Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Adler

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Adler - buvo tokios vokiškos mašinos, kurios gamintos Tarpukariu, ir buvo jos vienos iš pačių geriausių mašinų, kokios išvis tais laikais pasaulyje buvo. Pakolei vienos kompanijos vis bandė sukurti kažką kuo prabangesnio, kitos - kažką kuo greitesnio, o trečios - kažką, kuo pigesnio, tai Adler tiesiog bandė pagaminti mašinas, kurios būtų pačios geriausios.

Realiai lyg ir ne per daug išskirtinės, Adler mašinos pasižymėjo neįtikėtina kokybę, todėl per visą pasaulį buvo tapusios ralio ir tolimų automobilinių kelionių pasirinkimu nr.1, nes geresnių ir patikimesnių tiesiog nebuvo. Pvz., kai bene kokiais 1938 metais Lietuvoje vyko pirmas didesnis ralio čempionatas, visos trys pirmos vietos teko Adler mašinų ekipažams.

Kitas faktas - dar dešimtmečiu anksčiau būtent Adler mašina, ir dar ne naujausias modelis, tapo pirma pasaulyje mašina, kuri apvažiavo visą planetą. Tai buvo 1927 metais, kai vokietė moteris lenktynininkė Clara Eleonore Clärenore Stinnes-Söderstrom, pasiėmusi savo vyrą kino režisierių Carl-Axel Söderström, per visokiausius žemynus nuvažiavo 47 tūkstančius kilometrų. Anuomet šitokia kelionė atrodė beveik neįtikėtina, bet net ir šiais laikais panašiai aplink pasaulį apvažiuoti ne kiekviena mašina galėtų, nors keliai nuo to laiko labai labai smarkiai pagerėję.

Vėlyvais Tarpukario laikais Adler kompanija buvo patekusi į nacių nemalonę, taip pat ir dėl to, kad anoksai Ferdinand Porsche į šią firmą žiūrėjo, kaip į tą, kuri gali kokias tai pretenzijas pareikšti. Nors karo metais Adler mašinos buvo labai mėgstamos karininkų, nes buvo ir patogios, ir negendančios, firma finansavimo negaudavo, tad II Pasaulinio karo gale pasiekė tokią būklę, kad atsigauti nebegalėjo. Bandydami bent kažkaip išsilaikyti, firmos savininkai nusprendė mašinų daugiau nebegaminti, o gaminti spausdinimo mašinėles.

Adler spausdinimo mašinėlės kurį laiką irgi buvo tiesiog tikras kokybės standartas, tačiau laikai keitėsi ir firmą galų gale, 1957 nusipirko tokia didelė ano meto elektronikos kompanija Grundig, kuri greitai šitą firmą perpardavė italų firmai Olivetti, kuri spausdinimo mašinėlių segmente buvo vienas iš pasaulinių to meto gigantų. Taip ir išnyko Adler kompanija.


Josef Ganz ir Volswagen Käfer

Gi dar įdomesnis faktas, kuris jau žinomas daug mažiau - kad vienu iš ryškesnių Adler vadovų buvo toksai Josef Ganz, vienas iš genialiausių to metu auto konstruktorių, kuris buvo pakviestas į Adler gamyklą po to, kai ilgokai leido kažkokį žurnalą apie automobilius. Taigi, tasai Josef Ganz 1931 metais sukūrė tokią eksperimentinę mašiną, kurią pavadino "Maikäfer" - "Gegužės vabalu". Ta mašina išsiskyrė tuo, kad buvo stebėtinai gera, nepaisant neįtikėtinai mažos kainos ir paparastumo. Adler firma kreipėsi dėl šios mašinos gamybos į tokį itin turtingą fabrikantą Ferdinand Porsche, šis gavo visą medžiagą, tačiau gamybos taip ir nepradėjo.

Deja, kaip tik tuo metu į valdžią ėmė lįst naciai, o kadangi Josef Ganz buvo tiesiog žydas, tai naciams jis nepatiko ir buvo greitai išstumtas. Jo sukurtos mašinos pagrindu vėliau jau kita gamykla pradėjo gaminti tokią mašiną Standard Superior, kuri buvo reklamuojama ir dar kitu pavadinimu - kaip Volkswagen.

O dar po kelerių metų, pastarąją mašiną klonuodamas, toksai Ferdinand Porsche ėmė ir sukūrė tokį visai kitą automobilį - Käfer. Savo išvaizda ir konstrukcija šita mašina nelabai tesiskyrė nuo to pat Standard Superior, tiktai buvo gal truputį didesnė ir savo išvaizda padaryta taip, kad atrodytų kaip smarkiai sumažintas ir supaprastintas "Adler 2,5 Liter" modelis. Visus nuopelnus Ferdinand Porsche prisiėmė sau ir Hitleriui pristatė šią mašiną, kaip tautos automobilį - Volkswagen.

Naciai net neįtarė, kad didžiausią jų automobilių sėkmę sukūrė žydas inžinierius.


Dar žr.

  • Alfred Adler - kažkoksai visiškai nesusijęs psichoterapeutas, bet irgi iš tų pačių laikų