Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Kartelis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kartelis arba dar vadinamasis kartelinis susitarimas - tai oligarchų sąmokslo rūšis, kai visos didesnės kažkurios srities įmonės susitaria ir ima terorizuoti tiekėjus arba pirkėjus. Šiuo metu atsiranda ir kita, pagerinta kartelio rūšis - biurslas, kur lyg ir kartelio nėra, bet išties tą kartelį sukuria kokios nors valdžios įstaigos, ėmusios tinkamai reguliuoti verslą.

Atitinkamai, yra išskiriamos dvi kartelio rūšys:

  • Pirkimų kartelis, kai pavyzdžiui, kažkokie supermarketai ima ir sutartinai kokiems nors dešrų gamintojams liepia nuleisti kainas tiek, kad tie gamintojai priversti skandintis ir nieko negali padaryti, o kai kainas gali nuleisti, tiktai į dešras pridėję atliekų, tai ir atsiranda visur visokios prastos dešros
  • Pardavimų kartelis, kai pavyzdžiui, tie patys supermarketai ima ir sutartinai visiems pirkėjams padidina dešrų kainas tiek, kad tie pirkėjai priversti pusantro karto daugiau mokėt, nes pigiau dešrų visvien niekur nėra, tad jau nesvarbu kad dešros iš atliekų gaminamos - visvien pirksi ir viskas.

Būdinga, kad karteliniai susitarimai veikia ten, kur yra oligopolija, nes ten kur monopolija, tai niekam ir tartis su niekuo nereikia, nes monopolistas viską padaro kaip tik nori. Gi kita vertus, kur yra labai daug smulkių firmelių, tai susitarti jos niekaip negali ir dėl to karteliniai susitarimai neatsiranda, užtat visiems būna gerai.

Kartelių labai nemėgsta žmonės, nes kainos nuo to labai auga, o kokybė labai krenta. Tai visi piktinasi, o kovoti su tuo turėtų kokia tai Konkurencijos Taryba, bet šioji to visai kažkodėl nedaro, nes neranda jokių įrodymų. Tai paskui ir būna taip, kad Lietuva tampa unikalia pasaulio valstybe, kurioje bankai už operacijas grynaisiais ima po 8 litus mokesčių ir visai kažkodėl nekonkuruoja tarpusavy. Arba sugalvoja imti mokestį už pinigų gavimą į sąskaitą, bet irgi visi kartu. O juk koksai čia kartelis, jei nieko neįrodyta?