Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


SCO UNIX: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
1 eilutė: 1 eilutė:
'''SCO UNIX''', dar dabar žinoma, kaip '''OpenServer''' - kokia tai sena ir visai išnykusi [[UNIX]] atmaina, kuri jau visai ir nežinoma pasidarė. Senais laikais išsivystė iš kažkokios pasenusios [[Xenix]], tai irgi daugeliui kažką pasako, taip kad ir priskiriama būdavo [[System V]] tipo sistemoms.
'''OpenServer''', anksčiau dar žinoma, kaip '''SCO UNIX''' - kokia tai sena ir visai išnykusi [[UNIX]] atmaina, kuri jau visai ir nežinoma pasidarė. Senais laikais išsivystė iš kažkokios pasenusios [[Xenix]], tai irgi daugeliui kažką pasako, taip kad ir priskiriama būdavo [[System V]] tipo sistemoms. Faktiškai, vienas iš labiausiai priešistorinių UNIX, kokius tik galit kur nors sutikti. O gal ir labiausiai priešistorinis.


Gi prasidėjo viskas nuo to, kad kažkada tokia [[SCO]] kompanija bandė savo [[UNIX]] versiją paskleist, tai kažkaip jie ten ilgai su savo pavadinimui skleidė patį [[Xenix]], pakol [[Microsoft]] išvis neatsižegnojo nuo visų UNIX reikalų, o visas teises ir pardavė kitai firmai. Tai toji firma kurį laiką buvo visai populiarus gamintojas, nes anuomet, apie kokius [[1989]], kokį nors pigų serverį buvo nelabai įmanoma pasidaryti - tai vat čia ir gavosi geras variantas - lyg ir ant šiaip kompiuterio, bet tikra operacinė sistema, galinti dirbti tinkluose.
Daugeliui šiais laikais kyla klausimas, o tai koksai skirtumas tarp [[UnixWare]] ir OpenServer, jei ir tą, ir aną vis ta pati firma gamina? Tai turim pasakyti, kad čia skirtumai neesminiai - jei norite suderinamumo su priešistorinėmis senienomis ir softais, kurie neaišku kokie - tai jums reikia OpenServer. Jei to nereikia - tai geriau yra UnixWare.


Užtai vėliau aišku visi reikalai keitėsi, taip kad iš labai sėkmingos firmos ilgainiui SCO nusivažiavo, taip kad ir jų tas OpenServer pasidarė tiesiog archaišku praeities palikimu, nes pirma atsirado [[BSDi]], paskui ir [[FreeBSD]], o galų gale - ir [[Linux]].
Bendrai tai SCO UNIX bei OpenServer pavadinimai labai susikompromitavo, kai vienu metu įsisiautėjo šias sistemas įsigijusi [[SCO Group]], katra ėmė ir pareiškė, kad jai priklauso teisės į [[Linux]] ir visi Linux naudotojai privalo jai mokėti už Linux licencijas. Tai firma taip susigadino savo reputaciją, kad netgi po to, kai užsilenkė ir viską pardavė, visokios [[ruda|rudos]] dėmės taip ir pasiliko.
 
Šiais laikais OpenServer gamina tokia nedidelė firmelė [[Xinuos]], kuri atsirado neaišku iš kur ir kaip ir kodėl, nu bet gi gerai, kad yra, kažką visvien gal gero daro.
 
 
== SCO OpenServer UNIX istorija ==
Gi prasidėjo viskas nuo to, kad kažkada tokia [[SCO]] kompanija užsiėmė OS pardavimais. Ir ta firmelė bandė savo [[UNIX]] versiją paskleist, tai kažkaip jie ten ilgai su savo pavadinimui skleidė tą patį [[Microsoft]] gamybos [[Xenix]], tiesiog pirkdami ir redistributindami kaip "SCO Xenix", skirtą visokiems [[PC]] tipo kompiuteriams. Ir pardavimai visai ėjosi.
 
