Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


C klasterio asmenybės sutrikimai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš C klasteris)
Jump to navigation Jump to search

C klasterio asmenybės sutrikimai yra tie asmenybės sutrikimai, kurie pagal DSM yra sugrupuoti į trečią, C raide pažymėtą sutrikimų grupę. Šiai asmenybės sutrikimų grupei priskirta viskas, kas primena įprastas neurozes, bet tęsiasi be aiškios priežasties ir kažkodel nesikoreguoja nuo psichoterapijos.

Iki šiol kyla ginčai, ar čia tikrai yra asmenybės sutrikimai, ar tiesiog jiems taikytos netinkamos psichoterapijos priemonės, o gal tiesiog kažkas juos tik dar labiau prigąsdino ir jie psichoterapijos vengia. Kai kurie dar čia taria, kad į šitą sutrikimų grupę tiesiog numetami visi neurotiniai atvejai, kur tik psichiatras buvo nevykęs. Nes kažkaip pateisinti savo narcisistinį ego psichiatras turi, o kai yra narcizas - iš principo jokios psichoterapijos daryti jis nepajėgus. Taigi, labai patogus paaiškinimas viskam - kad čia ne neurozė, o į ją panašus asmenybės sutrikimas.

Bendras visų šių sutrikimų požymis - kad juose vienaip ar kitaip pastebima baimė, vengimas, nerimas ir elgesys, kuris atseit nuo kažkokių baimę keliančių dalykų turėtų apsaugoti. Daugeliu savo simptomų šie sutrikimai labai primena neurozes, tačiau nuo šių skiriasi itin giliais, viską apimančiais ir niekaip nekoreguojamais simptomais, kurie savo išreikštumu ir absurdiškumu kartais gali priminti netgi sunkiai įtikėtinus anekdotus.

Čia yra tokie asmenybės sutrikimai:

  • Vengiantis asmenybės sutrikimas - esminis požymis - kad vengia kontaktų su kitais žmonėmis, švenčių, renginių, susibūrimų, linkęs sėdėti namie. Paprastai turi daug depresijos požymių. Bijo naujų pažinčių, nepažįstamų žmonių ir t.t..
  • Priklausomas asmenybės sutrikimas - nesugeba elgtis savarankiškai, visiškai nepasitiki savimi, nemoka savimi pasirūpinti, jaučiasi priklausomas nuo aplinkinių. Jei koks nors globėjas dingsta, išsyk pradeda bejėgiškai ieškoti kito. Savarankiškai elgtis beveik nesugeba, ypatingai sunkiai daro sprendimus.
  • Obsesinis-kompulsinis asmenybės sutrikimas - dar dažnai įvardinamas kaip anankastinis asmenybės sutrikimas, turi daug priklausomo sutrikimo požymių, tačiau priklausomas ne nuo konkrečių asmenybių, o nuo taisyklių, tvarkų, dokumentų, registrų ir pan.. Vietoje realių veiksmų užsiima nesąmoninga tų veiksmų simuliacija, pildydamas sąrašus, čeklistus, klausimybus, derinimo aktus, išlaidų knygas ir taip toliau, ir tą daro netgi namuose, buityje.

Kai kurie būtent šiam klasteriui linkę būtų priskirti ir ribinį asmenybės sutrikimą, nes jo atveju irgi yra ryškiai pastebimas nesaugumo jausmas, nerimas, baimė. Kita vertus, terapinant bedruose skyriuose, ribinių čia turėti nesigauna, nes savo dramų stiprumu jie pernelyg baugina kitus.