Radijo mėgėjai: Skirtumas tarp puslapio versijų

8 823 pridėti baitai ,  01:14, 16 gegužės 2022
nėra keitimo aprašymo
14 eilutė: 14 eilutė:


Nu ir ką gi daryt šiais visuotinės degradacijos laikais, kai radijo imtuvus namie turi nebent kokie nors [[seni perdylos]], atsilikę nuo pasaulio keliais dešimtmečiais?
Nu ir ką gi daryt šiais visuotinės degradacijos laikais, kai radijo imtuvus namie turi nebent kokie nors [[seni perdylos]], atsilikę nuo pasaulio keliais dešimtmečiais?
== Truputis tolimojo radijo priėmimo pradmenų ==
Šiais laikais jau sunku surasti kokį nors [[radijo imtuvas|radijo imtuvą]], kuris tiktų tolimų radijo stočių priėmimui, bet vis dar tokių radijų pasitaiko visokiuose sendaikčių turgeliuose, internetiniuose skelbimuose ar užsieniniuose aukcionuose. Galima pradėti bangų klausytis, netgi susiradus kokią nors seną sovietinę radiją, pvz., [[VEF]] ar kokį nors panašaus lygio "Okean" ar panašiai. Tik šie imtuvai klausytis daug neleidžia, nes jautrumu nepasižymi, o ir selektyvumas yra mažas.
Svarbiausios sąvokos, kurias verta žinoti:
* Diapazonas - tai tie dažniai, kuriais radijo imtuvas dirba. Šiais laikais prasmę turi tik du diapazonai:
** [[Ultratrumposios bangos]], kuriomis dirba daug lokalių muzikinių radijo stočių - paprastai šis diapazonas vadinamas [[FM]]
** [[Trumposios bangos]], kuriomis dirba vis dar gana daug stočių, transliuojančių radijo laidas dideliais atstumais - tai yra būtent tos bangos, kurios įdomiausios radijo mėgėjams
* Jautrumas - tai kokio silpnumo signalą radijo imtuvas gali pagauti. Viena iš svarbiausių radijo imtuvų savybių, kartu su selektyvumu. Praktinis imtuvo jautrumas gerokai padidėja, jei panaudojama papildoma išorinė antena.
* Selektyvumas - tai radijo imtuvo gebėjimas atskirti vieną nuo kitos dvi gretimas radijo stotis, kad jos nesusilietų. Ši savybė itin svarbi, kai priimamos tolimos stotys, nes jų daug, signalai silpni ir jos labai dažnai susilieja.
* [[Moduliacija]] - tai signalo kodavimo būdas. Populiariausi moduliacijos būdai:
** [[CW]] - visokie [[Morzė|Morzės]] kodu šifruoti pypsėjimai
** [[AM]] - įprasta, senovinė moduliacija
** [[FM]] - naujesnė moduliacija, kurios labai seni radijo imtuvai gali nepalaikyti
** [[SSB]] - nauja moduliacija, kurią palaiko tik labai nedaugelis gana naujų imtuvų
* [[Pasaulio bangos]] - tai reiškia, kad visų toli sklindančių bangų imtuvas
* [[Pusiaujo bangos]] - rinkinys įdomiausių, tačiau sunkiai priimamų stočių iš ekvatorinių regionų
* Antena - iš principo, bet koks laidas, kurį galima prikabinti prie radijo imtuvo antenos, kad ji pailgėtų
* Jonosfera - tas atmosferos sluoksnis, nuo kurio atsispindi radijo bangos
== Radijo bangų sklidimas dideliais atsumais ==
Visa tolimojo radijo priėmimo esmė - kad radijo bangos atsispindi nuo jonosferos ir grįžta atgal į [[Žemė|Žemę]]. Paskui nuo žemės paviršiaus jos kartais gali vėl atsispindėti, vėl nueiti į jonosferą ir taip keletą kartų. Taigi, išimtiniais atvejais radijo bangos kartais tokių atspindžių dėka gali netgi apsukti visą planetą ir sugrįžti atgal. Aišku, toksai tolimas sklidimas būna retai, tačiau priimti galingas radijo stotis iš už 10 tūkstančių kilometrų (pvz., iš Kinijos) - visai įprastas ir normalus dalykas.