Taip tęsėsi tol, pakol [[Microsoft]] išvis neatsižegnojo nuo visų UNIX reikalų, o visas teises ir pardavė tai pačiai SCO firmai [[1987]]. Tai toji firma kurį laiką buvo visai populiarus gamintojas, nes anuomet, apie kokius [[1989]], kokį nors pigų serverį buvo nelabai įmanoma pasidaryti - tai vat čia ir gavosi geras variantas - lyg ir ant šiaip kompiuterio, bet tikra operacinė sistema, galinti dirbti tinkluose. Matyt ant to džiaugsmo firma [[1989]] metais ir pervadino tą [[Xenix]] į OpenServer.
 
Užtai vėliau aišku visi reikalai keitėsi ir dėl konkurencijos ir šiaip kažkokio atsilikimo iš labai sėkmingos firmos ilgainiui SCO nusivažiavo, taip kad ir jų tas OpenServer per kažkiek metų pasidarė tiesiog archaišku praeities palikimu, nes pirma atsirado [[BSDi]], paskui ir [[FreeBSD]], o galų gale - ir [[Linux]]. Tuo pačiu nepadėjo ir tai, kad [[serveriai|serverių]] bei [[darbo stotys|darbo stočių]] gamintojai, kaip kad [[Sun Microsystems]], [[Apollo Computer]], [[IBM]] ar [[Silicon Graphics]] irgi darėsi savo UNIX versijas, kurios būdavo tiems serveriams ir darbo stotims daug labiau pritaikytos. O su paprastais PC kompiuteriais tokio našumo išgauti nepavykdavo.
 
Žodžiu, firmos reikalai po truputį ėjo vis žemyn, vyko taupymas programavimui, didelių investicijų į naujos OS kūrimą nesigavo, tad einant metams, visa ta SCO Xenix-OpenServer blogėjo ir blogėjo. Nepadėjo ir tai, kad taupant programuotojams, sistema dar lėčiau tobulėjo.


Taigi, linkime čia jums jau ir užmiršti, o tiktai istoriniu tikslu čionai aprašome, kad negalvotumėt čia kažko.
Taigi, linkime čia jums jau ir užmiršti, o tiktai istoriniu tikslu čionai aprašome, kad negalvotumėt čia kažko.


Dar jei kažką domėsitės, tai išties turim pasakyti, kad tasai OpenServer (čia kaip vienas žodis kažkodėl, o ne kaip Open Server), išties yra dvi visiškai skirtingos [[UNIX]] rūšys:
== Kuo skiriasi įvairios OpenServer UNIX ir UnixWare versijos ==
* OpenServer 5 - tai ir yra tasai iš [[Xenix]] išsivystęs daiktas, kuris reikia pasakyti labai greitas ir visoks koks, nes iš tolimos praeities atėjęs, tiktai vat labai jau atsilikęs, taip kad tetinkamas tam, kad ant kokio senovinio [[PC]] kompiuterio paleisti
Dar jei kažką domėsitės, tai išties turim pasakyti, kad tasai OpenServer (čia kaip vienas žodis kažkodėl, o ne kaip Open Server), išties yra kelios visiškai skirtingos SCO [[UNIX]] rūšys (čia pagal [[2023]] duomenis):
* OpenServer 6 - tai išties gi ne kas kita, kaip kažkokia perdirbta [[UnixWare]], tik ant jos sudėta krūva visokių programų iš senesnio OpenServer ir dar uždėtos kokios tai priemonės, kad senas OpenServer 5 ir išvis netgi visai jau Xenix programas būtų galima paleisti
* OpenServer 5 - tai ir yra tasai iš [[Xenix]] išsivystęs daiktas, kuris reikia pasakyti labai greitas ir visoks koks, nes iš tolimos praeities atėjęs, tiktai vat labai jau atsilikęs, taip kad tetinkamas tam, kad ant kokio senovinio [[PC]] kompiuterio paleisti. Sistema pardavinėjama iki šiol.
* OpenServer 6 - tai išties gi ne kas kita, kaip kažkokia perdirbta [[UnixWare]], tik ant jos sudėta krūva visokių programų iš senesnio OpenServer ir dar uždėtos kokios tai priemonės, kad senas OpenServer 5 ir išvis netgi visai jau Xenix programas būtų galima paleisti. Sistema pardavinėjama iki šiol
* [[UnixWare]] 7 - tai išties ta pati UnixWare, tik papildyta kažkuriais OpenServer softais (konfigūravimui), tačiau praradusi Xenix programų paleidimo galimybes, nes niekam to matyt jau nebereikia. Žodžiu, UnixWare, bet panašesnė į OpenServer, nes šis daugeliui adminų labiau pažįstamas. Sistema pardavinėjama iki šiol.
* Jokios sistemos su numeriais 8 ar 9 nebuvo. O ir OpenServer 7 irgi nebuvo, nes buvo tiktai UnixWare 7.
* OpenServer 10 - buvo atsiradusi jau visai naujais laikais, kaip [[FreeBSD]] 10 klonas (nuo to ir numeris), ant kurio buvo užmauta smarkiai perdirbta, OpenServer artimesnė aplinka. Kadangi pokytis sistemoje gavosi labai didelis, kilo problemos su senų softų palaikykmais, pardavimai nėjo, firma palaikyti šios sistemos nesugebėjo ir platinti nustojo.


