Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Komandirskije

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Originalus "Komandirskije" laikrodis, apie 1975 pavyzdžio. Tokie ir buvo gaminami praktiškai iki sovietmečio pabaigos. Taigi, dauguma tikrų "Komandirskije" laikrodžių atrodo būtent taip, kaip šis, esantis nuotraukoje. Jei jūs iš kažkur gavote "Komandirskie" laikrodį ir jis atrodo kitaip, tai dideli šansai, kad visai tenai ne "Komandirskie", o kokia nors vėlesnių laikų nesąmonė. Kitą vertus, ir otkie kaip nuotraukoje - irgi labai plačiai buvo padirbinėjami, netgi labai panašūs būdavo.
Tipiniai įvairios kokybės rusiškos ir kiniškos gamybos falsifikatai. Nei vieno tikro, tačiau kai kurie, pvz., atrodantys taip, kaip dešinysis vidurinėje eilėje, ar vidurinis apatinėje eilėje - neretai siūlomi, kaip esą tikri, originalūs ir taip toliau.
Visai jau fantastinis variantas, gamintas ir kurtas kažkur Kinijoje, tačiau netgi ir tokie apgauna "Komandirskije" laikrodžių mėgėjus.

Komandirskije arba dar vadinami kaip Komandirskie - tokie rusiški laikrodžiai, kurie beveik visi, beveik visais atvejais yra grubūs falsifikatai, feikai ir netikri. Tikri "Komandirskije" laikrdodžiai pasitaiko taip retai, kad jų dauguma ne tik neturi ir nėra turėję, bet dauguma nėra netgi matę, o kadangi nematę, tai pasiduoda apgavystei. Taigi, iki šiol įvairiuose turguose galima aptikti siūlomų "Komandirskije" laikrodžių, gamintų Kinijoje, perkamų pačioje Kinijoje po pusę euro, tačiau apsukrūs prekeiviai čia juos bando pardavinėti jau po 10 ar 20 eurų, tikėdamiesi rasti patiklų durnių, kurį apgaus.

Tikri "Komandirskije" laikrodžiai buvo gaminami dideliais tiražais, išlikę irgi nemažais kiekiais, tačiau falsifikatų prigaminta tiek daug, kad rasti tarp jų originalą sunkiai įmanoma. Juoba kad originalai nesunkiai lūždavo, gesdavo (itin neatsparus ir jautrus buvo plastikinis stikliukas), tad veikiančių originalių nelabai daug tėra išlikę.

Apie pavadinimą - rusiškas pavadinimas "Командирские" iš kvadratinių raidžių taisyklingai transkribuojamas kaip "Komandirskije", nes paskutinė rusiška "e" yra tariama ne kaip "e", o kaip "je". Tačiau visas tas žalias jaunimėlis ir kiti milenialsai tiesiog nesupranta didingos, iškilios ir labai dvasingos rusų kalbos, todėl įsivaizduoja, kad pavadinimas yra transkribuojamas kaip "Komandirskie". Nenuostabu, kad tokį klaidingą pavadinimą užrašė netgi ir Vikipedijoje, kuri nesąmonių lygiu jau seniai pasivijo Pipediją, tačiau taip ir liko visiškai nejuokinga.


"Komandirskije" laikrodžių istorija

Vakarų šalyse visi karininkai, o daugeliu atvejų ir puskarininkiai ar netgi eiliniai gaudavo laikrodžius tam, kad galėtų efektyviai veikti suplanuotose operacijose, pvz., tiksliai nurodytu momentu galėtų pulti priešą iš skirtingų pusių ar daryti sudėtingesnius manevrus. Tačiau SSRS laikrodžių pramonė buvo labai atsilikusi ir laikrodžių tiesiog nesugebėjo gaminti pakankamais kiekiais. Tai nepasitaisė netgi po II Pasaulinio karo, kai SSRS prisigrobė visokių gamyklų iš Vokietijos. Bet kažkaip po truputį tų laikrodžių sovietai gamino daugiau, tad galų gale, kad ir atsilikdama 30 metų, SSRS gynybos ministerija nutarė aprūpinti bent jau karininkus pakankamai tiksliais laikrodžiais.

Kadangi SSRS laikrodžiai buvo brangūs, o kariuomenė aprūpindavo jais ne visus, tai šitie laikrodžiai pradžioje buvo laikomi vietoje apdovanojimų ir įteikiami tik kai kuriems karininkams kažkokiomis progomis. Paraleliai tokiais pat laikrodžiais buvo prekiaujama "Vojentorg" prekybos tinkle, kur buvo prekės, parduodamos tiktai kariškiams. Vienas laikrodis kainavo apie 40 rublių, tai pačioje gamybos pradžioje prilygo vidutiniam SSRS gyventojo atlyginimui.

Pirmi "Komandirskije" laikrodžiai pradėti gaminti 1965, bet labai mažais tiražais, o pagrindinė gamyba prasidėjo maždaug apie 1970, didžiausią mastą pasiekdama apie 1975, kai prasidėjo pusapvaliai kampuoto dizaino laikrodžių gamyba.

Visi šitie laikrodžiai turi gana prastą, netikslų mechanizmą, prastą patikimumą, plastikinius stiklus, teoriškai yra atsparūs vandeniui, bet praktiškai kiauri (netinka net maudymuisi) bet yra visgi kokybiškesni už daugumą kitų rusiškų laikrodžių. Kadangi gaminti Vostok laikrodžių gamykloje Čistopolyje, tai turi tuos pat mechanizmus, kaip ir daugelis originalių rusiškų Vostok laikrodžių, tačiau atrinktus pagal kokybę, kaip kariškiems užsakymams.

