Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Spindulinė liga: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
7 815 pridėta baitų ,  02:45, 2 gegužės 2022
154 eilutė: 154 eilutė:




==== Spefifinių audinių jautrumas radiacijai ====
==== Specifinių audinių jautrumas radiacijai ====
Pastebimi labai dideli skirtumai, priklausomai nuo to, kokią kūno dalį apspinduliavo radioaktyvi spinduliuotė. Pagal jautrumą išskiriami keli koeficientai (audinio įtakos faktorius, paprastai žymimas raide [[W]]):
Pastebimi labai dideli skirtumai, priklausomai nuo to, kokią kūno dalį apspinduliavo radioaktyvi spinduliuotė. Pagal jautrumą išskiriami keli koeficientai (audinio įtakos faktorius, paprastai žymimas raide [[W]]):
* Kaulų čiulpai, žarnynas, plaučiai, inkstai, skrandis, krūtys - 0,12
* Kaulų čiulpai, žarnynas, plaučiai, inkstai, skrandis, krūtys - 0,12
163 eilutė: 163 eilutė:


Iš šių duomenų galime pamatyti ir esminę potencialią radiacinės saugos strategiją - esminę apsaugą skirti pagrindinėms kaulų čiulpų zonoms (šlaunikaulių viršus, dubens kaulai), kurios nulemia svarbiausią pažeidžiamą posistemę - kraujo ląstelių gamybą. Taip pat itin svarbu skirti apsaugą žarnynui (jo epiteliui), o pagal galimybę - ir pilve esantiems organams. Efektyviausia priemone gali būti kombinuotos daugiasluoksnės apsaugos, kur išorinė zona yra iš plastiko (panaikina alfa ir beta radiaciją), o vidinė - iš plieno, vario, švino ar kitų sunkesnių metalų.
Iš šių duomenų galime pamatyti ir esminę potencialią radiacinės saugos strategiją - esminę apsaugą skirti pagrindinėms kaulų čiulpų zonoms (šlaunikaulių viršus, dubens kaulai), kurios nulemia svarbiausią pažeidžiamą posistemę - kraujo ląstelių gamybą. Taip pat itin svarbu skirti apsaugą žarnynui (jo epiteliui), o pagal galimybę - ir pilve esantiems organams. Efektyviausia priemone gali būti kombinuotos daugiasluoksnės apsaugos, kur išorinė zona yra iš plastiko (panaikina alfa ir beta radiaciją), o vidinė - iš plieno, vario, švino ar kitų sunkesnių metalų.
Tuo atveju, jei pavyksta išsaugoti gana didelį kiekį kaulų čiulpų ir apsaugoti žarnyną, išgyvenimo šansai lieka, netgi gavos kraštutinai dideles radiacijos dozes. Būten tuo paremtos modernios "antiradiacinio diržo" arba "antiradiacinio sijonėlio" tipo apsaugos, primenančios labai platų, pilvą ir kirkšnis dengiantį diržą ar trumpą sijonėlį.
=== Poveikio priklausomybė nuo radiacijos pobūdžio ===
Priklausomai nuo radiacijos šaltinio pobūdžio, poveikio priklausomybė gali smarkiai skirtis. T.y., tas pats radiacijos kiekis, matuojamas grėjais (t.y., radioaktyvaus skilimo metu išsiskyrusi energija) daro skirtingą poveikį organizmui.
Paprastai sąlyginiu vienetu laikoma gama radiacija (tiesa, pastaroji irgi skiriasi, priklausomai nuo gama ilgio). Pasiskirstymas yra maždaug toks:
* Gama spinduliavimas - 1
* Beta spinduliavimas - 1,2-2
* Alfa spinduliavimas - 20
* Protonų srautas - 2-4
* Lengvųjų branduolių srautai - 10-40
* Neutronų spinduliavimas - 2-20, tipiškais atvejais apie 10
