Asmenybės sutrikimai pagal DSM-I

14:50, 24 balandžio 2020 versija, sukurta Pikachu (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Asmenybės sutrikimai pagal DSM-I''' buvo visiškai kitokie, nei dabar, o ir turėjo netgi visai kitokį modelį struktūravimui. Idėja anuomet buvo, kad gali būti kažkokie...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)

Asmenybės sutrikimai pagal DSM-I buvo visiškai kitokie, nei dabar, o ir turėjo netgi visai kitokį modelį struktūravimui. Idėja anuomet buvo, kad gali būti kažkokie gilūs esminiai asmenybės struktūros pokyčiai, o gali būti ir mažiau gilūs pokyčiai su kažkokiais elgesio būdais ar reagavimais.

Kita vertus, čia pat yra dar ir senesnio įsivaizdavimo liekanos - kad asmenybės sutrikimas besantis psichopatija ir sociopatija, t.y., kažkoks nusikalstamas polinkis. Taigi, nors ir išskirti kai kurie elgesio bruožai, visas skyrius paskirtas antisocialiam asmenybės sutrikimui.

Turime pastebėti, kad čia į asmenybės sutrikimus išties sumesta kas papuola - pradedant sunkiai tvarkomas neurozes, tų neurozių apsireiškimus (žr. specialias simptomines reakcijas) ar seksualiniais polinkiais ir baigiant banaliomis priklausomybėmis, tokiomis kaip alkoholizmas ar narkomanija. Pastarosios prie asmenybės sutrikimų buvo priskirtos aiškiai tik dėl to, kad ir stipriai keičiančios žmogaus mąstymą bei elgesį, ir sunkiai sutvarkomos - dažniausiai besitęsiančios iki gyvenimo galo.


Asmenybės struktūros pažeidimas

Čia yra nagrinėjami gilesni suvokimo ir mąstymo pažeidimai. Dėl tokių pažeidimų šios asmenybės negali efektyviai elgtis, ypač jei yra stresinė situacija, todėl elgiasi šabloniškai, pagal savo sutrikimą:


Asmenybės bruožų pažeidimas

Čia yra nagrinėjami elgesio ir reagavimo būdų pažeidimai. Čia yra tos asmenybės, kurios nesugeba išlaikyti emocinio stabilumo ar emociškai stabilių santykių su kitais žmonėmis:


Sociopatinis asmenybės pažeidimas

Čia nagrinėjami įvairūs asocialaus elgesio variantai:


Specialios simptominės reakcijos

Čia nagrinėjamos reakcijos yra artimesnės simptomams ar sindromams, bet kažkuo irgi neatitinkančios įprasto elgesio normų ir pasitaikančios kartu su aukščiau minėtais asmenybės pažeidimais: