Kaip turi atrodyti Pipedijos straipsnis?
Kaip turi atrodyti Pipedijos straipsnis?
Taigi, klausimas galbūt ir klaidinantis, bet vertas dėmesio. Turbūt dauguma žinome, kad Pipedija nėra Vikipedija, ir griežtų rašymo standartų nesilaikome, tačiau Pipedija visgi yra enciklopedija (kažkokia), ir nebūtų labai gražu jei kas nors nusilengvintų ant kokio nors straipsnio ir sugadintų visą bendrą vaizdą. Taip kad čia yra du klausimai: kaip palaikyti visą stiliuką, tobiš kaip rašyti kaip Pipedija? Ir dar visai atskirai klausimas, kaip ten visokias nuorodas ir paveiksliukus dėlioti, tai čia apačioje žemiau viskas detaliai paaiškinta.
Rašymas
Tenka pripažinti, jei nesi pabūvojęs kokioje nors -edijoje, pačiam įsijausti į straipsnių rašymą nepatartina, ypač jei tik dabar atradai šį. Tad dėrėtų paskaityti kokį nors kitą pagirtiną Pipedijos straipsnį (Pvz. pagrindinį puslapį) ir pasisemti patirties.
Bendros taisyklės
- Rašyti lietuviškai. Nėra ko apvemti Pipediją savo One žargonais. Rašymas su nosinėmis bei varnelėmis yra patartinas, tačiau jei nors ir pamatysite/patys parašysite netaisyklingą žodį humoro dėlei, nesielvartaukite, juk taip dabar kalba visi žmonės.
- Neskiesti nesamonių. Kaip jau buvo sakyta, Pipedija - enciklopedija. Nebent parašysite tai juokingai, nerašykite kad Dalia Grybauskaitė laisvalaikiu kramto nagus nuo savo kaktos. Ar šiaip nepagrįstų ir nejuokingų faktų.
- Juokaukite. Pipedija yra rimta, taip, tačiau kam skaityti rimtą Pipediją jei jau yra tokia rimta enciklopedija? Nors tai ir prieštarauja virš šios esančiai taisyklei, ne visada reikia dėstyti sausus faktus ar valstybės istoriją. Tačiau neperlenkite lazdos. Jei jau pradėsite rašyti anekdotus ar šiaip tragiškus bandymus "prikolinti", tai jumis, vėlgi, išsiųs paštu į Vikipediją. Plačiau galite paskaityti čia.
- Vamzdinkite. Nelabai žinau, ar teisingai šitą šposą išverčiau į Lietuvių kalbą, bet ne tame esmė. Yra toks dalykas atėjęs iš tolimų kraštų, jei tiksliau, Encyclopedia Dramatica, vadinamas "Piping" (netgi asocijuojasi su Pipedija), kuris ten laikomas produktyviu ir juokingu. Šis sūris gaminamas šitaip. Norint suskelti kokį juokelį, berašydamas rimtus faktus, į vieną ar kitą žodį autorius įterpia nuorodą, priešingą apie rašomą dalyką. Sunku suprasti? Išorėje tai atrodo maždaug taip: "Vikipedija yra labai informatyvus tinklapis". Atkreipkite dėmesį, kad paspaudus ant "informatyvus", jus nukreipia į straipsnį "šūdas". Tokiu būdu galima išgauti daug lolų. Bet vėl - neištempkite ir šito. Jei kiekvieną žodį nukreipsite į Dibilai, tai vėl bus nebejuokinga. Ir bevamzdindami, pažiūrėkite kaip tai atrodys - gal jūs nukreipėte į straipsnį kuris net neegzistuoja.
- Peržiūrėkite savo straipsnius. Yra toks mygtukas, "rodyti peržiūrą", tai kiekvieną kartą kai padarot keitimų, paspauskit jį ir pažiūrėkit, kaip ten atrodo. Juk nenorime, kad kiekvienas žodis būtų raudonas ir visur ląkstytu skliaustai ir laužtės?
Šablonas ir bendros formulės
Nors ir mes, lietuviai, nekaip nusimanome visokiuose hakinimuose, Pipedija apkrauta visokiais kodais ir haštėemelais. Visokiems kaimiečiams nedėrėtų lįsti, tačiau žinoti vis tiek yra ką. Ypač dar atskirai apie paveiksliukus, nes apie paveiksliukus yra daug subtilybių.
O be to, dar žinoti reikia kaip suformuluoti patį straipsnį, kaip jis turi atrodyti, tas Pipedijos straipsnis. Pavyzdinis straipsnis pavaizduotas žalioje dėžėje.
