Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Kompleksinis asmenybės sutrikimas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kompleksinis asmenybės sutrikimas - tai toks, kur yra ne viena, o kelios asmenybės sutrikimo diagnozės. Būtent dėl to, kad neretai pasitaikydavo kompleksiniai, sunkiai diagnozuojami ir klasifikuojami asmenybės sutrikimai, atsirado visiškai kitokia asmenybės sutrikimų klasifikacija pagal ICD-11. Toje klasifikacijoje iš esmės visi dabar įprasti asmenybės sutrikimai jau yra laikomi kompleksiniais asmenybės sutrikimais.

Visgi klasikinis asmenybės sutrikimų variantas yra toks, kur yra aiškūs, ryškūs vieno iš klasikinių asmenybės sutrikimų požymių, t.y., tokių kur būtų galima nustatyti bent jau du įprastus asmenybės sutrikimus, naudojant, pvz., asmenybės sutrikimų klasifikaciją pagal DSM-5.

Dar kai kurie vertina, kad iš tiesų ir to nepakanka, norint nustatyti kompleksinį asmenybės sutrikimą, ir kad jei du sutrikimai iš vieno klasterio - tai tėra kažkuris sutrikimas su papildomais bruožais. O realiai kompleksinis asmenybės sutrikimas - tai toks, kur vienas žmogus yra bent dviejuose klasteriuose, pvz., A klasteryje (schizo spektras) ir C klasteryje (baimės ir nerimo grupė). Arba, pvz., B klasteryje (antisocialūs ir dramatiniai) ir C klasteryje (baimės ir nerimo grupė). Akivaizdu, kad tokios tarpklasterinės kombinacijos yra labai labai retos, nes skirtingų klasterių sutrikimai tiesiog prieštarauja vienas kitam savo esme. Mums netenka susidurti su tokiais atvejais, kur galima būtų aiškiai diagnozuoti du skirtingų klasterių sutrikimus.

Tais atvejais, jei pastebimi dviejų skirtingų klasterių sutrikimai vienu metu, patariame įtarti psichozę, nes normaliai taip nebūna. Tokie kombinuoti žmonės gali būti neadekvatūs ir nesuvokiantys aplinkos.

Iš tų, su kuriais mums dažniau pasitaiko susidurti praktikoje, pažymėtinos tokios kombinacijos. Visos jos būna vieno klasterio ribose. Štai pvz.:

Į šią klasifikaciją netraukiame ribinio asmenybės sutrikimo, nes bet kruioje kombinacijoje su kitais sutrikimais čia gaunasi tik nesąmonės. Manome, kad kiti asmenybės sutrikimai tiesiog gali koreguoti ribinį, jį apsunkindami, bet tai jau būtų ribinio sutrikimo versijos. Ribinis sutrikimas nėra pilnavertis asmenybės sutrikimas, nors į sąrašus ir traukiamas.

Taip pat čia traukiame tiktai asmenybės sutrikimų poras, bet ne trejetus. Jei reiškiasi trys asmenybės sutrikimai - tai reiškia, kad tai yra bendrai bendriniai viso klasterio požymiai. Tokiu atveju siūlytume išskirti bent jau vieną-du aiškesnius asmenybės sutrikimus iš viso klasterio.

Norime atkreipti dėmesį, kad kompleksiškesni už kitus variantai yra su narcisistiniu modeliu, kuris įgauna keistesnių formų dėl specifiško, dvigubo narcisistinio asmenybės sutrikimo veikimo: grandiozinėje fazėje tas sutrikimas turi itin socialią, malonią, didingą formą, daug kuo artimą gerai adaptuotam histrioniniam sutrikimui. Tuo tarpu pažeidžiamoje fazėje tas sutrikimas reiškiasi labai agresyviai ir įgauna atvirus antisocialaus sutrikimo požymius. T.y., netgi pats savaime narcisistinis asmenybės sutrikimas turi ir anisocialaus, ir histrioninio sutrikimo požymių. Kombinacijose tie požymiai gauna itin ryškias formas:

  • Grandiozinis narcisizmas su histrioniniu sutrikimu - atvirai isterišką ir teatrinį šou (kaip daro įvairios žvaigždės), kur siekiama ypatingo aplinkinių garbinimo.
  • Pažeidžiamas narcisizmas su antisocialiu sutrikimu - itin grubų, nusikaltėlišką, smurtinį, baisų elgesį, kur narcizas jaučiasi visiškai teisus, aukščiau visko.

Dar norime atkreipti dėmesį, kad kai kurie retesni asmenybės sutrikimai su klasteriu B gali sudaryti kai kuriuos retus, ypatingai apgaulingus ir pavojingus asmenybės sutrikimų variantus, žinomus kaip tamsioji triada ir tamsioji tetrada. Nors tokie itin sunkūs kombinuoti sutrikimai ypatingai reti (iki kelių-keliolikos atvejų milijonui gyventojų), jų pasekmės kartais būna itin blogos.


Dar žr.

Čia dar kiek daugiau apie visokius kombinuotus asmenybės sutrikimo atvejus: