Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Intel 4004

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Intel 4004 mikroprocesorius, prabangiame keramikiniame korpuse su paauksavimais, kad tik nekoroduotų ir būtų geras kontaktas.

4004 - tai buvo tikrai ne pirmas ir ne antras, bet užtai pirmas laisvai pardavinėjamas mikroprocesorius pasaulyje, kuris buvo skirtas kažkokiam pirmam pasaulyje kalkuliatoriui, kurį gamino kokia tai japonų firma Busicom. Tai išties kalkuliatoriai ir anksčiau buvo gaminami visokie, ir elektroniniai irgi, ir išties tai bet koks toks kalkuliatorius būdavo visas procesorius dėžėje, bet gana didelis. Tai štai ta Busicom firma nutarė sumažinti gabaritus ir ėmė ieškoti, kas galėtų jiems į mikroschemas dalį komponentų sukišti. Tai ir atsirado tokia Intel firma, kuri buvo menkai kam žinomas startuolis, bet užsiiminėjo mikroschemomis, tai pasiūlė padėti.

Ta Japonijos firma Busicom ir užsakė iš Intel padaryti tą Busicom mikroprocesorių mikroschemoje. Gavosi sistema iš keturių mikroschemų, kaip kalbainiai dabar sako - iš keturių lustų:

  • 4001 - čia buvo ROM su programomis, kurios leidžia skaičiuoti veiksmus, tokius kaip sudėtis ar atimtis
  • 4002 - čia buvo RAM, kur tiesiog buvo saugomi įvesti ar išvesti skaičiai
  • 4003 - čia buvo registrai, t.y., skaičiavimuose tiesiogiai naudojamos atminties ląstelės
  • 4004 - čia buvo pats procesorius, kuris ir skaičiuodavo

Visą šita architektūra buvo sukurta jau pačioje Busicom kompanijoje, kuri prieš tai ir padalino visą savo kalkuliatorių į keturis modulius, o Intel tiesiog padarė schemų perdirbimus, kad būtų su mikroschemomis. Dar reikia čia pasakyti, kad tas Busicom kalkuliatorius irgi nebuvo kažin kas ypatingo, nes išties buvo tiesiog pigus klonas nuo gero Italijoje gaminto Olivetti Programma 101 kalkuliatoriaus.

Paskui buvo gana daug ginčų, kas ten išties tą procesorių sukūrė - ar Busicom, kurie sukūrė visą logiką, ar Intel, kurie tiesiog tą logiką mikroschemose pagamino, o dėl to dar Intel nelabai galėjo tuos savo mikroprocesorius kam nors kitam pardavinėti, nors visvien pardavinėjo. Bet ar taip, ar anaip, Intel čia rado sau gerą nišą ir greitai sukūrė 8008 procesorių, kuris jau išties galėjo daug daugiau. O ir pats Intel 4004 buvo patobulintas ir kiek vėliau taip atsirado Intel 4040 mikroprocesorius.

Dar beje, reikia čia pasakyti, kad dažnai kartojamas melas, kad Intel 4004 buvo pirmas mikroprocesorius pasaulyje - tai tiesiog melas, nes jis pasirodė tik 1971, o jau iki tol buvo gaminama kažkiek kitų mikroprocesorių. Vienas iš slapčiausių anais laikais buvo dar 1969 pradėtas gaminti MP944, skirtas CADC kompiuteriui, kuris buvo naudojamas F-14 naikintuve. Tai tas CADC buvo ne 4, o cielų 20 bitų, iki ko Intel dar ištisą dešimtmetį nedaaugo. O ir kalkuliatoriams mikroprocesorius anksčiau pradėjo gaminti Texas Instruments, anksčiau sukūrę TMS-0100 mikroschemą.