Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Staliniai laikrodžiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gana tipinis XIXa. pabaigos stalinis laikrodis šiais laikais jau atrodo taip pat keistai ir neįprastai, kaip ir kokia nors lempinė radija - kitaip tariant, tiesiog anachronizmas. Bet kitą vertus, gražus stalinis laikrodis gali papuošti bet kokį kambarį. Senovinis, XIXa. stalinis laikrodis, priklausomai nuo būklės, gali kainuoti maždaug nuo 300 eurų iki daugelio tūkstančių.

Staliniai laikrodžiai šiais laikais beveik išnykę ir retai sutinkami, o ir kada sutinkami, tai dažniau kaip koks nors nesusipratimas, pvz., elektroninis laikrodis, kuris kartu atlieka ir kokios nors pieštukų dėžutės funkciją arba yra žadintuvas-radija ir panašiai. Staliniai laikrodžiai gali būti pačių įvairiausių formų - nuo kokios nors meninės skulptūros iki tiesiog stačiakampės dėžės.

Senoviniais laikais gi, kai dar visur buvo pilna įvairių didikų, o laikrodžiai buvo neišpasakyta prabanga, pasiekiama tik kokiems nors turtingiausiems bajorams, stalinis laikrodis būdavo išskirtinis buto atributas. Taip būdavo ir tokių laikrodžių specialios modifikacijos - skirtos statymui ant židinio ar komodos, o jau paskui - ir atskiros, skirtos tam, kad stovėtų ant rašomojo stalo.

Anuomet stalinis laikrodis neretai būdavo kažkoksai barokinis kūrinys, su korpusu iš kokio nors malachito, nefrito, jaspio ar dar kažkokio pusbrangio akmens ir su dalimis iš gryno aukso arba bent jau kokio nors sidabro.

Paskui gi laikrodžiai plito, vystėsi masinė jų gamyba, taigi ir staliniai laikrodžiai ėmė pigti, o taip pat dar atsirado ir pigesni sieniniai laikrodžiai, ir galų gale kišeniniai laikrodžiai, o tada jau ir rankiniai laikrodžiai, ir galų gale kažkaip visi apie tuos prabangius stalinius laikrodžius pamiršo. Nes kam gi tas stalinis laikrodis, jei visada turi laikrodį ant rankos?

Daugelis šiais laikais nusiperka kokį nors senovinį stalinį laikrodį - patys pigiausi staliniai laikrždiai iš XIXa. pabaigos kainuoja nuo kelių šimtų eurų, bet paprastai tokie būna sugedę, neinantys, smarkiai apsitrynę ir gana trivialūs, paprastos medinės dėžės pavidalo. Tuo tarpu brangesni, metaliniais korpusais, smarkiau inkrustuoti jau kainuoja juntamai brangiau, ir kainų ribos čia nėra - patys brangiausi gali kainuoti dešimtis tūkstančių ar dar daugiau.

Kitą vertus, labai gražių stalinių laikrodžų galima nusipirkti ir šiais laikais. Nauji staliniai laikrodžiai nevargina savo garsiu tiksėjimu (o seni tiksi taip garsiai, kad kai kuriuos žmones varo iš proto), yra labai tikslūs, neretai dar ir dailesni už senovinius, ir taip toliau. Labai gražių, dovanoms tinkamų gamina kad ir japonų firmos, kurios daug konservatyvesnės už europietiškas, tad bene tradiciškiausiai atrodantį stalinį laikrodį galite rasti pas kokį nors pardavėją, prekiaujantį Citizen ar Seiko laikrodžiais.