Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Napster

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Napster - tai buvo toksai pirmas pasaulyje P2P tipo tinklas, skirtas visokiai muzikai, ypačiai MP3 ir kitiems failams keistis tarpusavyje tiesiogiai, apeinant visokius FTP ir kitus centralizuotus serverius, kurie būdavo naudojami iki tolei. Atsiradęs 1999 metų birželio 1 dieną, jau po kelių mėnesių Napster išplito per visą planetą ir tapo viena iš populiariausių bendrai kada nors egzistavusių programų.

Vienok greitai po to Napster išplitimo, visokį nepasitenkinimą pareiškė Autorių teisių industrija, prasidėjo bylos ir taip toliau. O ypač šiuoju atžvilgiu sublizgėjo tokia Metallica, kuri atrado, kad dar į oficialų platinimą neišleistas singlas jau kažkaip transliuojamas per visokias radijo stotis ir lipa į hit paradų viršūnes. Per tas stotis pasiaiškinus, paaiškėjo, kad tų stočių dydžėjai parsisiuntė singlą iš Napster, o iš kur tame Napster tasai singlas atsirado, taip ir liko neaišku.

Žodžiu, nuo tos istorijos Metallica veikėjams aptemo galvose, nes mintis, kaip tavo singlas gali būti topuose, nors dar nėra išleistas, jiems tiesiog buvo per daug sudėtinga. Tai šitą sudėtingumą jie ir pabandė išspręsti teismuose, užbylinėdami Napster kompaniją.

Long story short, 2001 metų liepos 11 dieną Napster uždarė savo tinklą, o tada subankrutavo, neišsimokėdami pinigų, kuriuos prakišo bylose.

Visa Napster kompanija su viskuo buvo išparduota, ilgiausiai vyko prekyba pačiu Napster prekės ženklu, kuris galų gale po kelių perdavimų atiteko kažkokiai firmai, kuri užsiimdinėjo muzikos pardavimais, taip kad 2014 Napster vardu jau buvo paleistas mokamas muzikos pardavimo portalas, bet išties tikrasis Napster niekaip jau ir nebeatgimė.

Pasimokę iš Napster, vėliau atsirado daug kitų įvairių kompanijų, kurios jau elgėsi gudriau ir tokių didelių bylų daugeliu atveju išvengė, nors principas buvo tas pats - P2P failų perdavimas. Galų gale visokie tinklai išsivystė į visokius bittorent, kurie jau aiškaus šeimininko išvis neturi, taip kad ir į teismą nėra ką paduoti.