Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Nash

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Nash - viena iš amerikoniškų mašinų kompanijų, dariusių didžiausią įtaką viso pasaulio mašinų bizniui ir konstrukcijoms, gana ilgai buvusi technologiškai pirmaujančia iš visų pasaulio ir JAV auto įmonių. Kadangi į eksportą pernelyg nesiorientavo, tai veikė daugiausiai JAV, iš dalies Jungtinėje Karalystėje. O kadangi visgi nebuvo viena iš didžiojo trejeto, tai ir liko mums beveik nežinoma.

Nash apie 1937 metus apsijungė su šaldytuvų gamintoju Kelvinator, su kuriuo kartu buvo bendra firma, gaminusi ir visokius šaldytuvus, įskaitant ir refiržeratorius, ir buitinius šaldytuvus. Tik 1968 šaldytuvų padalinys buvo kažkur parduotas ir po kelių perpardavimų tapo Electrolux dalimi. O pati Nash corporation 1954 nusipirko tokią Hudson Motor Car Company, apsijungė ir persivadino į American Motors arba AMC, kuri Europoje jau visgi tapo kažkiek žinoma, ypač dėl Jeep mašinų. Vienok, kad ir kaip kompanija po truputį augo ir stiprėjo, galų gale visvien ją nupirko Chrysler, paskui išardė po truputį gabalais ir taip nebeliko viso to Nash palikimo.

Bene didžiausia Nash motors įtaka automobilizmui atėjo per šiuos firmos įdiegtus ir paskleistus išradimus:

  • Muscle car, amerikietiška galingų mašinų klasė, buvo sukurta, kai 1957 metais Nash į savo gan mažos klasės Rambler mašiną įkišo patį galingiausią turėtą V8 variklį, skirtą šiaip jau visai kitoms mašinoms. Taip iš Rambler Six gavosi Rambler Rebel - lyg ir nedidelė mašina, kainavusi gana nebrangiai, bet ant kelio galėjusi visiškai momentaliai padaryti bet kokią kitą amerikietišką mašiną. Daug vėliau Muscle car sukūrimo nuopelnus prisiėmė kitos kompanijos, rimtai į rinką įsisukusios tik kokiu dešimtmečiu vėliau.
  • Dar 1950 metais Nash ėmė gaminti pirmas JAV kompaktines mašinas. Toksai kompaktinis automobilis, pavadintas Rambler, buvo pagal europietiškus mastus didelės klasės mašina, panaši į didesnio dydžio, prestižinius europinių gamintojų modelius. Kadangi Rambler buvo maža mašina pagal amerikietišką supratimą, tai mažumą kompensavo pagerintu komfortu, padidintu galingumu ir panašiai.
  • Dar 1949 metais Nash ėmė gaminti mašinas su saugos diržais - tai buvo pirmos pasaulyje mašinos su diržais. Tiesa, anais laikais saugos diržai buvo baisiai nepopuliarūs ir klientai jų visiškai nenorėdavo naudoti, o daugelis, nusipirkę mašiną su saugos diržais, paskui prašydavo dilerių, kad jie išmontuotų tuos diržus. Bet ilgainiui pasaulyje tie diržai visgi išplito ir dabar mašinų be jų įsivaizduoti neįmanoma.
  • 1941 metais Nash ėmė gaminti Nash 600 mašinas, kurios tapo pirmomis pasaulyje realiai serijinėmis mašinomis su nešančiuoju kėbulu. Iki tol jau buvo bandymų daryti dalinai ar pilnai nešantį kėbulą, bet sprendimai būdavo tiktai daliniai, o dažniausiai ir naudoti tik ypatingai brangioms, liukso klasės mašinoms, kaip Lincoln gamintas Zephyr. Bet net ir tokiais atvejais mašina turėdavo rėmą, tik jis būdavo dalinis, gaunantis tik dalį apkrovos, o kita dalis tekdavo kėbului. Tuo tarpu Nash praitaikė realų nešantį kėbulą, kurio dėka mašinos tuo pat metu ir gerokai atpigo, ir kartu pasidarė bene penktadaliu lengvesnės.
  • 1938 metais Nash išrado mašinoms ventiliacijos ir šildymo sistemą, kuri įprasta iki šiol. Kas galėtų įsivaizduoti mašiną, kuri neturi bendros šildymo/šaldymo sistemos, kur galima pasirinkti, ar šildyti, ar šaldyti? O įsivaizduokite, iki Nash neretai būdavo taip, kad jei norėdavai atvėsti - vienintelis variantas buvo praverti langus, o norint pasišildyti - naudoti specialią benzininę krosnelę.