Esminis kriterijus karinei atrankai būdavo susijęs su laikrodžių mechanizmų testavimu - jie būdavo tikrinami dėl tikslumo. Apie 90% laikrodžių mechanizmų nepraeidavo tikrinimų ir būdavo naudojami civilinėms reikmėms, o likę 10% ar mažiau kokybiškų mechanizmų, turinčių mažiausius tikslumo nuokrytpius, būdavo skiriami kariškoms reikmėms. Normali kokybės vadyba tose rusiškose gamyklose išvis neegzistavo, tad vienintelis kokybės valdymo būdas buvo tiesiog ne tokių blogų daiktų atrinkinėjimas iš visai jau blogų daiktų krūvos. Bet net ir tokie atrinkti laikrodžiai tipiniu atveju per parą darydavo kelių minučių paklaidą.

Sovietmečiu "Komandirskije" laikrodžiai buvo mitologizuojami, nes buvo vieni iš nedaugelio sovietinių laikrodžių, kurie nesugesdavo per pirmus nešiojimo metus, o atlaikydavo kartais ir 3-5, o retkarčiais ir 10 metų (jei gerai prižiūrimi, mažai nešiojami ir t.t.), rodydami laiką iš bėdos pakenčiamu tikslumu. Visgi, lyginant su vakarietiškais, pvz., japoniškais laikrodžiais, šie laikrodžiai nepasižymėjo nei kokybe, nei tikslumu, nei ilgaamžiškumu.

Jau sovietmečio pabaigoje ėmė rastis milžiniški kiekiai "Komandirskije" falsifikatų, įskaitant ir falsifikatus su užrašu "Заказ МО СССР". Visgi dauguma falsifikatų buvo be šitų užrašų, bet užtat su užrašais "generalskije", "kapitanskije" ir panašiai, o taip pat su ženklais, nurodančiais karinių pajėgų rūšį, pvz., desanto, tankų ar dar kokią nors kariuomenę, KGB ar dar ką nors. Visi šitie laikrodžiai su nurodyta kariuomenės rūšimi yra falsifikatai ir netikri, nes tikrų laikrodžių su nurodoma kariuomenės rūšimi nebuvo išvis.

Kaip atskirti tikrą "Komandirskije" laikrodį nuo falsifikato

Originalūs tikri Komandirskije laikrodžiai visi turi užrašą kvadratinėmis raidėmis - "Заказ МО СССР", kuris reiškia, kad laikrodį užsakė SSRS Gynybos ministerija. Tik 1965-1989 periodo gamybos laikrodžiai, gaminti Čistopolio gamykloje "Vostok" ir praėję karinį priėmimą (su ta kokybiškų laikrodžių atranka) yra tikri "Komandirskije". Visi kiti kiti yra falsifikatai, dalis iš kurių gaminti netgi toje pačioje gamykloje, kita dalis - su gamykla susijusiuose kooperatyvuose, dirbtuvėse ir panašiai.

"Komandirskije" laikrodžių falsifikatai yra trijų rūšių:

  • Ankstyvi falsifikatai, gaminti pačiame Čistopolio fabrike, tačiau ne pagal karinę atranką, todėl tiesiog su daug prastesniu mechanizmu, įvairiu dizainu, tačiau rusiškais žymėjimais ant mechanikos, ir su užrašu "Sdelano v Rossiji", "Sdelano v SSSR", "Made in USSR" ar panašiai. Pasižymi daug kartų blogesne kokybe ir mažu tikslumu, nei originalai, turi grubesnius korpusus, prastai, nelabai kokybiškai pagamintus ciferblatus.
  • Vėlyvesni falsifikatai, gaminti pačiame Čistopolio fabrike, tačiau ne su rusiškais, o su kinietiškais mechanizmais. Pasižymi tikslumu ir patikimumu, kuris daug didesnis, nei pas originalius "Komandirskije" laikrodžius. Šiems falsifikatamas priklauso ir mechaniniai laikrodžiai, ir kvarciniai laikrodžiai su kiniškais mechanizmais, tačiau įstatytais į rusiškus korpusus tame pačiame Čistopolio fabrike. Kitais atžvilgiais atitinka kitus "originalius" Čistopolio falsifikatus.
  • Kiniški falsifikatai, kurie itin masiniai, daugeliu atvejų geresnės kokybės ar netgi geriau atrodantys, nei įvairūs rusiški laikrodžiai, bet nuo A iki Z gaminami Kinijoje. Dažnai pasižymi absurdiškais žymėjimais, pvz., užrašais, kur dalis raidžių yra kvadratinės raidės, o dalis - kažkokios neaiškios išvis, keistais simbolių kombinavimais, pvz., užrašas "KGB" ir kartu kariška simbolika ir panašiai.

Kartais pasitaiko netgi išvis eklektiškų "Komandirskije" tipo nesąmonių - pvz., "Desert shield" laikrodžiai su mitologine kilme - esą užsakyti JAV gynybos ministerijos. Dalis iš tokių laikrodžių buvo gaminta ir gaminama tame pačiame Čistopolio fabrike, įskaitant ir būtent tą "Desert shield" nesąmonę.

Dažniausiai pasitaiko kiniški "Komandirskije" laikrodžių falsifikatai, o kolekcionieriai dažniausiai pamaunami ant prastų vėlyvųjų to paties Čistopolio gamintų falsifikatų su nekokybiškais korpusais ir nekokybiška mechanika.