Kaip matome, pagal kenksmingumą blogiausią efektą duoda alfa dalelės. Tačiau, kitą vertus, jų spinduliavimą smarkiai sulaiko pačios įvairiausios kliūtys, kažkiek silpnina netgi oro sluoksnis. Taigi, alfa dalelių šaltiniai paprastai yra kraštutinai pavojingi tais atvejais, kai dalelės nusėda ant odos, o dar pavojingesni, jei žmogus jas praryja ar įkvepia. Panašūs smarkiai padidinto kenksmingumo įkvėpus ar prarijus efektai būdingi ir beta šaltiniams, tik kiek mažesniais mastais.
Kraštutinai pavojingas alfa dalelių poveikis susijęs su jų labai didele mase ir dėl to kylančiais kraštutinai stipriais jonizaciniais gebėjimais. Netgi pavienė alfa dalelė kai kuriais atvejais ląsteles gali paveikti taip stipriai, kad antriniai poveikio reiškiniai (pvz., ląstelės branduolio pažeidimas ar kt.) kartais gali būti pastebėti netgi aukštos kokybės paprastu mikroskopu. Tai reiškia, kad alfa dalelės pasižymi kraštutinai galingu lastelių struktūrą ir esminius elementus žalojančiu poveikiu.
Ypatingai pavojingas alfa šaltinių poveikis, jei jie praryjami ir pakliūna į žarnyną. Tokiu atveju netgi kitais būdais mažai pavojingi alfa šaltinių kiekiai gali būti mirtini vien dėl to, kad pilnai sunaikina visą žarnyno epitelį.
Tuo atveju, kai alfa dalelėmis apspinduliuojama oda, stipraus poveikio gylis siekia 1-2mm, retai kada daugiau. Stiprus apspinduliavimas alfa dalelėmis gali pasireikšti panašiai, kaip ir terminiai vidutinės ar aukštos temperatūros trumpalaikiai (paviršiniai) nudegimai.
Alfa dalelių, protonų ir lengvųjų branduolių srautai pasižymi gana panašiais kenksmingais efektais, kurie tuo didesni, kuo dalelė (lengvojo elemento branduolys) yra sunkesnė. Tiesa, protonų ar kitų lengvųjų elementų branduolių šaltiniai yra gana reti. Su protonų šaltiniais kartais tenka susidurti, naudojant dalelių greitintuvus, kurie patys veikia kaip protonų šaltiniai.
Skirtingai nuo alfa dalelių, beta dalelių kenksmingas poveikis išsisklaido gilesniame tūryje, tad sąlyginiai pažeidimai ląstelėms būna mažesni, netgi jei spinduliavimo energija ta pati.  Beta spinduliavimo pažeidimai būna maždaug iki 1-2cm gylyje, o labiausiai - odos ir poodinių audinių sluoksniuose. Stiprūs beta spinduliavimo poveikiai praėjus 1-2 dienoms gali matytis kaip kraujosruvos, susijusios su kapiliarus sudarančių ląstelių pažeidimais, o taip pat kaip odos nudegimai, primenantys terminius gana žemos temperatūros nudegimus giliame (0,5-2cm) tūryje.
Ir alfa, ir beta šaltiniai gali itin lengvai ir sunkiai pažeisti gleivines, o taip pat akis. Sunkūs glevinių pažeidimai reiškiasi kaip visiškas gleivinių nudeginimas, o akių pažeidimai gali pasireikšti ir lęšiuko sudrumstimu, ir pažeistais regos nervais. Burnos, gerklės bei nosies gleivinių pažeidimai dažniausiai išsivysto labai greitai, todėl yra labai ryškus ankstyvas požymis, kad alfa ar beta šaltinių žmogus įkvėpė ar prarijo. Kitą vertus, kartais žmogus gali praryti radioaktyvių medžiagų taip, kad burnoje jos nenusėstų, nors didelis jų kiekis paklius į skrandį. Taigi, jei gleivinės nepažeistos, tai dar nereiškia, kad žmogus neprarijo mirtinos radioaktyvių medžiagų dozės.
Gama spinduliavimas ir neutronų srautai dažniausiai tenka visam kūnui ar didelei jo daliai, paveikia organizmą visame tūryje maždaug vienodai, tad poveikių specifika čia daug sunkiau pastebima.
==== Apsaugos priemonės, priklausomai nuo skvarbiosios radiacijos ====
