Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Honda City

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Iš priekio žiūrint, Honda City atrodė panašiai, lyg koksai mažas, bet labai kažkaip suplotas ir į viršų ištemptas VW Golf, kažkoksai ne visai proporcingas, nors ir gražus.
Iš šono žiūrint, Honda City proporcijos buvo kiek aiškesnės, nors aiškiai irgi ištemptos į viršų.
Honda City Manhattan buvo tokia pat, tik su dar paaukštintu stogu, kad dar aukštesni galėtų įsitilpti. Gal tai nebuvo kažkaip stebuklinga, tačiau erdvės visgi davė dar daugiau.

Honda City - vienas iš sėkmingiausių visų laikų Honda kompanijos modelis, buvęs beprotiškai populiarus Japonijoje, tačiau patyręs visišką fiasko Europoje ir kitose europinės kultūros šalyse, į kur buvo bandomas eksportuoti. Dėl sparčiai augančio japonų vidutinio ūgio vėlesniais laikais Honda City sėkmės atkartoti nei pačiai Honda firmai, nei kitoms kompanijoms nebepavyko, tačiau Honda City tapo vienu iš įdomiausių visų laikų gatvės spuogų.

Nors vėlesniais laikais buvo visa krūva kitų Honda modelių, pavadintų šituo pat vardu (įsakitant ir visokius Honda Civic ar panašius variantus), originalus Honda City liko fenomenu. Kartais dėl tikslumo šitas tikrasis Honda City dar vadinamas Honda City AA, kad nebūtų painiojamas su vėlesniais modeliais, kurie anei nieko bendro neturi, išskyrus pavadinimą.

Honda City unikalumas buvo tas, kad japonai nutarė sukurti mašiną, kuri būtų panašaus dydžio, kaip legendinis Rover Mini, tačiau padarytą taip, kad ji būtų tinkama ne važiavimui susispaudus, o kaip normali miesto sąlygoms pritaikyta, mažai vietos užimanti, tačiau visą šeimą laisvai galinti pervežti mašina. Vienas iš svarbiausių dalykų buvo tai, kad mašina pati fiziškai užimtų labai labai mažai vietos - tai buvo susiję su tuo, kad mašiną pirkti Japonijoje gali tiktai žmogus, kuris pateikia dokumentus, kad turi išsipirkęs nuosavą mašinos stovėjimo vietą, o ta vieta kainuoja labai brangiai, todėl žmonės taupo kiekvieną kvadratinį metrą.

Inžinierių sprendimas buvo labai paprastas: mašiną daryti kiek įmanoma mažesnę, tačiau sąlyginai aukštą, kad keleiviai sėdėtų stačiomis ir taip pat ir kojas nuleidę žemyn. Tai reiškia, kad mašina gausis labai trumpa, labai kompaktiška, tačiau kartu visai patogi važinėjimui.

Honda City (1981) VW Polo (1981) Rover Mini (1959) Mini Cooper (2000) Fiat 500 (2007)
Ratų bazė, mm 2220 2335 2036 2466 2300
Ilgis, mm 3380 3655 3054 3627 3546
Plotis, mm 1570 1570 1410 1689 1627
Aukštis, mm 1460 1355 1346 1420 1488

Kaip matom iš šitos lentelės, lyginant su senomis mažomis mašinytėmis, kaip originalus Rover Mini ar netgi tų pat metų laidos VW Polo, Honda City buvo gerais 10 centimetrų aukštesnė. Tai reiškė, kad sėdynės gali būti aukščiau, todėl netgi gana trumpoje mašinoje vietos atrodo daugiau. Pagal savo realų aukštį šita mašinytė buvo panaši į modernius Fiat 500 ar Mini Cooper, kurie yra daug daug didesnės klasės mašinos. Bet pagal savo ratų bazę ir bendrą ilgį Honda City buvo tarpinė tarp originalaus Rover Mini ir kokio nors Volkswagen Polo, tuo tarpu VW Polo buvo išvis padarytas kompromisas - mašina padaryta ilga (30cm ilgesnė, nei Honda City), kad kaip nors sutalpintų ilgas europiečių kojas. Taigi, Honda City buvo labai maža, bet visai erdvi mašina.

Visgi esminis pardavimo vinis buvo tai, kad Honda City buvo pritaikyta būtent japonams, o ne kažkam kitam: jos išleidimo metu tipiškas mašinos pirkėjas buvo maždaug 30-40 metų amžiaus vyras (jaunesni tenai mašinų neįpirkdavo ir važinėdavo miesto transportu), o tokio vidutinio japono vyro ūgis tuo metu buvo 162cm, t.y, maždaug 10-15cm mažiau, nei vidutinio Vakarų Europos gyventojo ūgis. Tai reiškė, kad japonų akimis šita mašina buvo realiai aukšta ir realiai erdvi - net 10 centimetrų aukštesnė, nei to meto mažų mašinų etalonu buvęs VW Polo.

