Šizofrenija: Skirtumas tarp puslapio versijų

3 357 pridėti baitai ,  13:30, 28 rugsėjo 2018
nėra keitimo aprašymo
(Nukreipiama į Schizofrenija)
 
1 eilutė: 1 eilutė:
#redirect [[Schizofrenija]]
'''Šizofrenija''' labai dažnai būna painiojama su [[schizofrenija]], tačiau tai yra du skirtingi sutrikimai, turintys skirtingą diagnostiką, skirtingus taikymo metodus, skirtingas [[psichiatrija|psichiatrijos]] mokyklas ir taip toliau. Pagal šių žodžių vartojimą galima iškart nustatyti, kokią psichiatrijos mokyklą konkretus psichiatras atstovauja.
 
Anokie aiškintojai sako, kad "schizofrenija" - tai nuo graikiško žodžio "schizo" (tariamas panašiai kaip "skizo"), todėl tą žodį rašyti kaip "šizo" gali nebent neišsilavinę beraščiai, mokinęsi iš kitų sovietinių beraščių, kurie išvis neaišku kur mokinosi.
 
Tuo tarpu [[Andrejus Snežnevskis|Andrejaus Snežnevskio]] mokytiniai, atstovaujantys sovietinę psichiatriją, visada sako "šizofrenija", nes taip jie perskaitė rusiškose knygose, kurias rašė tie patys Snežnevskio šutvės degradai, užsiiminėję [[baudžiamąja psichiatrija]].
 
[[Pipedija]] prisilaiko už nuomonės, kad [[Andrejus Snežnevskis]] visada teisus, tad tie, kas jam prieštarauja, turi psichikos sutrikimų, o tai jau aiškus požymis, kad pagal [[generalinė degeneracija|generalinės degeneracijos]] teoriją tokie prieštaraujantys patys turi bent jau [[vangioji šizofrenija|vangiosios šizofrenijos]] požymius. O jei dar išvedžioja visokias teorijas, tai reiškia, kad [[paranoidinė šizofrenija]] pas juos.
 
 
== Šizofrenija, jos eiga ir simptomai ==
Šizofrenija visada pradeda vystytis kaip [[latentinė šizofrenija]], kuri neturi jokių simptomų ir požymių. Vėliau požymiai netiesiogiai ir nežymiai ima reikštis - tai būna pirmosios [[simptomatika|simptomatikos]] manifestacijos. Jei šizofrenijos eiga lieka vangi, tokia, kad požymiai nepastebimi daugelį metų ar iki pat gyvenimo galo, tokia šizofrenija yra išskiriama į atskirą šizofrenijos rūšį - tai [[vangioji šizofrenija]]. Jos esminis požymis yra tas, kad šizofrenijos požymių nėra.
 
Kitais atvejais šizofrenija gali reikštis kaip kiti sutrikimai, pvz., kaip [[neurozė]], [[asteninis sindromas]], [[depresija]], [[bipolinis sutrikimas]] ar pan.. Tokiu atveju galima tarti, kad specifiniai šizofrenijos simptomai dar neišryškėję. Esant reikalui, gali būti taikoma diferencialinė diagnostika, kuri kitų sutrikimų požymius priskira šizofrenijai. Bendru atveju, esant abejonėms, tokie sutrikimai gali būti įvardinami kaip [[nediferencijuota šizofrenija]].
 
Galutiniais degeneracijos proceso atvejais reiškiasi atvira šizofrenija:
* [[Paprastoji šizofrenija]]
* [[Hebefreninė šizofrenija]]
* [[Katatoninė šizofrenija]]
* [[Paranoidinė šizofrenija]]
 
Sunkesniais, neaiškiais atvejais kartais būna išskiriamos ir kitos, retesnės šizofrenijos rūšys.
 
 
== Šizofrenijos gydymas ==
Šizofrenija gydoma [[neuroleptikai|neuroleptikais]] ir [[ECT]]. Anksčiau labai pasiteisindavusi [[insulininių komų terapija]] ir [[sulfozinas]] dabar beveik niekur nenaudojami, nes šiuos veiksmingiausius gydymo metodus uždraudė visokie žmogaus teisių gynėjai, taip atimdami iš psichiatrų patį veiksmingiausią terapijos įrankį. Tie prakeikti žmogaus teisių gynėjai norėtų ir [[ECT]] uždrausti, nes šis žaloja smegenis, bet jie nesupranta, kad taip pacientai yra gydomi.
 
Todėl svarbiausias gydymo būdas dabar yra [[neuroleptikai]]. Didelėmis dozėmis ir ilgai.
 
 
[[Category:Sutrikimai]]
2 555

pakeitimai