Nors plačiai sklando mitai, kad nuo alfa dalelių gerai apsaugo netgi popierius, tai nėra tiesa. Paprastas plonas popieriaus lapas alfa spinduliavimą gali susilpninti kelis kartus. Norint ryškesnės apsaugos, reikalingas didelio tankio (kreidinis) storas popierius - jis gali tokį spinduliavimą susilpninti 10-100 kartų, priklausomai nuo storio ir tankio. Tačiau didesnio tankio medžiagos, pvz., plastmasė, sluoksnis vandens, šlapias popierius ir pan. apsaugo žymiai geriau.
Apsaugos nuo alfa dalelių efektyviai veikia ir kaip apsaugos nuo protonų ir lengvųjų branduolių (deuterio, tričio, ličio ir pan.) srautų. Iš esmės, alfa dalelės irgi yra lengvieji branduoliai - helio branduoliai, taigi, visų jų efektai yra gana panašūs.
Nuo beta spinduliavimo visai neblogai apsaugo 1-2cm storio plastmasė ar visai plona skarda, ar stora (0,1mm) aliuminio folija. Pastaroji pagal santykį tarp masės ir apsaugančio efekto yra labai patikima ir efektyvi priemonė, puikiai padedanti ir nuo beta, ir nuo alfa spinduliavimo.
Nuo gama spinduliavimo efektyviausiai apsaugo didelio tankio medžiagos, pvz., švinas, kiek mažiau - geležis (plienas), varis ir pan., tačiau sluoksnių reikia gana storų, taigi, apsauga nuo gama radiacijos būna daug sudėtingesnė.
Neutronai pasižymi kraštutinai didele skvarba, lengvai praeina ir pro didelio tankio medžiagas, kiek lengviau sugeriami lengvųjų elementų, tačiau apsaugos sluoksniai turi būti bent kelių metrų storumo, taigi, aktualūs tiktai statinių atveju, tačiau jokiems drabužiams nepritaikomi. Praktikoje gera apsauga nuo gama ir neutronų spinduliavimo - slėpimasis duobėse, rūsiuose, apkasuose ir pan., dėl ko neutronų ir gama spinduliams tenka praeiti labai didelius sluoksnius žemės, kuri šią spinduliuotę ir sugeria.
Ypatingai didelę svarbą visgi turi dar paprastesnės apsaugos: respiratoriai arba tankios kaukės ant veido, apsaugančios nuo radioaktyvių dulkių pakliuvimo į organizmą. Būtina ir antiseptika, higiena: netgi labai menki kai kurių medžiagų kiekiai gali būti mirtini. Pvz., 10 mikrogramų radioaktyvaus [[polonis|polonio]], pakliuvę į Aleksandro Litvinenkos organizmą, buvo maždaug 200 kartų daugiau, nei mirtina dozė, tačiau tie 10 mikrogramų - tai vos įžiūrima dulkelė, maždaug 1/100 biraus cukraus kristalėlio dalis. Kitaip tariant, būtina dezaktyvacija ir kraštutinai nuoseklus galimai radioaktyvių dulkių šalinimas. Negalima valgyti nieko, ant ko galėjo pakliūti radioaktyvios dulkės, o drabužius, kurie galėjo užsiteršti, reikia sukišti į maišą ir niekada nenaudoti.
Tuo atveju, jei nėra galimybės intensyviam dušui, saugiam drabužių keitimui ir pan., labai svarbios būna kitos taisyklės: valgyti tik maistą iš sandarių pakuočių, neleidžiant maistui niekaip kontaktuoti su rankomis ar aplinka, o naudojant tik švarius įrankius. Kartu kraštutinai atidžiai saugoti nuo bet kokio aplinkos poveikio veido sritį, niekaip nekontaktuoti su išorine respiratoriaus dalimi, ant kurios gali būti nusėdusių dulkių. Respiratorius, pagal galimybę, saugiai keisti. Veidą ir rankas šluostytis šlapiomis servetėlėmis, kurias paskui išmesti.


=== Spindulinės ligos priklausomybė nuo poveikio būdo ===
=== Spindulinės ligos priklausomybė nuo poveikio būdo ===
856

pakeitimai

Naršymo meniu