Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Institucionalizuoti kliedesiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Institucionalizuoti kliedesiai - specifiška legitimizuotų kliedesių rūšis, veikianti tik vienos institucijos, organizacijos ar politinės/religinės grupės ribose.

Dėl specifinio veikimo institucionalizuoti kliedesiai veikia ne visuotinai, jie netampa kažkokia didesnei visuomenės daliai priimtina kliedėjimo rūšimi, tad lieka žinomais tik kažkuriai specifiškai žmonių grupei. Tačiau kaip ir legitimizuoti kliedesiai, institucionalizuoti kliedesiai tampa pagrindu kokiems nors teisiniams, organizaciniams, finansiniams ar žmonių valdymo sprendimams, kurie kartais prasimuša ir į platesnį, visos valstybės valdymo lygį.

Vienas iš ryškesnių institucionalizuotų kliedesių atvejų - antialkoholinės teorijos, vystytos NTAKD, pagal kurias netgi kalbėjimas apie alkoholį gali sukelti alkoholizmą. Plintant teorijoms, jas vystyti griebėsi Aurelijus Veryga, o paskui tos teorijos peraugo į ištisą mokslinę verygizaciją, kur pradėti netgi kažkokie keisti falsifikavimai apie alkoholizmo lygį Lietuvoje, imtos rengti nuostabiai pataisytos (su žvėriškai priaugintais skaičiais) ataskaitos, skirtos Pasaulinei sveikatos organizacijai ir taip toliau. Galutiniame rezultate pseudomokslinės teorijos buvo įtvirtintos kaip doktrina, palaikoma įstatymais.

Vienas iš teorijos rezultatų buvo tai, kad imti cenzūruoti užsieniniai žurnalai (išplėšant iš jų lapus, kur minimas alkoholis), o silpnų alkoholinių gėrimų kainos padidintos tiek, kad labiau apsimokėtų gerti degtinę, o ne alų. Ir tai nepaisant to, kad senų seniausiai žinoma, jog stiprūs alkoholiniai gėrimai priklausomybę sukelia kardinaliai greičiau, nei silpni.

Kitaip tariant, šiuo atveju stebėjome ne ką kitą, kaip institucionalizuotų kliedesių virtimą legitimizuotais kliedesiais.

Dažnesniu atveju institucionalizuoti kliedesiai būna visgi tiesiog kokie nors religiniai kliedesiai, kurie turi gana didelę galią vienos religinės bendruomenės ribose, tačiau neturi didesnės įtakos išorėje.


Ryškesni insitucionalizuotų kliedesių atvejai

Čia keli atvejai, kur institucionalizuoti kliedesiai pasiekė tokį lygį, kad jau ėmė kelti realias problemas žmonėms ar ištisoms valstybėms