Taip kad čia šita linksma gaida prognozuojame, kad jau prieš kelioliką metų nudususios senovinės UNIX atšakos galų gale nudusi visiškai ir jų jau nebeliks.
Taip kad čia šita linksma gaida prognozuojame, kad jau prieš kelioliką metų nudususios senovinės UNIX atšakos galų gale nudusi visiškai ir jų jau nebeliks.




[[Category:UNIX]]
[[Category:OS]]
[[Category:OS]]

00:20, 13 balandžio 2023 versija

OpenServer, anksčiau dar žinoma, kaip SCO UNIX - kokia tai sena ir visai išnykusi UNIX atmaina, kuri jau visai ir nežinoma pasidarė. Senais laikais išsivystė iš kažkokios pasenusios Xenix, tai irgi daugeliui kažką pasako, taip kad ir priskiriama būdavo System V tipo sistemoms. Faktiškai, vienas iš labiausiai priešistorinių UNIX, kokius tik galit kur nors sutikti. O gal ir labiausiai priešistorinis.

Daugeliui šiais laikais kyla klausimas, o tai koksai skirtumas tarp UnixWare ir OpenServer, jei ir tą, ir aną vis ta pati firma gamina? Tai turim pasakyti, kad čia skirtumai neesminiai - jei norite suderinamumo su priešistorinėmis senienomis ir softais, kurie neaišku kokie - tai jums reikia OpenServer. Jei to nereikia - tai geriau yra UnixWare.

Bendrai tai SCO UNIX bei OpenServer pavadinimai labai susikompromitavo, kai vienu metu įsisiautėjo šias sistemas įsigijusi SCO Group, katra ėmė ir pareiškė, kad jai priklauso teisės į Linux ir visi Linux naudotojai privalo jai mokėti už Linux licencijas. Tai firma taip susigadino savo reputaciją, kad netgi po to, kai užsilenkė ir viską pardavė, visokios rudos dėmės taip ir pasiliko.

Šiais laikais OpenServer gamina tokia nedidelė firmelė Xinuos, kuri atsirado neaišku iš kur ir kaip ir kodėl, nu bet gi gerai, kad yra, kažką visvien gal gero daro.


SCO OpenServer UNIX istorija

Gi prasidėjo viskas nuo to, kad kažkada tokia SCO kompanija užsiėmė OS pardavimais. Ir ta firmelė bandė savo UNIX versiją paskleist, tai kažkaip jie ten ilgai su savo pavadinimui skleidė tą patį Microsoft gamybos Xenix, tiesiog pirkdami ir redistributindami kaip "SCO Xenix", skirtą visokiems PC tipo kompiuteriams. Ir pardavimai visai ėjosi.

