Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Induizmas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
01:33, 3 balandžio 2023 versija, sukurta Glumuma (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Induizmas''', oficialiai vadinamas "Sanatana Dharma" - sunkiai apibrėžiamas ir nelabai rišlus Indijoje paplitusių politeistinių religijų kratinys. Induizmas yra smarkiai siejamas su Indijoje esančia kastų sistema ir labai stipriai skiriasi, priklausomai nuo regiono. Kartu su dievybėmis čia veikia ir įvairios nerišlios praktikos - pvz., ajurvedinė medicina. Dėl savo kraštutinaus nerišlumo induizmas neturi ir aiškaus apibrėžimo...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Induizmas, oficialiai vadinamas "Sanatana Dharma" - sunkiai apibrėžiamas ir nelabai rišlus Indijoje paplitusių politeistinių religijų kratinys. Induizmas yra smarkiai siejamas su Indijoje esančia kastų sistema ir labai stipriai skiriasi, priklausomai nuo regiono. Kartu su dievybėmis čia veikia ir įvairios nerišlios praktikos - pvz., ajurvedinė medicina.

Dėl savo kraštutinaus nerišlumo induizmas neturi ir aiškaus apibrėžimo - pvz., kokioje nors angliškoje Vikipedijoje rasite kelis puslapius visiškai nerišlių kratinių, kuriais pasakojama apie filosofijas ir kitą dvasingumą, tačiau taip ir nieko nepasakoma, kas tas induizmas išvis yra. Ir tai natūralu - induizmas yra tiesiog krūvos įvairaus didumo persimaišiusių religijų, prietarų ir visokių kliedesių kratinys.

Išsyk čia sakom: jei jums kas nors aiškina, kad induizmas yra kokia tai vieninga religinė sistema - tai arba jums kiša kokią nors specifinę induizmo atšaką (pvz., krišnaizmą ar vaišnaizmą), arba tiesiog jums kabina makaronus ir visokius išgalvotus kliedesius. Nėra jokio vieningo bent kiek aiškią sistemą turinčio induizmo. Visos induizmo dievus klasifikuojančios sistemos atspindi tik paskiras induizme pasitaikančias tikėjimų atšakas.

Kitą vertus, gan būdinga, kad nors ir labai nesutariančios, skirtingos induizmo šakos kažkaip visgi gali gyvuoti greta ir maišytis tarpusavy, taip tiktai sukurdamos dar daugiau neaiškumų.


Induizmo dievybės

Induizme būna garbinamos įvairios dievybės, kartais lokalios, kartais ir kokios nors bendros. Dievybių sistema yra gana komplikuota, su įvairiais perpasakojimais, kurie kartais yra visiškai tarpusavy prieštaringi ir nesuderinami. Kiekvienas judėjimas turi savo reinterpretacijas. Žemiau pateikiama tiesiog viena iš labiau paplitusių sistemų, kuri kažkiek apibendrinta, tačiau paradoksas - būtent tokia apibendrinta sistema niekur neegzistuoja.

Reikalas tas, kad kiekviena paskira dievybė induizme turi savo aktyvius garbintojus, kurie viską išvarto visiškai kitais būdais. Kaip pvz., dažnu atveju per visokius persikūnijimus paaiškėja, kad kitos dievybės tėra kokios nors iš žemesnių dievybių pavidalas, o ta žemesnė dievybė išties yra aukštesnė ir visos kitos yra tik kiti jos vardai ir taip toliau.

Trimurti

Trimurti yra trys garsiausios indiškos dievybės, tokia trejybė, aplink kurią viskas sukasi. Realiai didesnė dalis induistų šitą trimurtį ignoruoja ar perpasakoja visai kitaip. Trimurčio žinomumas yra labiau susijęs su tuo, kad krikščionybė bandė kažkaip išaiškinti indusams kokias tai tikėjimo tiesas ir atrasti analogijas. O paskui panašiai analogijų ieškojo ir visokie induizmo tyrinėtojai. Taigi, taip ir atsirado šitas trimurtis, daugiau žinomas vakarietiškose knygose, nei pačiame induizme.

Trimurtį sudaro trys dievybės:

  • Brahma - atseit viso ko kūrėjas, kuris sukūrė pasaulį
  • Višnu - esamo pasaulio prižiūrėtojas, visokie vaišnavai šituo labai tiki
  • Šyva - būsimas pasaulio pabaigos sukėlėjas, kuriuo tiki kai kurie apokalptiniai šivaistai

Neretai vieni ar kiti judėjimai aiškina, kad išties nėra trijų dievybių, o yra kažkokia tai dievybė, o kitos yra tos dievybės aspektai. Bet visaip būna.

Aštuonių krypčių sargai

Atskira induizmo pakraipų grupė - tai aštuonių krypčių sargai, t.y., dievybės, kurios atsakingos už pasaulio šalis. Dalyje induizmo pakraipų šios dievybės yra kartu, bet visiškai be jokių tenai veikėjų iš trimurčių, t.y., daliai induistų nei Brahma, nei Šyva, nei Višnu tiesiog neegzistuoja.

