Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Indukuotieji kliedesiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Indukuotieji kliedesiai - antriniai kliedesiai su patogeneze, kylantys dėl to, kad pašaliniai asmenys prifarširuoja paciento smegenis visokių kliedesių. Ryškiais atvejais pas pacientą būna indukuotoji psichozė, bet švelnesniais variantais gali reikštis ir šiaip riboti kliedesiai be jokios kitos psichotinės simptomatikos. Dažnai indukuotieji kliedesiai priskiriami psichogeniniams kliedesiams.

Tipiškiausiais atvejais tai būna sistematizuoti kliedesiai, perimti iš kokio nors kito paciento, ypač jei tas skleidžia pirminius kliedesius. Pagrindiniai faktoriai, kurie daro įtaką indukuotųjų kliedesių atsirdimui:

  • Žemas inetelektas, dėl kurio pacientas nesusiorientuoja visame kliedesių absurdiškume
  • Didelis kliedesius skleidžiančio asmens autoritetas, pasitikėjimas tuo asmeniu, taip pat jei kliedesiai gaunami per TV ar kokią kitą įspūdį pacientui darančią žiniasklaidą
  • Paciento atskyrimas nuo kritinių ir alternatyvių informacijos šaltinių, kurie leistų panaikinti kliedesius ankstyvose stadijose
  • Aukštas emocinis kliedesių krūvis, pvz., kokios nors temos apie aukas ar pan.
  • Didelis kliedesių sistemiškumas, didelio kiekio tikrų realybės faktų įpainiojimas, apgaulingas tikroviškumas ir pan.

Atskira indukuotų kliedesių forma laikomi konforminiai kliedesiai: pastarieji būna tada, kai svetimais kliedesiais indukuojasi kitas pacientas, sergantis paranojine šizofrenija ar panašiu susirgimu. Paciento perimti kliedesiai stabilizuojasi ir ima vystytis, o paskui persidavinėti dar kitiems pacientams bei sveikiems asmenims. Tokiu būdu atsiranda nauji indukuotų kliedesių plitimo židiniai.

Paprastai indukuotų kliedesių sunkumas priklauso nuo to, kiek smarkiai sistematizuoti jie yra. Esant mažam sistemiškumui, kliedesiai būna lengvesni, trumpiau trunkantys. Jei kliedesiai pasiekia pilnavertės sąmokslo teorijos lygį, jie gali išsilaikyti ir keletą metų ar netgi dar ilgiau. Itin smarkiai ir sunkiai fiksuojasi sistemišką, manamai racionalų pavidalą turintys racionalizuoti kliedesiai.

Kai kada indukuotųjų kliedesių nešėjas gali perdavinėti savo kliedesius naujoms aukoms, tos naujos aukos dar naujoms aukoms, taip susidarant ištisai grupei vienodus kliedesius turinčių pacientų. Tuo atveju, jei tie pacientai išlaiko galimybę bendrauti tarpusavyje, o tarpinėse grandyse pasitaiko ir sveiką protą turinčių žmonių, kurie pataiso kliedesius, įvesdami šiokio tokio menamo racionalumo, indukuotieji kliedesiai ilgainiui gali stiprėti.

Jei į indukuotųjų kliedesių skleidimą įtraukiamos masinės informacijos priemonės, tokios kaip TV, spauda, internetas - šie kliedesiai gali paplisti dar plačiau, o jei skleidžiami pakankamai ilgai, gali sukelti ir masinę psichozę.

Itin sunkiais atvejais indukuotieji kliedesiai gali pasipildyti ir iliuzijomis, pseudohaliucinacijomis ir haliucinacijomis. Galimos ir indukuotosios haliucinacijos.


Dar žr.

Kaip reiškinys, indukuotieji kliedesiai smarkiai siejasi su Dunning-Kruger efektu, nes paprastai šitą turintys asmenys būna prisirankioję visiškai nesąmoningų įsivaizdavimų iš aplinkos. Kita vertus, Daningo-Kriūgerio efektas visgi reiškiasi kaip silpnesnė mąstymo pažeidimo ir iškraipymo forma, pagal sunkumą dar neatitinkanti klinikinių kliedesių apibrėžimo.