Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Etorfinas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
12:43, 9 sausio 2012 versija, sukurta Fandorina (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Etorfinas''' (''Etorphine'', ''M99'', ''Immobilon'') arba dramblių morfijus - vienas iš opiatų, pasižymi kraštutinai stipriu poveikiu, apie 10000 kartų stipresn...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Etorfinas (Etorphine, M99, Immobilon) arba dramblių morfijus - vienas iš opiatų, pasižymi kraštutinai stipriu poveikiu, apie 10000 kartų stipresniu, nei pas daugumą kitų morfijaus darinių. Poveikis yra kraštutinai stiprus, nepaisant to, kad junginio molekulė yra labai artima kitų morfijaus derivatyvų molekulėms, todėl leidžia spėti, kad kai kurie morfijaus junginiai gali veikti keliais metodais, pvz., ir tiesiogiai veikdami opioidinius receptorius, ir, galimai, blokuodami kažkuriuos iš endorfininės sistemos fermentų.

Dėl kraštutinai stipraus poveikio medicinoje skaitoma, kad etorfinas (ir jam artimi acetorfinas bei dihidroetorfinas) negali būti panaudotas narkozei, nes tikslus preparato dozavimas tampa tiesiog neįmanomu. Nepaisant to, labai ribotai etorfinas taikomas veterinarijoje - zoologijos soduose, sukeliant narkozę itin stambiems gyvuliams, kuriems netinka kiti analgetikai, nes šių tirpalo kiekis būtų didesnis, nei įmanoma gyvūnui suleisti švirkštu.

Praktikoje etorfinas naudojamas tiktai drambliams ir žirafoms, dėl tos priežasties kartais dar vadinamas dramblių morfijumi. Net ir tokiu atveju vartojamas tiktai kartu su antidotais, kurie suleidžiami greitai po etorfino. Nepaisant to, kai kuriais atvejais gyvūnai visvien padvesia nuo staigaus perdozavimo. Vienintelė priežastis, dėl kurios jiems leidžiamas etorfinas - jau minėta aukščiau: tiesiog fiziškai neįmanoma drambliui (ir dar piktam, prie savęs nieko neprisileidžiančiam) suvaryti į raumenis litrą morfijaus ar panašaus preparato tirpalo. Tuo tarpu iš specialaus šautuvo iššaunamame kelių mililitrų talpos švirkšte galima sutalpinti etorfino tiek, kad užtektų.

Nepaisant kraštutinai sunkaus dozavimo, dihidroetorfinas (vienas iš etorfino darinių) yra ribotai naudojamas žmonių nuskausminimui Kinijoje, daugiausiai pleistrų pavidalu, kaip pooperacinio nuskausminimo priemonė. Net nepaisant naudojimo pleistrais, mirties atvejų būna. Bet matyt, kadangi kiniečių yra labai daug, jų valdžia dėl to nesigraužia.

Nors etorfino naudojimas yra kontroliuojamas panašiu griežtumu, kaip ir kitų opioidų, narkomanai jo vartoti nelinkę. Bandymų pavartoti etorfiną pasitaiko labai retai, beveik visi pavartojimo atvejai baigiasi mirtimi dėl perdozavimo. Ko gero, tai ir yra svarbiausia priežastis, dėl kurios šis preparatas tarp narkomanų visiškai nepaplitęs.