Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Abulija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Abulija - kraštutinė parabulija, kur visiškas valios dingimas, be jokių pėdsakų. Ir jei galvojate, kad kažkas, kas tingi - tai bevalis, tai labai klystate, nes jau kai realiai žmogus bevalis, tai būna kad maža nepasirodo.

Skirtingai nuo hipobulijos, kur yra tiesiog stiprus valios sumažėjimas, abulijos atveju valia dingsta. Tai reiškia, kad dingsta ir bet kokia kontrolė. Ir dėl to valios dingimo pacientas gali pereiti į būseną, kuri artima kokiai nors katalepsijai ar išvis kokiam nors stuporui. Lengvesniais atvejais abulija būna šiaip kokios nors sunkios depresijos, šizofrenijos ar smegenų pažeidimo požymis.

Kita vertus, ne visada abulija reiškia, kad yra ir adinamija: pacientas gali judintis, jei kažkas jam užeis. Jei jau užeina, tai gali ir visokie instinktai pacientui sukilti, o kai nėra valios - nėra ir kas tuos instinktus suvaldytų. Pavyzdžiui, užeina noras pašikti, o valios atsikelti ir iki tualeto nueiti nėra. Taigi, pacientas pajudina savo žarnyną ir pašika tiesiai į kelnes. Ir tai nereiškia, kad pas jį kokia nors demencija, nes gal jisai ir mąstantis, ir gal netgi gėdinasi, bet štai valios trūkumas toksai gilus, kad iki tualeto nueiti jam nesigauna.

Kitais panašiais atvejais gilus valios trūkumas gali reikštis ir asocialiais būdais: vat nori pacientas pavalgyti, o valios iki parduotuvės nueiti - nėra. Taigi, pacientui valios teužtenka tam, kad suvalgytų savo vaikų maistą. O jau tam, kad vaikams maisto nupirkti - valios neužtenka išvis, net jei pinigų yra.

Abulija rodo, kad paciento būsena reikalauja slaugos, jis pats savimi pasirūpinti jau negali, o jau juo labiau negali pasirūpinti kitais. Todėl jam pageidautina hospitalizacija.

Esant pozityviai simptomatikai, kaip kad kliedesiams ir haliucinacijoms, abulijos apimtas pacientas gali būti labai pavojingas aplinkiniams ir sau pačiam, nes valios tvardytis ir kažkaip normaliai elgtis nėra, o visi tie kliedesiai ir balsai gali smarkiai jį įbauginti ir priversti daryti nesąmones, kurioms jis pasiduos, nes valios nėra nei trupučio. Tokiu atveju jau be hospitalizacijos nelabai įmanoma apsieiti.