Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Jak-50

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

JAK-50 - toksai dar 1975 sukurtas vienvietis akrobatinis lėktuvas, labai dideliais kiekiais įvairiomis modifikacijomis ilgai gamintas SSRS. Gana neblogai žinomas dėl to, kad juo skridę lakūnai porą kartų laimėjo pasaulio oro akrobatikos čempionatus.

Vienok JAK-50 turėjo gana dvejopą reputaciją - nors daugelis lakūnų sakydavo, kad jie gerai valdomi ir tinka akrobatiniams skrydžiams, kiti gi pastebėdavo, kad lėktuvai labai dažnai lūžta, kai kada - dar ir oru beskrisdami. Taip, pvz. buvo atvejų, kai net ir lakūnai SSRS čempionai žūdavo, nes tiesiog ore nuo apkrovų lūždavo sparnai.

Reikia pasakyti, kad SSRS čempionų skraidymuose visas pilnas lėktuvo resursas tebuvo numatomas kaip 50 skraidymo valandų. Tai visas pilnas resursas - po to lėktuvą išmesdavo. Aišku, tai buvo tik su tais lėktuvais, kuriais skraidydavo čempionai, kurie darydavo itin sudėtingas akrobatikas, kur būdavo itin didelės apkrovos. Bet visvien tai šį tą sako apie lėktuvo konstrukciją ir kokybę.

Nors vėliau lėktuvas buvo kiek pataisytas, kad sparnai nebelūžinėtų, ilgainiui daugelis lakūnų persimetė prie kitų aparatų. Tuo tarpu iš šito lėktuvo buvo sukurta pora kitų - JAK-52, kuris buvo dvivietis - mokomasis, gamintas labai dideliais kiekiais, o dar paskui - JAK-55, kuris atseit buvo kuriamas nepriklausomai ir nuo nulio, bet tai buvo makaronai, nes plika akimi matėsi, kad išties tai tėra stiprus to ankstesnio lėktuvo apgreidas.

Bendrai tai JAK-50, kaip ir JAK-52 gal įdomūs nebent tuo, kad kažkiek jų kurį laiką turėjo ir naudojo Lietuvos kariuomenė. O taip pat gal dar tuo, kad tais lėktuvais skraidė Rolandas Paksas, kai buvo DOSAAF sportininkas ir karininkas.