Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Psichinis automatizmas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
4 084 pridėti baitai ,  14:53, 16 birželio 2014
nėra keitimo aprašymo
16 eilutė: 16 eilutė:


Geriau mums nemeluokite, nes mes geriau žinome, kad [[psichotronai]] yra.
Geriau mums nemeluokite, nes mes geriau žinome, kad [[psichotronai]] yra.
== Ambulatorinis automatizmas ==
Į atskirą automatizmų rūšį išskiriami ambulatoriniai automatizmai, kurie jau savaime kaip kokie [[sindromai]], o ne šiaip [[simptmai]]. Ambulatoriniais vadinami dėl to, kad pacientas neretai kur nors užsimano prasivaikščioti ar šiaip pabėgti, o [[lotynų kalba|lotynų kalboje]] pasivaikščiojimą reiškia žodis "ambulo".
Būdinga, kad elgesys pas pacientą visai nerišlus ir nekryptingas, nors veiksmai gali būti ganėtinai sudėtingi. Pacientas daro kažkokius veiksmus, bet vis kaip tai nesąmoningai ir absurdiškai. Pavyzdžiui, išardo savo [[telefonas|telefoną]], išlupa bateriją ir sim kortelę, o paskui vėl surenka telefoną, o paskui vėl išrenka ir taip vis kartoja ir kartoja viską. Arba apsirengia ir nusirengia, apsirengia ir nusirengia - ir vėlgi taip pat vis kartodami tą patį.
Variantų būna visokių - pacientai sukasi vietoje be perstojo arba bando atlikti kokius nors veiksmus, bet kažkaip nesąmoningai visiškai. Pavyzdžiui, daro [[šaltibarščiai|šaltibarščius]], bet supyles juos į puodą, užvirina. Arba verdasi kavą, tačiau vietoje vandens pripila sulčių.
== Transai ==
Transai, kai žmogus elgiasi lyg ir normaliai ir prasmingai, tik atrodo truputį kažkoks gal apsnūdęs ar tai atsijungęs kažkaip truputėlį. Tik paskui pacientas ima ir atsipeikėja, o tada klausia savęs, ką jis čia veikia ir kokiu būdu čia jis atsidūrė. Transas gali trukti ir kelias minutes, ir gerokai ilgesnį laiką, bet paskui nieko neatsimena.
Įdomumas čia tame, kad pacientas, apimtas transo, gali net ir darbą dirbti, jei tas darbas yra koksai monotoniškas ir didelio mąstymo nereikalaujantis. Ir būna, kad pacientas ateina į darbą transe, pradirba visą dieną, o paskui staiga atsipeikėja. Neretai įvairaus ilgumo transai būdingi [[žolė|žolės]] mėgėjams, dėl ko anuos aplinkiniai laiko trenktais. Išties taip ir yra.
Skirtinagi nuo kokių nors sąmonės aptemimų, transas paprastai nėra pavojingas aplinkiniams, nebent į transą įeitų koksai nors vairuotojas, kuris gali tada ką nors suvažinėti ir pats nepastebėti. Kartais kažkokia panaši būsena apima [[autobusai|autobusų]] ar [[fūros|fūrų]] vairuotojus.
== Fugos ==
Čia jau atvirkščiai negu transe - kai būna fuga, pacientas ne daro įprastus veiksmus, o truputį kvankšteli, viską meta ir bėga, kaip trenktas. Gali bandyti bėgti, pavyzdžiui, iš autostradoje važiuojančios mašinos. Ir taip vat iš jos netikėtai iššokti ir užsimušti.
Tipiška, kad praėjus fugai, pacientas atsipeikėja ir užduoda klausimą apie tai, ką jis čia veikia ir kaip čia atsidūrė, nes irgi nieko neatsimena ir nesupranta. Čia panašiai, kaip ir po transo būna.
Skirtingai, nei transo atveju, aplinkiniai labai gerai pastebi, kad koksai tai žmogus elgiasi kažkaip neadekvačiai.
== Isteriniai automatizmai ==
Tuo atveju, kai pas pacientą [[isterija]], tai irgi būna visokių automatizmų, neretai ir tokių kaip transas ar fuga, tačiau pacientas viską labai jau teatrališkai daro ir demonstruoja. Skirtingai nuo transo ir fugos, paciento neištinka [[amnezija]], o jei ir ištinka, tai nepilna ir apsimestinė.
Kai gudresnis isterinis pacientas simuliuoja transui ar fugai būdingą amneziją, galima jam pasakyti, kad jis, pvz., valgė savo išmatas ar dar ką nors labai nemalonaus darė, tai tada pacientas pakliūna į [[spąstai 22|spąstus nr. 22]], o tada viskas ir paaiškėja: pacientas ima neigti, taip pripažindamas, jog amnezijos nebuvo, arba jam tenka sutikti su tuo, kad gydymas bus sunkus, o tai pacientams labai nepatinka ir jiems vėlgi tenka pripažinti, kad amnezijos nėra.
Taip pat būdinga, kad isterinio transo ar fugos metu pacientai viską daro demonstratyviai, taip kad aplinkiniai pastebėtų, o be to, viskas būna isterinio [[afektas|afekto]] būsenoje. Taip kad krenta į akis. Tuo gi atveju, jei pacientas uždarytas ir niekas jo nemato, gana greitai visi automatizmai dingsta. Aišku, iki tol, kol vėl paciento kas nors nepradeda stebėti.




[[Category:Simptomai]]
[[Category:Simptomai]]
12 859

pakeitimai

Naršymo meniu