Esminiai radijo bangų sklidimo dėsniai:
* [[Naktis]] arba tamsioji [[planeta|planetos]] pusė - tas periodas (ar planetos dalis), kai [[radijo bangos]] dėl pakitusių jonosferos savybių atsispindi daug kartų ir sklinda itin toli. Iš esmės, optimalus laikas radijo bangų priėmimui - maždaug 1-2 valandos iki aušros, tada geriausiai priimamos radijo stotys, kurios irgi yra tamsioje planetos pusėje.
* [[Diena]] arba šviesioji [[planeta|planetos]] pusė - tas periodas (ar planetos dalis), kai [[radijo bangos]] beveik nesklinda. Labai blogas variantas yra tada, kai apšviestas yra siųstuvas - nuo jo radijo bangos beveik nesisklaido. Kiek mažiau blogas yra variantas, kai apšviestas yra imtuvas - jis gali priimti kai kuriuos signalus, kurie atsispindėję nuo tolimų jonosferos sluoksnių. Pats blogiausias variantas yra tada, kai tarp siųstuvo ir imtuvo visas kelias radijo bangoms yra apšviestas - jonosfera tada radijo bangų beveik neatspindi ir jų sklidimas būna labai prastas.
Taigi, iš toli priimamos radijo stotys - faktiškai tiktai tos radijo stotys, kurios yra tamsioje planetos dalyje ir kurių buvimo vietoje yra maždaug 2-4 valandos po saulėlydžio.
== Geriausi radijo imtuvai radijo mėgėjams ==
Yra gana daug firmų, kurios yra gaminusios ar ir dabar gamina radijo imtuvus, tinkamus radijo mėgėjams. Kaip bebūtų keista, daugelis tokių radijo imtuvų senais laikais buvo gaminami ne kaip profesionalūs, o kaip visai mėgėjiški radijo imtuvai, kurie nuo brangiausių profesionalių ne taip jau labai smarkiai ir teatsilikdavo (iki 10 kartų ar mažiau pagal jautrumą ir vos keletą kartų pagal selektuvumą). Taigi, vienas iš geriausių sprendimų - susirasti kur nors skelbimuose ir nusipirkti kokį nors seną radijo imtuvą, gamintą geros firmos.
Pradžiai, aišku, galima pabandyti ir kokį nors seną [[VEF]] ar kokį kitą [[SSRS]] gamybos imtuvą, bet išties jie visi yra prasti, tad gerų rezultatų nesitikėkite - gali būti, kad išvis jokios tolimos stoties nepagausite.
Geriausiai tinka taip vadinami [[World band]] imtuvai arba imtuvai, kur yra dažnio sintezatorius ir įvardinamas bendras 0,1-30MHz diapazonas. Jei imtuvas nėra [[pasaulio bangos|pasaulio bangų]] imtuvas, jis mažų mažiausiai turi būti [[trumposios bangos|trumpųjų bangų]] imtuvas. Tokios bangos žymimos raidžių kombinacijomis SW (angliškai), KW (vokiškai) ar KB (rusiškai).
Šiais laikais dauguma senų firmų gerus radijo imtuvus gaminti nustojo, tačiau į jų vietą atėjo daug visokių kitų, naujesnių, kinietiškų kompanijų. Kai kurios iš tų kompanijų yra visai neblogos.
