Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Aramidai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Aramidai - įvairios plastmasės, kuriose yra aromatinis žiedas ir amidas. Nuo to ir plastmasių pavadinimas - "ar(o/a)m + amid". Savo savybėmis šios plastmasės yra panašios į nailoną, kuris yra aramidų protėvis, tačiau lyginant su nailonu, jos yra daug tvirtesnės, nes dėl aromatinių žiedų, gauna žymiai stabilesnę, dalinai kristalizuotą struktūrą.

Yra gana daug aramidų, kurie gana panašūs, tačiau iš jų išsiskiria vienas - kevlaras, kuris pasižymi dar bene dvigubai didesniu tvirtumu, nei kiti aramidai.

Iš įvairių aramidų yra gaminami įvairūs drabužiai, kuriems reikia didesnio atsparumo, pvz., iš aramidų buvo siuvami AM-2 tipo bomberiai, skirti JAV pilotams, nes toksai audinys galėdavo atlaikyti ugnį, o taip pat buvo pakankamai stiprus mechaniškai, kad bent iš dalies apsaugotų pilotą nuo sužalojimų, jei kils kokia nors lėktuvo katastrofa.

Dėl to tvirtumo aramidai tapo viena iš pagrindinių plastmasių, naudojamų neperšaunamų liemenių gamyboje. Tiesa, turtingesnės ir šiaip išsivysčiusios šalys naudoja tam kevlarą, tačiau pigesnės skaito, kad ir porą kartų silpnesnė plastmasė tam puikiai tiks.