Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Akatizija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Akatizija, dažnai painiojama su neramių kojų sindromu, nors yra visai kitokia, užtat išoriškai iš šono atrodo labai panašiai. Pasireiškia akatizija tuo, kad žmogus nevalingai ar pusiau valingai vis judina kojas ir rankas, bandydamas ne tai žingsniuoti vietoje, ne tai kažkaip mojuoti, ne tai kasytis.

Savo esme akatizija yra tipiška diskinezija. Kartais siejama su tardyvine diskinezija, nes šioji kartais irgi kažkokius panašius simptomus turi.

Tipiški akatizijos sukėlėjai - vartojami neuroleptikai, antidepresantai, taip pat abstinencijos sindromas, kylantis dėl opioidų ar barbitūratų nutraukimo, rečiau - dėl alkoholio vartojimo nutraukimo.


Akatizijos simptomatika ir eiga

Bendrai tai visa ta akatizija yra labai paprasta: pacientas niekaip negali nusėdėti ar nustovėti, o vis juda ir juda. Itin smarkiiai tie nevalingi judesiai ima reikštis, jei pacientui liepiama daryti kažką, dėl ko jis praranda galimybę kontroliuoti save ir tuos nevalingus judesius stabdyti.

Tipiški simptomai:

  • Atsistojęs, pacientas mindžiukuoja vietoje arba nesustodamas vaikšto po kambarį ratais ar pirmyn-atgal
  • Jei atsistojusiam pacientui liepi kažką daryti, pvz., paraštyti ant popieriaus sakinį, matosi, kad mindžikavimas sustiprėja
  • Atsisėdusiam ar atsigulusiam pacientui juda kojos
  • Juda paciento rankos, lyg jis kasytųsi ar masturbuotųsi
  • Linguoja paciento kūnas, kraiposi pečiai ir pan.

Akatizijos atveju judesiai nėra spazmatiniai, tačiau yra labai nevalingi, pacientai neretai skundžiasi, kad juos kažkas tiesiog varinėja, neleidžia sustoti, kūnas lyg savaime juda ir sustabdyti to judėjimo nepavyksta. Kitais atvejais pacientai gali ir patys savo judesių nelabai pastebėti.

Atkreitinas dėmesys: kartais pacientai bando nuslėpti akatiziją, šitaip disimuliuodami. Kad nejudėtų kojos, jie jas sukryžiuoja, taip pat sukryžiuoja ir rankas, tačiau šių nenulaiko ir linkę kištis į kišenes. Jei pastebėsite, kad pacientas kišenėse judina rankas lyg masturbuodamasis, paprašykite jas ištraukti o paskui paklauskite ko nors nesvarbaus, kad jis papasakotų - jei pastebėsite rankų judesius ir toliau, iškart galėsite nustatyti, ar pacientas turi medikamentozinių sutrikimų (rankos juda ir toliau), ar yra gydytinas (rankos nustojo judėti, tai reiškia kad pacientas masturbavosi).

Akatizijos atveju gydymas nereikalingas, pacientas dėl tokios būsenos darosi linksmesnis, judresnis, tai itin pageidautina depresijos atveju. (kas šitą dalį parašė yra psichopatas)