Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Apofenija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Apofenija - specifiška, šizofrenijos priepuoliams būdinga būsena, kur pacientas ima atvirai ir intensyviai kliedėti visokius kliedesius. Aiškus deliriumo ar oneiroido požymis.

Tremos metu pacientas gana staigiai ir intensyviai pradeda kliedėti, prarasdamas bet kokį sąryšį su realu, tačiau kartu jaučia ir palengvėjimą, nes iki tol buvusios tremos metu visos jį kamavusios nuojautos buvo labai sunkios, nepakeliamos. O čia tik šast - ir viskas jau pasidaro aišku. O jau ypač aišku pasidaro, kai apofenija įsivažiuoja ir visi realūs įvykiai taip pat pradedami interpretuoti, remiantis kliedesiais.

Būdinga, kad apofenijos metu labai sparčiai išsiplečia kliedesiškai interpretuojamų faktų ir įvykių kiekis, viskas ima gultis į kažkokią neaiškią vieningą sistemą, kurią supranta tiktai pats pacientas. Itin būdinga, kad sąryšiai tarp skirtingų dalykų yra visiškai neatsekami sveiko proto žmonėms. Pvz., pacientas gali susieti karves ir karą, nes abu žodžiai jam panašiai skamba, o tada padaryti išvadą, kad laukuose besiganančios karvės reiškia prasidedančią pasaulio pabaigą.

Ryškėjant apofenijai, kliedesiai įgauna sistemingų kliedesių požymius - kažkokios idėjos atmetamos, kažkokios idėjos paryškinamos ir taip ima augti ryškesnė visų kliedesių ašis, aplink kurią viskas sukasi.

Savo esme apofenija yra gana artima kliedesinei interpretacijai ir kliedesių kristalizacijai, tik vat šieji paprastai būna tiesiog simptomai, rodantys, kad apofenijos stadija jau pasiekta. Paskui, kuriam laikui praėjus, gali prasidėti apokalipsė. Bet gali ir neprasidėti...