Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


BMD

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Teoriškai iš lėktuvo išmestas BMD turi nusileisti kaip nors panašiai - su parašiutais, o nusileidimo pabaigoje - dar ir pristabdytas reaktyviniais varikliais. Ir teoriškai šitaip BMD galima nuleidinėti kartu su visais kareiviais - tipo, nusileidžia ir išsyk važiuoja, šaudydamas priešus.
Eilinis atvejis su iš lėktuvo išmestu, apsivertusiu ir sudužusiu BMD - šitas iš kažkokių 2019 metais vykusių manevrų. Atkreipkite dėmesį į šarvą - jis tiesiog sulūžo gabalais.

BMD - toksai rusiškas šarvuotis, kurio pavadinimas reiškia "Kovinė desanto mašina" (nuo rusų kalbos "Bojevaja Mašina Desanta"). Tiesa, pačioje Rusijoje beveik nuo pat naudojimo pradžios šitas mašinas pavadino "Bratskaja Magila Desanta" - t.y., "broliškas desanto kapas".

Pagal savo idėją, BMD turėjo būti mašina, kuri panaši į BMP, tačiau tinkama permetimui lėktuvais, todėl mažesnė ir lengvesnė. Palyginimui, BMP-1 pilna masė buvo apie 13 tonų, o BMD-1 pilna masė buvo apie 7,2 tonos. Buvo numatoma, kad tokias mašinas turės gabenti daugiausiai An-12 lėktuvai, kurių keliamoji galia buvo apie 10-12 tonų ir kurių SSRS buvo prisigaminusi daugiau kaip 1000 - tai buvo bene populiariausias transportinis lėktuvas.

Teoriškai BMD turėjo būti labai gera, lengva, greita, nors ir labai brangi kovinė mašina, kuri savo savybėmis prilygtų BMP, tačiau būtų daug lengvesnė - tinkama gabenimui lėktuvais. Deja, nors mašina išties buvo labai brangi, lyginant su kita panašaus lygio rusiška technika, jos savybės nebuvo geros.

Pavadinimas "Broliškas desanto kapas" pirmiausiai buvo susijęs su tuo, kad pagal rusišką oro desanto idėją kareiviai turėjo būti mėtomi iš lėktuvų jau sukišti į tokias desantines mašinas, kurios pastatytos ant platformos. Tos platformos su BMD turėjo būti nuleidžiamos parašiutais ir turinčios galutiniam kritimo pristabdymui skirtus raketinius variklius, kurie visai pristabdo kritimą, likus keliems metrams iki žemės. Praktikoje tokie nusileidimai labai neretai baigdavosi tuo, kad raketiniai varikliai nesuveikdavo ar pastrigdavo vienas iš kelių parašiutų, tad mašina tėkšdavosi į žemę, taip sukratydama ir į šarvus atidaužydama viduje esančius kareivius, kad dažnai nei vieno gyvo ir nelikdavo. Taigi, gan greitai tokie desantavimai baigėsi, bet pavadinimas apie brolišką kapą taip ir pasiliko.

Kiek vėliau pavadinimas dar kartą prilipo, kai BMD mašinos pakliuvo į realius mūšius Afganistane, o paskui ir kitose vietose.

Reikalas tas, kad taupydami svorį, sovietai nutarė naudoti kad ir pačias brangiausias, tačiau kartu ir pačias lengviausias medžiagas. Todėl mašinos ratai buvo padaryti iš grynai magnio lydinio (kaip F1 mašinų ar lėktuvų ratai), o šarvas buvo iš aliuminio-magnio lydinio, kuris buvo irgi lengvesnis, ir taip toliau. Tokie sprendimai tikrai labai palengvino svorį (panašiai, kaip ir amerikietiško M113 atveju).

Čia įsivaizdavimui:

  • Plieno tankis yra apie 7,85g/cm, stiprumas apie 400Mpa
  • Aliuminio tankis yra apie 2,75g/cm, stiprumas apie 200Mpa
  • Magnio tankis yra apie 1,74g/cm, stiprumas apie 300Mpa

Tai reiškė, kad nors aliuminis ir yra kokius du kartus silpnesnis, jis yra tris kartus lengvesnis - apsimoka labiau už plieną. Tačiau dar labiau apsimoka magnio lydiniai - jie apie pusantro karto lengvesni už aliuminio lydinius, bet kartu dar gerokai stipresni, artėjantys prie plieno savo stiprumu. Taigi, nors magnio lydiniai ir brangūs, sovietai pasirinko būtent juos. Ratai buvo išvis iš magnio lydinio, kitur buvo daugiausiai aliuminio lydiniai. Magnio lydiniai užsidegdavo tiek gerai, kad molotovo kokteilis, pataikęs į BMD vikšrus, kartais sugebėdavo padegti ratus tiek, kad šie tiesiog sudegdavo skaisčia liepsna. Panašiai degdavo ir liukai, kurie irgi buvo padaryti iš magnio lydinio - jei liukas užsidegdavo, jis degdavo tiek staigiai ir karštai, kad prie liuko esantį kareivį kartais mirtinai sudegindavo vos per kelias sekundes. O liukai užsidegdavo ir nuo molotovų, ir nuo kumuliacinių užtaisų, ir kartais ir nuo šiaip padegamųjų kulkų ar dar ko nors. Taigi, štai jums ir prašom.

Žodžiu, BMD degė baisiai. O jų šarvai, kaip paaiškėjo, buvo per silpni, kad pėstininkus apsaugotų - šiuo atžvilgiu gal net MT-LB buvo geresnė. Prieššarvinės kulkos BMD šarvą imdavo be didelių problemų, o stambiakalibris kulkosvaidis, šaudant iš nedidelio nuotolio, sugebėdavo pramušti netgi ir be prieššarvinių kulkų.

Pačių sovietų vertinimu, BMD turėjo būti baisiai gera mašina, todėl buvo gaminama dideliais kiekiais. Bet realiai tai paprastai būdavo ta mašina, kuri būdavo sunaikinama pirmiausiai. Galima tarti, kad SSRS neturėjo blogesnės mašinos už šitą. O ir dabar Rusija matyt neturi blogesnio šarvuočio, nei šis - visvien ir neadekvačiai brangus ir neadekvačiai netikęs.