Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Trichotilomanija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Švelnios neurotinės trichotilomanijos pavyzdys: moteris išsiešiojo antakius visiškai, o tada, bandydama nuslėpti kompulsyvaus elgesio pasekmes, užsiklijavo dirbtinius antakius ir uždažė kosmetiniu pieštuku

Trichotilomanija - taigi toksai impulsyvaus elgesio sutrikimas, kurio apsėstas pacientas pešiojasi sau plaukus visaip, kol nusipešioja taip, kad lieka plikos vietos.

Trichotilomanija sergančių pacientų elgesys atitinka obsesijoms ir kompulsijoms būdingus kriterijus: arba pacientas nuolat nesivaldydamas vis galvoja apie tai, kad reikia išsipešti plaukelių ir juos išsipeša, arba ilgai bando laikytis, o paskui išsipešioja nevaldomame pešiojimosi priepuolyje. Švelnesniais, neurotinės kilmės trichotilomanijos atvejais plaukų pešiojimas racionalizuojamas - sugalvojami kokie nors nelogiški, absurdiški paaiškinimai tokiam elgesiui - esą tai gražiau, madinga, esą kokios nors priežastys ir panašiai.

Būna įvairios trichotilomanijos formos - ryškiausiai pastebima, kai pacientas pešiojasi plaukus nuo galvos, nes ilgainiui atsiranda nuplikę išpešioti plotai. Sunkiau pastebima, kai pacientas pešiojasi plaukelius nuo antakių, iš nosies, nuo veido ar kitų kūno vietų. Kompulsyvaus pobūdžio pacientai gali vietoje to užsiimti netgi ištisine depiliacija, po kurios kažkiek laiko jaučiasi ramiau.

Labai svarbu nepainioti trichotilomanijos su socialinių normų padiktuotais elgesio modeliais: tokie pacientai ne šiaip elgiasi dėl to, kad visuomenės normos sako, jog pvz., moteris turi būti be barzdos, todėl reikia depiliuotis ant smakro augančius plaukelius. Trichotilomaniją turintys pacientai elgiasi nepriežastingai, nelogiškai ir beprasmiškai: pvz., moteris gali beveik visiškai išsipešioti antakius, o paskui juos nusipiešti kosmetiniu pieštuku ar netgi klijuotis dirbtinius antakius.

Kartu su trichotilomanija neretai pastebimas veidrodžio simptomas, o pati trichotilomanija gali būti ir pavienė (nevalingas ir visiškai beprasmis plaukų pešiojimas), ir kaip elgesys, prasidėjęs nuo dismorfofobijos tipo sutrikimo ir ilgainiui perėjęs į paskirą, nevalingą ir nesuvaldomą potraukį plaukų pešiojimuisi.