Geros firmos, kurias verta žinoti:
* [[Sony]] - kai kurie vėlyviausi modeliai (bet dabar jau seniai negaminami)
* [[Panasonic]] - kai kurie vėlyviausi modeliai (irgi jau seniai negaminami)
* [[Grundig]] - Yacht Boy ir Satellit, nors ir ne visi modeliai
* [[Kenwood]] - labai geri profesionalūs imtuvai, labai brangūs
* [[ICOM]] - labai geri profesionalūs imtuvai, irgi labai brangūs
* [[Eton]] - įvairūs radijo imtuvai, dabar perėmė ir Grundig [[prekės ženklas|prekės ženklą]]
* [[Degen]] - pigūs, bet ganėtinai neblogi imtuvai iš [[Kinija|Kinijos]]
* [[Sangean]] - labai nebloga [[Taivanas|Taivano]] firma
* [[Tecsun]] - kinų firma, kuri gamina radijo imtuvus kitoms firmoms, o taip pat ir pati leidžia tų pačių firmų imtuvų klonus
Be šių firmų, aišku, yra ir daugelis kitų, bet ten jau kaip pasitaikys - galite nusipirkti ir gerą imtuvą, bet galite nusipirkti ir visišką [[šūdas|šūdą]]. Kartais, tiesa, būna ir stebuklų - pasitaiko, kad lyg ir visai niekam tikęs kinietiškas radijo imtuvas su užrašu "world band" ar "world radio" turi visai pakenčiamą selektyvumą, visai pakenčiamą jautrumą ir tinka radijo bangoms priimdinėti iš visai tolimų šalių. Tai nereiškia, kad toksai radijo imtuvas bus geras, bet tai tik reiškia, kad bent jau kokią nors iš [[Kinija|Kinijos]] transliuojamą [[propaganda|propagandą]] galėsite išgirsti (ji itin dideliais galingumais yra transliuojama [[anglų kalba]] ir [[rusų kalba]]), kaip ir vieną-kitą [[Europa|europinę]] stotį.
== Antena - itin svarbus radijo mėgėjų įrankis ==
Antena yra vienas iš svarbiausių priedų radijo imtuvams. Skirtingai, nei [[TV]], radijo imtuvai neturi kažkokių specializuotų antenų, kurias nusipirkus, viskas pasitaisytų. Todėl pirmas ir paprasčiausias žingsnis - susirasti tiesiog paprastą gerai izoliuotą laidą, kurį galima prikabinti kur nors aukščiau. Trumposioms bangoms gerai tinka laidas, kurio ilgis būtų bent jau apie ketvirtį bangos ilgio. Praktinės imtuvuose esančios antenos yra bent kelis kartus trumpesnės, taigi, prikabinus prie jos netgi paprasčiausią kelių metrų ilgio laido gabalą, imtuvo jautrumas tolimoms stotims padidėja bent keletą kartų.
Sudėtingos antenos yra atskiras [[kosTmosas]], kuris tampa sudėtingiausia radijo mėgėjų veiklos dalimi. Itin didelė bėda, kad iš esmės vienam dažniui gerai tinka tik viena antena (tinkamai sureguliuota ir turinti reflektorius), o visos kitos - tik iš bėdos. Taigi, seni užkietėję radijo mėgėjai gyvena kur nors kaime ir pasistato dešimtis skirtingų antenų, skirtų skirtingiems dažniams.
Pradedantiems išties visiškai pakanka bet kokio laido. Daugelis geresnių radijo imtuvų turi įėjimą (lizdą) antenai pajungti, į kurį galima įkišti bet kokį laido gabalą. Jei tokio lizdo nėra, o yra ištraukiama teleskopinė antena, tai papildoma antena jungiama labai paprastai - tiesiog privyniojant vieną laido galą prie tos teleskopinės antenos, kad šioji perimtų iš to laido signalus. Svarbu tik, kad laidas būtų izoliuotas - kad signalas nenutekėtų į žemę. Laidą geriausia yra turėti gana ilgą, geriau ne kelis, o kelioliką (ar netgi keliasdešimt) metrų, pakabintų ant stogo, ant medžio ar dar kur nors - kuo aukščiau, tuo geriau.




[[Category:Radijas]]
[[Category:Radijas]]
424

pakeitimai