paveldėjimas - tokios sistemos, kaip DOS aplinka, o taip pat ir visokie UNIX tipo sistemoms įprasti shell. Tokios programos su komandinės eilutės interfeisu kaip tik ir buvo kuriamos terminalams, o todėl ir paplito. Kadaise geriausius, paprastus ir puikius terminalus, palaikančius ANSI Esc kodus, sukūrė tokia Digital kompanija, tai tie terminalai vadinosi VT100 ir tapo standartu iki šiolei.
Vėliau be fizinių terminalų atsirado visokie virtualūs terminalai, o tikri terminalai ištobulėjo taip, kad pasidarė tinkami grafiniam vaizdui. Viena iš populiariausių grafinių aplinkų, X-Window, yra sukurta taip, kad prie jos galima būtų jungtis per daugybę grafinių terminalų, o taip pasijungę vartotojai galėtų dirbti išties vienoje sistemoje. Tai yra taip vadinami grafiniai terminalai. Visgi ir tokie paprastai naudojami kaip asmeninės sistemos, o jų naudotojai net nesusimąsto, kad dirba su terminaline, šimtams ar tūkstančiams vartotojų aptarnauti sukurta terminaline sistema.