Dar daugiau, kadangi šitie išmatavimai tuo metu labai pasiteisino, Honda greitai išleido naują Honda City modifikaciją, kuri vadinosi Manhattan (asociacija su dangoraižiais) ir buvo tiesiog banaliai dar 10cm paaukštinta. Kadangi pavarų dėžė buvo parinkta miesto sąlygoms (trumpesni pavarų periodai), tai Honda City gavosi dinamiškesnė, važinėjant mieste, t.y., nepaisant mažo dydžio, galinti visai greitai spurtuoti nedideliuose greičiuose. O dar, stebėtinai didelio populiarumo susilaukė Honda City Turbo modelis, kuris turėjo variklį su turbina (tiems laikams tai buvo didelė naujovė) ir galėjo 100km/h pasiekti per 8,6 sekundės, kas tiems laikams buvo gan artima sportinėms mašinoms. Būtent Honda City Turbo ilgainiui ir tapo etaloniniu Honda City variantu.

Taigi, Japonijoje Honda City buvo suvokiama, kaip labai nebrangi, labai kompaktiška, bet aukšta ir gan greita, ir visai netgi sportiška mašina, kuri buvo kartu nepaprastai erdvi ir patogi, lyginant su kitomis tokio ilgio ir pločio mašinomis. Japonų supratimu visai erdvūs maži europietiški automobiliai, kaip kad tas pats VW Polo, Japonijoje tais laikais atrodė neįperkamai brangūs, tad konkurencijos nesudarė.

Tačiau kai japonai pabandė eksportuoti tokias mašinas į Europą (tas modelis Europoje buvo vadinamas Honda Jazz, tačiau neturėjo nieko bendro su dabartiniais Jazz), paaiškėjo, kad europiečiams 10 cm aukštis nieko nekeičia, nes čia netgi kiek mažesniam, nei vidutinis žmogui, visvien banaliai neužtenka vietos kojoms. Na, nebent sėdynę atstumsi visiškai atgal, bet tada neliks vietos keleivių kojoms. Moterims Europoje tokia mašina irgi atrodė gerokai per maža. Taigi, pardavimai nelabai paėjo.

Europinės kultūros šalyse (Europoje, Australijoje ir pan.) labiausiai paėjo mikro dydžio Honda City pagrindu sukurtų kablūkų pardavimai, nes čia sprendimus pirkti mašinas dažniau priimdavo ne tie, kas jomis važinėdavo, o įmonių vadovai. Šie gi žiūrėdavo mašinos kainos ir degalų sąnaudų, nesigilindami į tai, kad vairuotojas į mašiną vos teįstengia įsitalpinti.

Kadangi japonų vidutinis ūgis tuo metu didėjo nepaprastai greitais tempais, o tuo pačiu nepaprastai greitai augo ir vidutiniai japonų atlyginimai, šita Honda City niša gavosi labai laikina: daugelis šių mašinų pirkėjų jau po 5 metų pirkosi brangesnes, didesnes mašinas, galėjo nusipirkti ir didesnes stovėjimo vietas, o negana to, labai sparčiai nyko ir tie patys šioms mašinoms tinkamo ūgio pirkėjai.

Taigi, Honda City buvo nustota gaminti 1986, nes ši superkompaktiškų, itin mažai vietos užimančių mašinų pardavimų niša buvo įvertinta, kaip užsidarinėjanti ir neturinti didelių perspektyvų. Tačiau netiesiogiai Honda City padarė labai didelę įtaką visai kitos mašinų klasės atsiradimui - visokių dviviečių Smart ir kitų naujos kartos gatvės spuogų, tiesa, projektuotų jau ne kaip normalios šeimyninės mašinos, o kaip mašinos dviems žmonėms ar mašinos dviems tėvams, važiuojantiems su mažais, mažai vietos užimančiais vaikais.

Vietoje Honda City firma pradėjo gaminti trečios kartos Honda Civic, kuri buvo gerokai sportiškesnė ir žemesnė. Pastaroji mašina buvo sukurta, smarkiai remiantis tuo, kad itin daug populiarumo susilaukė ne tiek įprasti taupūs, o kaip tik padidinto galingumo Honda City Turbo modeliai.

Dar žr.

  • Kubinė mašina - ilgainiui išsivystęs panašių japoniškų mašinų segmentas