Kristianija

Kristianija, kartais dar vadinama Christianija - taigi svarbiausia Kopenhagos vieta, nes tenai daug žolės, atsipalaidavusių hipių ir šiaip visokio smagumo.

Kristianija buvo įkurta 1971 metų rugsėjo 4 dieną, kai būrys hipių ir bomžų ją užėmė, o tų pat metų rugsėjo 26 paskelbė savo nepriklausomybę.


Kristianijos istorija

Kristianija išties tebuvo sena ir apleista, daugybę metų nenaudojama ir neprižiūrima, tačiau didelė karinė bazė. O ta bazė buvo iškeldinta kokiais dar 1967, nes labai jau nepatogioje vietoje buvo - visai senoje Kopenhagoje, kur nei kareiviams patogu, nei dar kam nors. Bet vienok nors ir tą bazę iškeldino, bet miestui neatidavė, nes kažkaip pagailėjo - nes bazė ten buvo kelis šimtus metų, Christianshavn tvirtovėje.

Taigi, vieną kokią tai 1971 metų dieną, o gal ir naktį, būrelis hipių, norinčių gal kokių nors daiktų pavogti, o gal dar kažką rasti, prasibrovė per užtvaras ir įlindo į tą Kristianijos karinę bazę. Ir atrado, kad vietos belenkiek, namų begalės, žmonių - nei gyvos dvasios, ir gyvenk ten kiek nori ir kaip nori.

Tai po truputį ten į Kristianiją ėmė keltis ir kiti hipiai. O kadangi hipiai išsikeldavo į tą bazę ir ten tyliai sėdėdavo, vartodavo tuos savo narkotikus, kaip kad marichiną ir LSD, tai niekam jie netrukdė. Tai kažkaip policija irgi ėmė laikytis tokios nuostatos, kad jei ten sau hipiai narkotikus vartoja - tai ir gerai.

Dar daugiau, policija greitai ėmė toleruoti ir dar daugiau viską - nes jei ten hipiai sau Kristianijoje ir vartoja narkotikus, ir patys sau juos gaminasi, tai kitur neišlenda su tuo, problemų nedaro, niekas jų nemato ir tai ir gerai. Itin gerai dėl to, kad jei savo uždaroje Kristianijos narkomanų bendruomenėje tie hipiai ir kanapes ar aguonas pasiaugina - nu tai irgi sau tenai ir pasidaro. Ir geriausia - kad į tą reikalą neįlenda kokia nors narkomafija, nes hipiams jos platinamų narkotikų neprireikia.

Tai vat taip ir gavosi, kad po truputį hipių ten daugėjo, narkomanai ten ramiai gyveno, o niekas niekam netrukdė. Taigi, Kristianijoje buvo ramu ir gera.

Tai šitaip kažkuriuo metu hipiai paskelbė, kad jie jau čia kažkokia mikrovalstybė - Kristianija, ir pasiskelbė nepriklausomybę netgi. Aišku, niekas jų negirdėjo, o kadangi jie nieko netrukdė - nu tai ir netrukdė.

Reikalai ėmė keistis tik po to, kai žmonių Kristianijoje prisikaupė tiek, kad visgi jiems jau narkotikus ėmė gabenti ir narkomafija. O kadangi gandai sklido plačiai, tai ir kiti narkomanai ėmė važiuoti į Kristianiją tam, kad narkotikų nusipirkt. Ir tą visvien toleravo policija, nes taip buvo ramiau - matėsi ir kas prekiauja, ir iš kur tie prekeiviai narkotikus gauna, ir panašiai, ir kartu nebuvo kokių tai nusikaltimų didesnių.

Tik vieną 2005 dieną kai policija visgi pričiupo kažkokius prekeivius, kurie stumdė heroiną, o tą policiją iškvietė tie patys hipiai iš Kristianijos, tai viskas ir pasikeitė. O hipiai policiją iškvietė todėl, kad heroiną platinę mafukai nusprendė, kad čia jau jie valdo viską. O kai atlėkė policija - tai kilo susišaudymas, keli žmonės žuvo, o tarp jų ir vienas policininkas. Tai paskui jau ėmė darytis viskas kitaip.

Tai paskui patys hipiai ėmė šalint visą tą narkotikų prekybą, ir netgi iki to, kad 2011 metais jie išvis padarė draudimą lakytis savo Kristianijoje bet kam iš išorės - ne tik užsieniečiams, bet ir danams. Tuo pačiu hipiai platino per Kopenhagą lankstinukus su prašymais pirktis narkotikus kitur, o ne Kristianijoje.

Taip kad dabar ta Kristianija jau daug ramesnė ir kitokesnė. Kita gi vertus, vis dar galima tenai rasti žolės, bet vėlgi kita vertus, ne tokia jau ten ir probleminė vieta.

O Lietuvoje nusižiūrėję į Kristianiją, kažkokie hipiai norėjo padaryti Užupį panašų, nes irgi atrodė kaip griuvėsiai nereikalingi. Ale nepavyko, nes NT kainos didelės, tai butų prisipirko visokie turčiai ir nieko ten nesigavo.