Taip tęsėsi tol, pakol Microsoft išvis neatsižegnojo nuo visų UNIX reikalų, o visas teises ir pardavė tai pačiai SCO firmai 1987. Tai toji firma kurį laiką buvo visai populiarus gamintojas, nes anuomet, apie kokius 1989, kokį nors pigų serverį buvo nelabai įmanoma pasidaryti - tai vat čia ir gavosi geras variantas - lyg ir ant šiaip kompiuterio, bet tikra operacinė sistema, galinti dirbti tinkluose. Matyt ant to džiaugsmo firma 1989 metais ir pervadino tą Xenix į OpenServer.

Užtai vėliau aišku visi reikalai keitėsi ir dėl konkurencijos ir šiaip kažkokio atsilikimo iš labai sėkmingos firmos ilgainiui SCO nusivažiavo, taip kad ir jų tas OpenServer per kažkiek metų pasidarė tiesiog archaišku praeities palikimu, nes pirma atsirado BSDi, paskui ir FreeBSD, o galų gale - ir Linux. Tuo pačiu nepadėjo ir tai, kad serverių bei darbo stočių gamintojai, kaip kad Sun Microsystems, Apollo Computer, IBM ar Silicon Graphics irgi darėsi savo UNIX versijas, kurios būdavo tiems serveriams ir darbo stotims daug labiau pritaikytos. O su paprastais PC kompiuteriais tokio našumo išgauti nepavykdavo.

Žodžiu, firmos reikalai po truputį ėjo vis žemyn, vyko taupymas programavimui, didelių investicijų į naujos OS kūrimą nesigavo, tad einant metams, visa ta SCO Xenix-OpenServer blogėjo ir blogėjo. Nepadėjo ir tai, kad taupant programuotojams, sistema dar lėčiau tobulėjo.

Taigi, linkime čia jums jau ir užmiršti, o tiktai istoriniu tikslu čionai aprašome, kad negalvotumėt čia kažko.

Kuo skiriasi įvairios OpenServer UNIX ir UnixWare versijos

Dar jei kažką domėsitės, tai išties turim pasakyti, kad tasai OpenServer (čia kaip vienas žodis kažkodėl, o ne kaip Open Server), išties yra kelios visiškai skirtingos SCO UNIX rūšys (čia pagal 2023 duomenis):

  • OpenServer 5 - tai ir yra tasai iš Xenix išsivystęs daiktas, kuris reikia pasakyti labai greitas ir visoks koks, nes iš tolimos praeities atėjęs, tiktai vat labai jau atsilikęs, taip kad tetinkamas tam, kad ant kokio senovinio PC kompiuterio paleisti. Sistema pardavinėjama iki šiol.
  • OpenServer 6 - tai išties gi ne kas kita, kaip kažkokia perdirbta UnixWare, tik ant jos sudėta krūva visokių programų iš senesnio OpenServer ir dar uždėtos kokios tai priemonės, kad senas OpenServer 5 ir išvis netgi visai jau Xenix programas būtų galima paleisti. Sistema pardavinėjama iki šiol
  • UnixWare 7 - tai išties ta pati UnixWare, tik papildyta kažkuriais OpenServer softais (konfigūravimui), tačiau praradusi Xenix programų paleidimo galimybes, nes niekam to matyt jau nebereikia. Žodžiu, UnixWare, bet panašesnė į OpenServer, nes šis daugeliui adminų labiau pažįstamas. Sistema pardavinėjama iki šiol.
  • Jokios sistemos su numeriais 8 ar 9 nebuvo. O ir OpenServer 7 irgi nebuvo, nes buvo tiktai UnixWare 7.
  • OpenServer 10 - buvo atsiradusi jau visai naujais laikais, kaip FreeBSD 10 klonas (nuo to ir numeris), ant kurio buvo užmauta smarkiai perdirbta, OpenServer artimesnė aplinka. Kadangi pokytis sistemoje gavosi labai didelis, kilo problemos su senų softų palaikykmais, pardavimai nėjo, firma palaikyti šios sistemos nesugebėjo ir platinti nustojo.

Taip kad čia šita linksma gaida prognozuojame, kad jau prieš kelioliką metų nudususios senovinės UNIX atšakos galų gale nudusi visiškai ir jų jau nebeliks.