Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Karingtono įvykis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Karingtono įvykis - tai galingiausia dokumentuota geomagnetinė audra žmonijos istorijoje, prasidėjusi 1859 metų rugsėjo 1 dieną ir besitęsusi iki rugsėjo 2 dienos. Geomagnetinė audra pavadinta tokio britų astronomo Richard Christopher Carrington garbei, mat šis kiek prieš audrą pastebėjo ir nupiešė milžiniškas Saulės dėmes ir plazmos išmetimus, kuriuos paskui susiejo su įvykiais, kurie vyko Žemės planetoje.

O Žemės planetoje tie įvykiai pirmiausiai pasimatė kaip nenormalaus stiprumo šiaurės pašvaistė, kuri buvo matoma ir Šiaurės, ir Pietų pusrutuliuose, ir visur, kur papuola, netgi aplinkui ekvatorių, kur ji iš principo neturėtų būti matoma niekada. Tarp šalių, kur šiaurės pašvaistė buvo matoma - ne tik visokios šiaurinės valstybės, bet ir tokios, šalys kaip Meksika, Kuba, Havajai, visa Japonija, Kinija, Kolumbija ir Australija.

Daugelyje šalių, ypač šiauriau, šiaurės pašvaistė buvo tokia galinga, kad žmonės galvojo, jog prasidėjo diena, nors buvo gili naktis. Kadangi anais laikais laikrodžiai nebuvo labai įprasti, tai žmonės kėlėsi, darėsi pusryčius ir ėjo į darbą vien tam, kad sužinotų, kad yra gili naktis ir reikia miegoti.

Kadangi dėl tų Saules plazmos išmetimų prasidėjo galinga geomagnetinė audra, tai buvo begalės visokių prietaisų sutrikimų. Nors anais laikais elektros įranga buvo labai primityvi, telegrafas jau buvo išrastas ir čia su juo prasidėjo didelės bėdos - geru atveju ryšys tiesiog nustodavo veikti ar prasidėdavo beprasmiai traškėjimai. Automatiniai telegrafo aparatai rašė visokius kliedesius - tiesiog triukšmą, o ilgesnės telegrafo linijos indukuodavo tokias sroves, kad perdegdavo. Po įvykio visokie telegrafo remontai truko kelias savaites, kol pavyko ryšį atstatyt.

Kol kas nėra fiksuota kitų panašaus galingumo geomagnetinių audrų, kurios bent jau prilygtų Karingtono įvykiui. Kai kurie JAV astronomai ir ekonomistai kartą padarė tyrimą, kurio metu paskaičiavo, kad jei panašus įvykis pasikartotų šiais laikais, tai perdegtų tiek visokios įrangos, kad ją pakeisti kainuotų apie 2-3 trilijonus dolerių, o gal ir daugiau, ir kad retas kuris kompiuteris ar mobilus telefonas liktų sveikas ir veikiantis, nes dauguma perdegtų negrįžtamai.