Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Liaudies medicina

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
19:11, 3 gegužės 2020 versija, sukurta MHz (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Liaudies medicina''' - tai kratinys visokių empirinių gydymo metodų, permaišytų su įvairiais prietarais, makaronais ir nesąmonėmis. Sen...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Liaudies medicina - tai kratinys visokių empirinių gydymo metodų, permaišytų su įvairiais prietarais, makaronais ir nesąmonėmis.

Senų senovėje, kai normali medicina beveik neegzistavo, liaudies medicinos patirtys kartais padėdavo. Pvz., gydymas žolėmis duodavo naudos, nes kai kurie augalai tikrai turi gydomųjų savybių. Pvz., čiobrealiai palengvina atsikosėjimą, avietės ir jų lapai sumažina karščiavimą, kerpės pristabdo kai kurias žaizdų infekcijas ir panašiai. Taigi, tais senais laikais, kai nebuvo chemijos, liaudies medicina visai padėdavo.

Kita vertus net ir geriausiais liaudies medicinos klestėjimo laikais joje buvo pilna šarlatanizmo. Pavyzdžiui, karvių išmatų vartojimo žaizdoms tepti ar kokių nors kitų panašaus lygio nesąmonių.

Ir netgi geriausiai veikę žolės būdavo beveik nedozuojamos, nes tų pačių veiksmingų medžiagų kiekis augaluose kartais gali skirtis dešimtis kartų. Tai reiškia, kad vienu atveju augalas nesuveiks, o kitu atveju - žmogus gali gauti ir mirtiną kokio nors pavojingesnio preparato dozę. Daugelis augalinių vaistų yra labai pavojingi - tai yra nuodingi augalai, kurie gydo tik labai mažomis dozėmis.

Šiais laikais chemija yra daug geriau: visada žinai, kokią dozę vaisto gausi, todėl tas vaistas ir veiks, ir neapnuodys. Tie augalai, kurie turėjo gydomąjį poveikį, seniai ištirti, iš jų išskirtos veiksmingos medžiagos ir dabar jos būna sintetinamos. Yra sukurta ir nemažai daug veiksmingesnių, mažiau nuodingų ir geresnių medžiagų.

Taigi, liaudies medicina gal kadaise ir turėjo naudos, gal ji buvo naudinga prieš 100 metų, kai gerų vaistų labai trūko, gal turėjo prasmės sovietmečiu, kai medicina irgi dar buvo ribotai prieinama, todėl žmonės patys rinkdavosi kokias nors jonažoles dėl depresijos, mumijo odos infekcijų gydymui, juodąjį beržo grybą nuo vėžio, ženšenį bendrai sveikatai ar dar kažką, bet šiais laikais ta medicina jau prarado prasmę. Vaistinėse 100x geresni vaistai su gydytojo receptu parduodami daug pigiau ir be jokio vargo.

Deja, kai kuriose menkiau civilizuotose šalyse liaudies medicina vis dar paplitusi, tad kokioje nors Kinijoje tos medicinos mėgėjai gydosi šikšnosparniais ir paskui paskleidžia kokius nors šikšnosparnių koronavirusus po pasaulį.