Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Jungtis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Jungtys)
Jump to navigation Jump to search
Čia tokios iš dažnesnių jungčių, kurios šiais laikais vis dar pasitaiko. Nors kai kurios visgi jau yra retos, bet nu ką gali žinoti, imsite ir susidursite dar.

Jungtis - tai toksai sujungimas, kuris būna aparatinis ar programinis, ką nors su kuo nors sujungiantis. Jungtys būna įvairiausios - tai ten kokie nors laidai, tai vamzdžiai, tai dar kas nors su kuo nors. Iš esmės gi jei kažką reikia sujungti su kažkuo, kad kažkas kažkaip susijungtų ir apsijungtų - tai štai jums ir jungtis. Kartais būna netgi ir biologinės jungtys, pvz., pimpalas su pute - tipiška jungtis.

Kai kalbama apie tai, kad jungtis yra duomenų perdavimui, o esminis sąryšis visgi ne fizinis, o programinis - tai jau būna koks nors portas. Čia jau įdomu tai, kad portas gali būti, bet fizinė jungtis gali neegzistuoti, ji gali būti virtuali ar netgi išvis visai nenumatyta.

Dažnai jungtys pagal savo biologinį analogą skirstomos į dvi rūšis, taip atsiranda vyriška jungtis ir moteriška jungtis. Moteriška būna su skylute ar skylutėmis, o vyriška - su kokiais nors stiebeliais, kojytėmis. Kai kalba eina apie kokią nors elektrą, moteriška jungtis dažniausiai vadinama rozete, kai vyriškoji pavadinama kištuku. Vienok kartai sunku būna nustatyti, kur koksai skirtumas, ypač kai kalba apie kompiuterių jungtis - nes būna, kad įkišamas kištukas turi savyje skylutes, o ta jungtis, į kurią kišama - stiebelius. Tai tokiais atvejais visgi žiūrima, kur yra mažos skylutės, o kur tie stiebeliai.

Čia kažkiek senais laikais populiarių jungčių, dalis iš jų jau gerokai primirštos, tad daugelis jų nei nėra matę.

Būna jungčių įvairiausiems dalykams - pvz., pati paprasčiausia senovinė jungtis yra mechaninė - tai tiesiog varžtas su veržle. Varžtas, su veržle apsijungdamas, kažką sujungia, taip ir gaunasi sujungimas - kitaip tariant, jungtis. Čia sujungimas yra srieginis. Bet jei pasižiūrėsim, kokių ir kiek visokių varžtų yra, tai tikrai maža nepasirodys, nes skiriasi jie ir sriegio kryptimi, ir skersmeniu, ir žingsniu. Tūkstančiai jų, visokių ir skirtingų.

Taigi, mechaninėmis jungtimis būna ir daiktai visokie sujungiami, ir įvairūs vamzdžiai, ir kokie nors fotoaparatai. Pastarieji turi porą klasikinių jungčių, žinomų, kaip M39 ir M42.

Itin daug visokių jungčių turi kompiuteriai - čia yra ir visokios populiarios USB, ir senovinės keistos VGA, IDE, PCI, RS-232, RJ-11 ar dar nežinomesnės jungtys, kurioms būdinga tai, kad jos ne tik elektrinį signalą perduoda, bet ir turi visokią vidinę logiką, pagal kurią tie signalai keliauja. IT pasaulyje net ne dešimtys tų jungčių, o matyt šimtai - kai kurios firmos, pvz., sukuria jungtis vos ne kiekvienam naujam procesoriui.

Įvairios jungtys yra viena iš didžiausių kompiuterastų, mechanikų ir kitų technarių kompetencijų - ką su kuo ir kaip sujungti, kad kažkas kaip nors veiktų. Jei gerai tose jungtyse nesigaudai - tai sujungti kažko gali ir nepavykti.