Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Raudonieji pipirai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Raudonieji pipirai - toksai maistas, gero skonio, tiktai kažkodėl kalbainiai sako, kad ne pipirai, o kažkokia paprika, nors visi puikiai žino, kad ne. Nes pipirai yra aštrūs, o paprikos yra neaštrios. Dar be to visi žino, kad raudonieji pipirai yra vadinami Čili, nors nieko ten bendro su jokia Čile neturi. Dar raudonieji pipirai būna matuojami Skovilės skale ir karštumo vienetais (Scoville scale).

Dar kartais kažkokiu raudonųjų pipirų ekstraktu pripildomi dujų balionėliai, taip pat tabasco padažas, o viskas dėl to, kad tuose pipiruose yra kapsaicino, kuris labai degina odą - skausmo eliksyras toksai.


Skovilės aštrumo skalė

Kadaise 1912 metais kažkoksai farmaceutas Wilbur Scoville iš Parke-Davis kompanijos (dabar Pfizer padalinys) sugalvojo matuoti pipirų aštrumą. Tai kadangi anais laikais nesigaudavo išsiaiškinti, kokios ten medžiagos tą aštrumą sukelia, tai sugalvojo paprastai: atskiesti pipirų sultis vandeniu ir žiūrėti, kiek atskiedus, atsiranda deginantis skonis.

Tai paaiškėjo, kad kai kurie raudonieji pipirai yra tokie neaštrūs, kad tas jų aštrumas dingsta, vos porą kartų sultis vandeniu atskiedus, o dar kiti - net ir išvis neskiedus, jokio aštrumo neturi. O tuo tarpu kiti aštrumą duodavo, netgi atskiedus juos dešimt tūkstančių kartų, kaip kokia homeopatija tiesiog. Vat taip ir atsirado Skovilės skalė: kiek kartų atskiedus, vis dar jaučiasi bent kažkokie aštrumo pėdsakai.

Tai dar reikia pasakyti, kad pipirams tai ta skalė būna matuojama kažkodėl pagal sausą masę, nes taip visokie augintojai gali pavaizduoti, kad tų pipirų aštrumo yra daugiau, negu išties yra. Čia panašiai kaip su megabaitų ir megapikselių matavimu gaunasi, nes išties tai kai nedžiovinti, tai tie pipirai turi 90% vandens, taip kad gaunasi 10 kartų mažiau aštrūs, negu apie juos parašoma.