Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Imbecilumas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Imbecilumas - tai vidutinio sunkumo silpnaprotystė, esanti maždaug tarpe tarp debilumo ir idiotijos. Tai atitiktų IQ maždaug tarp 26 ir 50. Kadangi tokio stiprumo silpnaprotystė yra nei šen, nei ten, tai sąvoka vartojama ne itin dažnai, juoba kad senais laikais šitas žodis tapo lyg ir keiksmažodžiu, mat maždaug debilumą atitinkantį intelektą turintys asmenys imbecilais vadindavo tuos, kas už juos protingesni.

Kai sakoma, kad kažkas esąs imbecilas, tai reiškia, kad intelektas yra imbecilumo lygmens.


Bendros imbecilumo charakteristikos

Imbecilumo lygio intelektą turintis žmogus, skirtingai nuo debilumo, nelabai pajėgus gyventi ir dirbti savarankiškai, netgi kai sudaromos palengvintos, tam labiau tinkamos ir pritaikytos sąlygos, nes žmogaus proto jau tam nebeužtenka. Kita vertus, žmogus tam tikrose ribose pajėgus apsitarnauti, pvsirengti, nueiti į tualetą, geresniu atveju - gali išmokti netgi ir perskaityti ir suprasti ypatingai paprastus tekstus (maždaug kaip 3-5 metų vaikas), kai kuriuos žodžius užrašyti pats. Visgi, dažnesniu atveju imbecilai skaityti ir rašyti neišmoksta, kaip neišmoksta ir skaičiuoti.

Imbecilai visiškai nepajėgūs suprasti priežasčių-pasekmių ryšio, vietoje to naudoja tiktai asociacijas. Taip pat nepajėgūs suprasti ir abstrakčių sąvokų. Kalbėsena apsiriboja trumpomis frazėmis ir pavieniais žodžiais, daugiausiai veiksmažodžiais. Viršutinė suprantamo žodyno riba yra apie 200-300 skirtingų žodžių, tačiau savo kalboje pats imbecilas dažniausiai apsiriboja maždaug 20-30 žodžių (didžiąja dalilimi - veiksmažodžių), tik retais atvejais daugiau.

Elgesyje ir mąstyme labai pastebimas dėmesio, valios ir atminties trūkumas. Dėl tos priežasties imbecilas nepajėgus nei vykdyti savarankiško sprendimo reikalaujančių užduočių, nei ilgesnį laiką dirbti monotoniško darbo.

Tipiniu atveju imbecilai būna neiniciatyvūs, vangūs, intertiški, labai lengvai patiki viskuo, kas jiems sakoma, labai lengvai pasimeta, jei tik pakliūna į nepažįstamą situaciją. Imbecilams reikalinga nuolatinė priežiūra. Jei aplinka yra nedraugiška, imbecilas gali labai lengvai imti elgtis asocialiai, nes nesugeba stabiliai išmokti moralinių ir etinių normų ir jomis vadovautis.

Kita vertus, imbecilai atpažįsta šeimos narius ar draugus, į juos reaguoja, supranta pagyrimus ir pabarimus, moka reguliuoti savo elgesį. Todėl gali būti išmokyti ir prižiūrėti save (savarankiškai eiti į tualetą, nusiprausti, išsimaudyti), gali dirbti nesudėtingus darbus.

Interesų spektras pas imbecilus būna labai siauras, susijęs su fiziologiniais poreikiais - t.y., valgymas, tuštinimasis, primityviausi žaidimai ir pan..

Seksualiniai poreikiai dažniausiai būna neišsivystę ir silpnesni, tačiau kai kuriais atvejais, kai lytinės funkcijos viekia pilnavertiškai, imbecilų seksualinis elgesys gali būti kraštutinai sustiprintas, nes nebūna jokių moralinių ir etinių stabdžių. Tokiu atveju dažnai pastebima užmaskuota (trynimasis į daiktus) arba atvira masturbacija, grubus seksualinis priekabiavimas. Seksualinis potraukis būna silpnai diferencijuotas, pvz., imbecilas gali vienodai jausti potraukį ir pliušiniam žaislui, ir kokiam nors žmogui, ir tą potraukį išreikšti, bandydamas trintis į potraukio objektą savo lytiniais organais.


Imbecilumo pobūdis ir tipizacija

Pagal elgesį imbecilai skirstomi į dvi sąlygines grupes:

  • Torpidiniai - apatiški, abejingi viskam, besidomintys tik savo fiziologinių poreikių tenkinimu
  • Erektiliniai - judrūs, reaguojantys į aplinką, nenustygstantys, reikalaujantys aplinkinių dėmesio

Pagal charakterį imbecilai irgi skirstomi į dvi sąlygines grupes:

  • Agresyvūs - užsispyrę, reiškiantys pyktį, kovojantys
  • Draugiški - linkę bendrauti, geranoriški, paklusnūs

Pagal imbecilų charakterio ir elgesio variantus kai kurie psichiatrai išveda ir bendrą bazinę žmonių asmenybių tipų klasifikaciją:

  • Torpidiniai agresyvūs - pasyviai į viską reaguojantys, agresyviai gynybiški, atsiribojantys
  • Erektiliniai agresyvūs - aktyviai į viską reaguojantys, agresyviai grobiškiški, antisocialūs
  • Torpidiniai draugiški - laukiantys kitų žmonių dėmesio, pasiduodantys manipuliacijoms, paklusnūs, priklausomi
  • Erektiliniai draugiški - aktyviai ieškantys kontaktų, hiperseksualūs, žaismingi