Jei dar nesupratote, Šablonas yra Pipedijos "kodingas". Šablonas "Abejotinas" straipsnio pradžioje yra labai pageidautinas labai slidžiomis temomis rašant, o rašant apie žmones - gi būtinas, nesgi nu niekaip čia neįrodysi, kad teisybė parašyta!
[[Vaizdas:American_beauty_pipedija.jpg|thumb|200px|right|O paveiksliukas visad labai pagyvina vaizdą ir straipsniui suteikia profesionalumo įspūdį]]
'''Straipsnio pavadinimas''' rašomas boldais - taip jį geriau atpažins ir pačios Pipedijos paieška, ir [[Gūglas]]. Šita vieta - straipsnio pradžia - turėtų būti trumpoka, vienintėlė dalis kuri rimtai nusako apie ką čia rašo. Visų faktų išdėstyti nevalia - juk tam yra kitos pastraipos.
Straipsnio viduje galima pablevyzgoti smarkiai labiau, išskirti įvairių temų irgi skyrelių. Nepamirškim ir vieno-kito žodžio paversti nuoroda į kitą straipsnį, kaip kad pavyzdžiui straipsnį [[Pipedija]]. Gi į kitus [[internetai|internetus]] nuorodas dėkim tiktai straipsnio gale, skyrelyje "Dar žr.", o jei jau tai yra nuoroda-įkaltis, tai ją įdėkim kaip referencą, maždaug taip <ref>http://www.pipedija.com/</ref>. Tai toks referencas, su "References" šablonu, straipsny panaudotu, automatiškai gražiai užsidės straipsnio gale, pačioje įdėjimo vietoje teduodamas mažą numeriuką.
== Straipsnio skyrius ==
Ir pabaigai gi neužmirškim ir kategorijos nurodyt - idantinai straipsnis būtų atrandamas ir vaikštant po įvairias kategorijų temas. Kategorijas gi galima nurodyti ir kelias, o ne vieną - svarbu tik, kad atitiktų. Kita vertus, jei viena tinkama kategorija yra kitoje tinkamoje kategorijoje, tai derėtų nurodyti tiktai tą, katra labiausiai specializuota (pvz., jei straipsnis apie politikus, tai pakanka nurodyt politikų kategoriją, o asmenybių gi - nereikia).
Nagi ir jei straipsnyje yra ir įrodymų reikalingų, tai pridedam ir referencų šabloną:
{{References}}
[[Kategorija:Viskas]]
Kaip tai atrodys praktikoje
Šablonas "Abejotinas" straipsnio pradžioje yra labai pageidautinas labai slidžiomis temomis rašant, o rašant apie žmones - gi būtinas, nesgi nu niekaip čia neįrodysi, kad teisybė parašyta!
Straipsnio pavadinimas rašomas boldais - taip jį geriau atpažins ir pačios Pipedijos paieška, ir Gūglas. Pačiai straipsnio pradžiai užtenka poros sakinių - kad būtų dalyko apibrėžimas, gi tekstas ir išsipasakojimas - vėlesnėse pastraipose.
Straipsnio viduje galima pablevyzgoti smarkiai labiau, išskirti įvairių temų irgi skyrelių. Nepamirškim ir vieno-kito žodžio paversti nuoroda į kitą straipsnį, kaip kad pavyzdžiui straipsnį Pipedija. Gi į kitus internetus nuorodas dėkim tiktai straipsnio gale, skyrelyje "Dar žr.", o jei jau tai yra nuoroda-įkaltis, tai ją įdėkim kaip referencą, maždaug taip [1]. Tai toks referencas, su "References" šablonu, straipsny panaudotu, automatiškai gražiai užsidės straipsnio gale, pačioje įdėjimo vietoje teduodamas mažą numeriuką.
Straipsnio skyrius
Ir pabaigai gi neužmirškim ir kategorijos nurodyt - idantinai straipsnis būtų atrandamas ir vaikštant po įvairias kategorijų temas. Kategorijas gi galima nurodyti ir kelias, o ne vieną - svarbu tik, kad atitiktų. Kita vertus, jei viena tinkama kategorija yra kitoje tinkamoje kategorijoje, tai derėtų nurodyti tiktai tą, katra labiausiai specializuota (pvz., jei straipsnis apie politikus, tai pakanka nurodyt politikų kategoriją, o asmenybių gi - nereikia).
Nagi ir jei straipsnyje yra ir įrodymų reikalingų, tai pridedam ir referencų šabloną:
Visokie šaltiniai beigi nuorodos
Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.