Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Klitoris

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Klitoris - moteriškas lytinis organas. Senesniuose anatomijos vadovėliuose įvardinamas, kaip bendra moters lytinių organų dalis, tačiau šiuolaikinėje anatomijoje pilnavertiškai išskiriamas į atskirą, nepriklausomą darinį.

Išties gi klitoris - tai redukuota penio forma (plg. su vyrų speneliais - redukuota moters krūtų forma). Klitoris turi ir būdingą sandarą - pakitusios formos mažosios lytinės lūpos atitinka apyvarpę, o klitorio apačioje esantis šlapimo kanalas pilnai atitinka vyrišką, nors ir nesudaro būdingos uretros, einančios per visą organo ilgį. Savo sandara klitoris daugmaž atitinka sumažėjusią varpos galvutę, tuo tarpu varpai būdingas akytkūnis nunykęs. Netgi moterų tarpe daugelis neįtaria apie savo klitorio dydį - išties apie keturi penktadaliai klitorio slepiasi kūno viduje, o kyšo tiktai pati galvutė.

Atitinkamai ir lyties keitimo operacijose klitoris taikytinas, kaip naujai formuojamos varpos galvutė, jei moteris keičia lytį į vyrą arba varpos galvutė performuojama į klitorį, jei vyras keičia lytį į moterį.

Dalies gyvūnų rūšių (hienos, kai kurios beždžionės) klitoris būna pakankamai ilgas ir didelis, taip pat - turintis būdingą penio sandarą ir netgi uretrą, todėl išoriškai visiškai nuo pastarojo nesiskiria. Tokios gyvūnų rūšys įvardijamos, kaip turinčios pseudopenį - šitaip vadinamas įprastą penio sandarą turintis klitoris.

Didžiausias užfiksuotas žmogaus patelės (moters) klitoris siekė 17 centimetrų (išorinė dalis - klitorio galvutė), nors dažniausiai klitoriai būna mažesni, klitorio galvutė paprastai neviršija 1-2cm ilgio, rečiau pasiekia 3-4cm.

Psichologijoje irgi seksologijoje moterų turimas klitoris įvardinamas, kaip moterų įgimto dvilytiškumo priežastis - šios patirti gali ir klitorinį, ir vaginalinį orgazmą. Vaginalinis yra tasai "tikrasis", "moteriškasis", tuo tarpu klitorinis orgazmas veik nesiskiria nuo vyriško.