Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Apofenija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Apofenija (lot. apophenia) - specifiška, anksčiau už psichozę pastebima šizofrenijos priepuoliams būdinga būsena, kur pacientas ima atvirai ir intensyviai kliedėti visokius kliedesius. Aiškus besivystančio deliriumo ar oneiroido požymis, nors gali būti ir ankstyvesnėse stadijose.

Apofenija yra esminis kliedesių išsivystymo etapas: pirmiausiai atsiranda trema, kur žmogui pasimato pačiuožimo požymiai, tada vyksta apofenija, kuri gali trukti gana ilgai, o viskas pasibaigia apokalipse. Taigi, galima tarti, kad apofenija yra tam tikras psichozės ekvivalentas, tačiau be dezorientacijos, haliucinacijų ir panašių sunkių problemų.

Atitinkamai, apofenija gali būti nagrinėjama ir latentinės schizofrenijos kontekste: jei žmogui nėra psichotinio epizodo, tai apie pilnavertę schizofreniją kalbėti dar negalime, tačiau jei yra apofenijos epizodai, galime įtarti apie besivystantį sutrikimą.


Apofenijos išsivystymas

Tremos metu pacientas gana staigiai ir intensyviai pradeda kliedėti, neretai prarasdamas bet kokį sąryšį su realu, tačiau kartu jaučia ir palengvėjimą, nes iki tol buvusios tremos metu visos jį kamavusios nuojautos buvo labai sunkios, nepakeliamos. O čia tik šast - ir viskas jau pasidaro aišku. O jau ypač aišku pasidaro, kai apofenija įsivažiuoja ir visi realūs įvykiai taip pat pradedami interpretuoti, remiantis kliedesiais.

Būdinga, kad apofenijos metu labai sparčiai išsiplečia kliedesiškai interpretuojamų faktų ir įvykių kiekis, viskas ima gultis į kažkokią neaiškią vieningą sistemą, kurią supranta tiktai pats pacientas. Itin būdinga, kad sąryšiai tarp skirtingų dalykų yra visiškai neatsekami sveiko proto žmonėms. Pvz., pacientas gali susieti karves ir karą, nes abu žodžiai jam panašiai skamba, o tada padaryti išvadą, kad laukuose besiganančios karvės reiškia prasidedančią pasaulio pabaigą.

Ryškėjant apofenijai, kliedesiai įgauna sistemingų kliedesių požymius - kažkokios idėjos atmetamos, kažkokios idėjos paryškinamos ir taip ima augti ryškesnė visų kliedesių ašis, aplink kurią viskas sukasi. Lengvesniu atveju ties tais kliedesiais paciento būsena gali ir sustoti, tačiau jei susirgimas sunkesnis, vėliau ima rastis paciento dezorientacija ir pirmieji psichozės požymiai.

Savo esme apofenija yra gana artima kliedesinei interpretacijai ir kliedesių kristalizacijai, tik vat šieji paprastai būna tiesiog simptomai, rodantys, kad apofenijos stadija jau pasiekta. Paskui, kuriam laikui praėjus, gali prasidėti apokalipsė. Bet gali ir neprasidėti...