Klasikinės aštuonių krypčių dievybės yra šios, kiekviena atsakinga už tam tikrą sritį:

  • Kubera - šiaurė ir sėkmė
  • Jama - pietūs, teisingumas ir mirtis
  • Indra - rytai, dangiškas gyvenimas, orai
  • Varūna - vakarai, jūros ir vandenynai, o taip pat lietus
  • Išana - šiaurės rytai, gimimas, mirtis, atgimimas ir laikas
  • Agni - pietryčiai, ugnis
  • Vaju - šiaurės vakarai, vėjai
  • Niriti - pietvakariai, liūdesys, mirtis ir suirimas

Kaip matom, netgi čia iš persidengimų galima suprasti, kad kai kurios iš šitų dievybių bando išstumti kitas ir gyvuoti savo atskirą gyvenimą. Bet tai negana to, maišantis su kitomis induizmo kryptimis, atsiranda ir atskiros sektos, kurios, pvz., aiškina, kad visos šios dievybės yra, tačiau jų viduryje yra Šyva, kuris yra centre ir aukščiau visų šitų. O kiti, pvz., ima aiškinti, kad nėra čia jokio Šyvos, o viduryje yra Brahma, kuris yra viršuje ir yra Višnu, kuris yra apačioje.

Kad maža nebūtų, tai kai kurios kryptys dar visas dievybes ir pervadina, kad niekas negalėtų susigaudyti.


Kiti dievai

Kad nebūtų maža, tai yra dar visa krūva paskirų dievybių, kurios gyvuoja savo gyvenimą išvis atskirai nuo visų sistemų ir yra tiesiog paskiros. Kai kurios iš šitų dievybių gana plačiai garbinamos, taip sudarydamos atskiras religijas su savais mitais, ir tose religijose dažnai nėra jokios vietos nei visokiems krypčių sargams, nei trimurčiams. Arba jei ir yra, tai tik šalutinė vieta, lyg tarp kitko. Bendras tokių dievybių kiekis - sunkiai įvertinamas, tačiaų vien didesnių, plačiau žinomų yra bent kelios dešimtys.

Tai dar negana to, kad ir šitų nebūtų maža, yra dar dešimtys visokių vedinių dievybių iš vedų, kuriose jos aprašytos. Ir tos dievybės irgi turi visokių garbintojų. Ir dar negana to, yra atskiros religinės grupės, kurios dalį tų visokių dievybių pripažįsta, o kitos dalies nepripažįsta - pvz., aiškina, kad tos kitos dievybės yra ne šiame pasaulyje ar numirusios, ar dar kokios nors neegzistuojančios.

Ir tada dar, kad nebūtų maža, tai dar ir Višnu dar turi apie 30 skirtingų pavidalų - avatarų arba apsireiškimų, kuriais gyvuoja. Pvz., pagal bendrai vaišnavus, Krišna yra toksai Višnu apsireiškimas. Aišku, pagal krišnaistus tai yra atvirkščiai - Višnu tėra Krišnos apsireiškimas.

Taigi, bendrai imant, suklasifikuoti tą jovalą tiesiog neįmanoma, nes išties jokios realios sistemos jis nesudaro. Bet aišku, yra visokių fantazuotojų ir autistų, kurie bando tą suklasifikuoti ir sukurti kažokią vieningą sistemą, kuri, deja, nuliūdinsim, bet realybėje niekaip neegzistuoja.


Induizmo paplitimas

Induizmas yra viena iš keturių didžiųjų pasaulio religijų - iš šių pirmoji pagal dydį yra krikščionybė, antroji - islamas, trečioji - induizmas, o ketvirtoji - budizmas. Iš visų šių induizmas faktiškai yra vienintelė politeistinė religija, ir faktiškai vienintelė tokia religija, kuri didžiąja dalimi taip ir liko vieno regiono ribose (kitos trys religijos tapo daugiatautėmis ir daugiavalstybinėmis, realiai pasaulinėmis). Kitaip tariant, induizmas yra įprastas Indijai ir jos regiono šalims, kaip Nepalas ar Bangladešas, bet kitose šalyse tepasitaiko emigrantų tarpe.

Tik viena iš smarkiai reformuotų induizmo pakraipų, krišnaizmas, sugebėjo prasimušti ir į kitas vietoves, taip įtraukdama į induizmo gretas pastebimą kiekį kitų šalių gyventojų, tačiau lyginant su bendru induizmo atstovų kiekiu, krišnaizmas yra mikrojudėjimas. Kitą vertus, krišnaizmas yra vienintelė bent kiek stabiliau Lietuvoje veikianti induizmo atšaka.

Dalimi atvejų induizmas gali veikti kaip kažkuri bendra religija, tačiau nuo seno žinomos ir kai kurios vietinės sektos, kurios kartais būdavo kraštutinai uždaros, priešiškos aplinkai ir pakankamai žiaurios. Tiesa, šiais laikais, atrodo, dauguma tokių sektų nunyko, nes pirmiausiai apie šimtą metų buvo intensyviai naikinamos kolonijinės britų valdžios, o paskui - ir vietinės indų valdžios. Taigi, šiais laikais išlikę sektos veikia greičiau kaip atskiras dievybes ar tų dievybių pavidalus turinčios lokalios šventyklos.