Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Naujakalbė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Naujakalbė buvo tokia 1984 kalba. Sugalvota dar tokio George Orwell, kur kažkokie totalitariniai kalbainiai viską reguliuodavo, aiškindami, ką galima kalbėti, o ko negalima kalbėti. Taip štai pagal juos šuva galėjo būti laisvas nuo blusų, bet sakyti, kad laisvas koks žmogus nuo kažkokios priespaudos - tai jau nesąmonė, nes laisvė negali to reikšti.

Tai tokia smegenų plovimo ir valdžios įtakos organizavimo sistema, kuri paremta kokios nors specialiai reguliuojamos kalbos diegimu, vadinasi kalbokratija - čia panašiai, kaip kokia nors kleptokratija ar dar kokia nors kratija.

Tai dabar dažnas kai išgirsta kokią nors kalbos valandėlęradijos, tai tą naujakalbę ir prisimena, nors vat ir tarybiniais laikais tai irgi juk buvo, kad kur draugas, tai irgi kažkaip buvo aiškinama, kad ne tą reiškia, o kažką kitą...


Naujakalbės apibrėžimas

Iš paties George Orwell knygos 1984 štai tokį naujakalbės apibrėžimą galima rasti:

- Ar tu nesupranti, kad pagrindinis naujakalbės tikslas - susiaurinti minties rėmus? Galų gale mes padarysime minčių nusikaltimą tiesiog neįmanomą, nes nebebus žodžių jam išreikšti. Kiekviena sąvoka, kurios gali prireikti, bus išreiškiama vienu vieninteliu žodžiu su griežtai apibrėžta reikšme, o šalutinės jo reikšmės bus ištrintos ir pamirštos ... Žodžių kasmet vis mažės ir mažės, mažės ir minties erdvė.

Čia verta atkreipti dėmesį, kad kalbainių paredaguotoje knygoje jau pritaikyta naujakalbė netgi paties naujakalbės apibrėžimui: vietoje žodžio "prasmė" yra įkištas žodis "reikšmė", nes pagal kalbainius žodžiai negali turėti prasmių, o gali turėti tik reikšmes. Kitaip tariant, joksai šuo negali turėti laisvės, nes laisvė yra prasmė, o negali šuo turėti prasmės. Todėl gali būti tik konkreti reikšmė - blusos.


Dar žr.