Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


SPQR

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

SPQR - tai tokia santrumpa, kuri į lietuvių kalba pagal prasmę išvertus reiškia "Romos Senatas ir Žmonės". Kitaip tariant, reiškia visą valdančią Senovės Romos sistemą - Senatą ir balso teisę turinčius piliečius, kitaip tariant - Romos Respubliką.

Šitas senovinis pavadinimas yra kilęs iš senosios, grynai romėniškos lotynų kalbos, kuris reiškia "Senatus Populus Que Romanus". Į naujesnę lotynų kalbą šitas sakinys jau susitransliuoja, paverčiant atskirą žodį "Que" kaip priesaginę galūnę "-que", kad gautųsi "Senatus populusque Romanus". O visai šiuolaikine lotynų kalba tai matyt būtų dar paprasčiau - "Senatus Et Populus Romanus", jau be jokių ten "Que" iš viso.

Šiais laikais daugeliui būna keblumų, dešifruojant šitą santrumpą, nes labai akivaizdžiai per daugelį metų pasikeitė lotynų kalbos sakinio sintaksė, taip kad kai kurie žodžiai ėmė jungtis ir dėliotis kiek kitaip, nei įprasta dabar. Senoje romėniškoje lotynų kalboje žodis "Que" apjungdavo kelis prieš tai esančius daiktavardžius į vieną visumą, kaip lietuviškas žodis "ir", tačiau jo pozicija būdavo po apjungiamųjų, t.y., naudojant visai kitokią notaciją: pasakomi veiksniai, o jau po jų pasakomas apjungimas.

Čia panašiai kaip būtų paprastas sakinys dabartine lietuvių kalba su įprasta mums sintakse:

Tai ta senovės lotynų kalba su ta atbula sintakse gautųsi maždaug taip:

Tai štai dabar daugelį ta senovės lotynų gramatika balamutina, netgi ir tuos, kas patys lotynų kalbą studijuoja. O išties tai viskas yra visai paprastai, tiesiog kitokia sintaksė. Iš tokių archaizmų turim pastebėti, kad čia turime atvejį, kur žodžiai kalboje pasikeitė gal ir nelabai smarkiai, bet gramatika toje lotynų kalboje tai taip pasikeitė, kad maža neatrodo.

Dar čia turim pridėti, kad šitą senovinę sintaksę gali nesunkiai suprasti kai kurie išskirtinai iškrypę ir nenormalūs programuotojai, kurie moka programuoti Lisp kalba. Tai turime pasakyti, kad šitus Lisp programuotojus kiti programuotojai laiko nevispročiais ir su jais iš principo nebendrauja, nes žino, kad susikalbėti nepavyks.