Elektrokonvulsinė terapija: Skirtumas tarp puslapio versijų

1 466 pridėti baitai ,  22:07, 7 birželio 2009
nėra keitimo aprašymo
1 eilutė: 1 eilutė:
[[Vaizdas:Elektrokonvulsine_terapija_elektrokonvulsatorius.jpg|400px|thumb|right|Puikus naudotas Smecta firmos programuojamas elektrokonvulsatorius tekainuoja 2000 dolerių, gali automatiškai siųsti elektros impulsus pacientui pagal nurodytą programą, veikdamas neribotą laiką, netgi be personalo įsikišimo, taip vydydamas automatinį psichikos ligų gydymą elektrokonvulsiniu būdu]]
[[Vaizdas:Elektrokonvulsine_terapija_elektrokonvulsatorius.jpg|400px|thumb|left|Puikus naudotas Smecta firmos programuojamas elektrokonvulsatorius tekainuoja 2000 dolerių, gali automatiškai siųsti elektros impulsus pacientui pagal nurodytą programą, veikdamas neribotą laiką, netgi be personalo įsikišimo, taip vydydamas automatinį psichikos ligų gydymą elektrokonvulsiniu būdu. Tokius elektrokonvulsinės terapijos įrenginius lengvai galėtų įsigyti daugelis [[Lietuva|Lietuvos]] medicinos įstaigų]]
'''Elektrokonvulsinė terapija''' (neretai dar vadinama "elektroimpulsinė terapija", "elektroterapija", "elektrošoko terapija" ir pan.) - tai vienas iš populiarių ir labai [[psichiatrai|psichiatrų]] pamėgtų gydymo metodų.
'''Elektrokonvulsinė terapija''' (neretai dar vadinama "elektroimpulsinė terapija", "elektroterapija", "elektrošoko terapija" ir pan.) - tai vienas iš populiarių ir labai [[psichiatrai|psichiatrų]] pamėgtų gydymo metodų. [[Lietuva|Lietuvoje]] elektrokonvulsinę terapiją taikyti pradėta dar apie 1960 metus, vėliau ją plačiai išpopuliarino [[Snežnevskis|Snežnevskio]] įtaka.


Visa elektrokonvulsinės terapijos esmė labai paprasta - žmogui prie galvos pritvirtinami elektrodai, per kuriuos leidžiama kintamoji (~50Hz) srovė, įtampa palaikoma nuo 110 iki 250 voltų (priklausomai nuo to, kokia yra elektros tinklo srovė). Tam, kad pacientas nesipriešintų, jis įtvirtinamas ant terapinio gulto, taip pat jam gali būti suleista raminančiųjų vaistų.
Visa elektrokonvulsinės terapijos esmė labai paprasta - žmogui prie galvos pritvirtinami elektrodai, per kuriuos leidžiama kintamoji (~50Hz) srovė, įtampa palaikoma nuo 110 iki 250 voltų (priklausomai nuo to, kokia yra elektros tinklo srovė). Tam, kad pacientas nesipriešintų, jis įtvirtinamas ant terapinio gulto, taip pat jam gali būti suleista raminančiųjų vaistų.
6 eilutė: 6 eilutė:


== Teigiamas poveikis pacientams ==
== Teigiamas poveikis pacientams ==
Pats teigiamiausias poveikis būna depresijomis bei neurozėmis sergantiems pacientams, tačiau tokia terapija puikiai tinka visiems, sergantiems įvairiomis psichikos ligomis. Jau po kelių elektrokonvulsinės terapijos seansų šie pacientai tampa judresni, paklusnesni, vykdo med. personalo nurodymus ir patarimus, atsiliepia teigiamai apie savo savijautą, nori socializuotis, užsiimti naudinga veikla.
Pats teigiamiausias poveikis būna depresijomis bei neurozėmis sergantiems pacientams, tačiau tokia terapija puikiai tinka visiems, sergantiems įvairiomis psichikos ligomis. Jau po kelių elektrokonvulsinės terapijos seansų šie pacientai tampa judresni, paklusnesni, vykdo med. personalo nurodymus ir patarimus, atsiliepia teigiamai apie savo savijautą, nori socializuotis, užsiimti naudinga veikla, tampa malonūs gydytojams ir aplinkiniams.


== Pašaliniai poveikiai ==
== Pašaliniai poveikiai ==
23 eilutė: 23 eilutė:


== Kontraversijos ==
== Kontraversijos ==
Holokausto ir panašių nusikaltimų neigėjai neretai teigia, kad [[gestapo]] ir [[KGB]] taikyti kankinimai elektra išties buvo elektrokonvulsinė terapija, kuria buvo gydomi psichikos ligoniai, nes įranga tam taikoma ta pati, kaip ir įtampa bei srovė. Šiuo atveju vienareikšmiškai norim paneigti šią neteisingą nuomonę, nes medicinoje elektrokonvulsinę terapiją taiko tik apmokytas medicininis personalas, be to, elektrodai jungiami prie galvos, tinkamai išbandytais būdais.
Holokausto ir panašių nusikaltimų neigėjai neretai teigia, kad [[gestapo]] ir [[KGB]] taikyti kankinimai elektra išties buvo elektrokonvulsinė terapija, kuria buvo gydomi psichikos ligoniai, nes įranga tam taikoma ta pati, kaip ir įtampa bei srovė. Šiuo atveju vienareikšmiškai norim paneigti šią neteisingą nuomonę, nes medicinoje elektrokonvulsinę terapiją taiko tik apmokytas medicininis personalas, be to, elektrodai jungiami prie galvos, o ne prie kitų kūno dalių, tinkamai išbandytais būdais.
 
== Elektrokonvulsinės terapijos taikymas Lietuvoje ==
[[Lietuva|Lietuvoje]] elektrokonvulsinė terapija gan plačiai taikoma jau kelis dešimtmečius, duoda puikius rezultatus. Plačiausiai naudojama [[Naujoji Vilnia|Naujosios Vilnios]] psichiatrinėje ligoninėje, taikaint kokybiškus "Somatics" ir "MECTA" firmų aparatus, kaip ir senesnius, tarybinius. Lietuvos psichiatrai turi gilią elektrokonvulsinės terapijos taikymo patirtį, yra mokęsi šių metodų [[Kaščenka|Kaščenkoje]], išklausę [[Snežnevskis|Snežnevskio]] paskaitas. Daugelio [[Lietuva|Lietuvos]] [[psiciatrai|psichiatrų]] nuomone, elektrokonvulsinės terapijos taikymas yra nepakankamai platus, ji taikoma vos keliems šimtams pacientų per metus. Daugelio psichiatrų manymu, elektrokonvulsinės terapijos kabinetai turėtų būti visose psichiatrinėse klinikose, ambulatorijose ir net poliklinikose, jie padėtų efektyviau gydyti neurozėmis bei depresijomis sergančius ligonius. Itin patartina elektrokonvulsinę terapiją taikyti vaikams, nes ji neturi neigiamo poveikio, būdingo [[neuroleptikai|neuroleptikams]].
 


== Žinomesni pacientai, sėkmingai gydyti elektrokonvulsine terapija ==
== Žinomesni pacientai, sėkmingai gydyti elektrokonvulsine terapija ==