Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Scully efektas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Scully efektas - toksai JAV mokslininkų pastebėtas reiškinys, kad po to, kai 9 metus buvo transliuojamas serialas X failai, gerokai padaugėjo moterų, dirbančių mokslo ir technologijų srityje. Reiškinys buvo pastebėtas JAV, pradžioje sietas su bendrai moterų dalies augimu šiame sektoriuje, tačiau po apklausų paaiškėjo, kad tos moterys yra aktyviai žiūrėjusios X files serialą.

Pats reiškinys buvo sietas su X Files heroje Dana Scully, kuri buvo tokia mokslininkė-tyrėja iš FTB, kuri gerai suprato mokslą, buvo protinga ir racionali. Tuo tarpu vyras tame seriale buvo kaip tik labai nemoksliškas, emocingas ir iracionalus durnius.

Tyrinėtojai iš Geena Davis instituto 2018 metais apklausė 2000 moterų ir paaiškėjo, kad pusė jų gerokai labiau susidomėjo STEM veiklos segmentu (Science, Technology, Engineering, Math) po to, kai pažiūrėjo X failus. Net 43 procentai moterų sakė, kad tas serialas joms buvo esminė priežastis, dėl kurios jos susidomėjo šia veiklų sritimi. Tarp šios srities dirbančiųjų irgi buvo didelis kiekis moterų, kurios žiūrėjo serialą - paaiškėjo, kad yra pastebima koreliacija, kad jei moteris dirba STEM segmente, tai žiūrėjo ir serialą. Dar daugiau, tarp dažnų serialo žiūrėtojų, apie 90% sakė, kad Dana Scully buvo joms elgesio modelis.

Išties duomenų, kokią įtaką serialas padarė moterų emancipacijai, vis dar trūksta: moterų dalyvavimas STEM segmente kilo ir iki serialo, ir serialo transliacijos metu maždaug vienodais tempais maždaug nuo 1965 metų. Tačiau po serialo nutraukimo augimo tempai sustojo ir maždaug nuo 2002 metų nebeauga. Taigi, nors kokybinė analizė rodo serialo įtaką, bendra kiekybinė analizė tokios įtakos nepatvirtina.

Dėl tiktai dalinio patvirtinimo Scully efektas laikomas gana svarbiu reiškiniu, kuris gali padėti moterims apsispręsti, įsivertinti save, tačiau bendra jo įtaka kol kas abejotina.

Viena iš teorijų, kuri priima ir Scully efektą, yra ribinio dalyvavimo teorija, kuri sako, kad apie 20% žmonių norai neatitinka tradiciškai lytinėmis laikomų socialinių rolių. Tokie filmai, kaip X-Failai kaip tik ir padeda išspręsti tą problemą, nes leidžia kitos socialinės rolės siekti žmonėms, kurie tos kitos rolės nori, bet negali gauti. Pvz., padeda moterims tapti mokslininkėmis, kareivėmis ar programuotojomis. Jei netradicinė lytis tradicinėje lytinėje rolėje pasiekia apie 20%, lyčių pasiskirstymo situacija pasidaro normali ir toliau jau filmas kritinės įtakos negali daryti, nes persiskirstymas jau įvyko. Taigi, filmai nesulygina lyčių statistiškai (nepadaro, kad pusė kareivių būtų vyrai, o pusė moterys), bet išsprendžia bėdas, dėl kurių moterys nedrįsta ar išvis negali tapti kareivėmis.

Atrastas Scully efektas davė labai stiprų postūmį naujai feminizmo bangai, kur nemažai moterų ėmė reikalauti, kad filmuose moterys būtų pateikiamos analogiškose rolėse, kaip ir vyrai - kaip kareivės, mokslininkės, inžinierės, hakerės ar dar kas nors. Kiek smarkiai tai išties padės pakeisti lyčių rolių pasiskirstymus - kol kas neaišku.