Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Argumentacijos klaidos

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Argumentacijos klaidos – tai įvairūs argumentai, kurie neretai naudojami diskusijose, tačiau yra klaidingi dėl loginių ar kokių nors kitų priežasčių. Kartais tai gali būti argumentai, kurie būtų validūs vienais atvejais, tačiau tam tikrais atvejais naudojami neteisingai, neteisingose ribose ar neteisingu būdu.

Būna ir rekursyvinių argumentacijos klaidų, kur kita pusė kaltinama argumentacijos klaidomis, nors būtent kaltinimas argumetnacijos klaidomis čia gali būti klaidingas.

Argumentacijos klaidos kartais klaidingai tapatinamos su logikos klaidomis. Skirtumas yra paprastas: logikos klaidos – tai tokios klaidos, kurios, siauriausiu atveju, tiesiog pažeidžia argumentų loginių operacijų taisykles. Kiek platesniu atveju logikos klaidoms priskiriamos ir tos, kurios pažeidžia priežasčių-pasekmių ar sąlygų-galimybių analizės taisykles, o taip pat aibių teorijos taikymo taisykles.

Taigi, galima tarti, kad visos logikos klaidos yra argumentacijos klaidos, tačiau ne visos argumentacijos klaidos yra logikos klaidos.

Panašus ir argumentacijos klaidų santykis su mąstymo klaidomis: šios yra būdingi psichologiniai klaidų mechanizmai, kuriuos žmonės taiko itin dažnai, ne tik argumentuodami, bet ir mąstydami. O kadangi taiko ir mąstydami – tai ir argumentuose tas klaidas dažnai išsako. Mąstymo klaidos irgi yra argumentacijos klaidų dalis, tačiau pasižyminti ypatingu kibumu, apgaulingumu ir gebėjimu nepastebimai išplisti.