Salvija

13:56, 9 sausio 2012 versija, sukurta Fandorina (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Salvinorinas''', o tiksliau tariant - '''salvinorinas-A'' (''Salvinorin A'') - opioidams artimas junginys, aptinkamas [[Meksikietiškas šalavijas|meksikietiškame ...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)

'Salvinorinas, o tiksliau tariant - salvinorinas-A (Salvinorin A) - opioidams artimas junginys, aptinkamas meksikietiškame šalavijuje. Beje, pastarąjį kalbainiai pavadino "kvaituliniu šalaviju", kas leidžia įtarti, kad jie su šio augalo vartojimu susidūrę gali būti ir praktiškai, o ne tik teoriškai.


Salvinorinų cheminės ir fiziologinės savybės

Įdomu pastebėti, kad salvinorinas yra ne alkaloidas, t.y., molekulė nėra bazė, nėra poliarizuota, kaip kad būdinga kitiems opioidams, tačiau, nepaisant to, turi poveikį, kurio stiprumas apie 10 ar daugiau kartų lenkia morfijų. Pasižymi ir kai kuriomis būdingomis opioidų savybėmis (stiprus nuskausminimas, kvėpavimo centro slopinimas), ir nebūdingomis - sukelia stiprias haliucinacijas, artimesnes toms, kurios kyla nuo LSD ar meskalino.

Salvinorino molekulės forma yra artima daugelio opioidų molekulėms, paskirais savo segmentais atkartoja morfijų bei kai kuriuos sintetinius analogus (pvz., fentanilą), tačiau neturi azoto bazės. Neveikia serotonino apykaitos, tačiau vienareikšmiškai identifikuotas poveikis dopamino apykaitai. Užtikrintai identifikuotas poveikis kapa-opioidiniams receptoriams.

Kaip ir daugelis kitų terpenoidų, salvinorinai yra jautrūs šviesai, todėl gali būti ekstrahuojami tiktai tamsoje.


Vartojimo simptomatika ir gydymas

Pilnaverčio salvinijos poveikio trukmė skiriasi priklausomai nuo vartojimo būdo: 2-10 minučių inhaliacijos atveju (rūkant) arba 15-120 minučių perorališkai (valgant). Simptomatika - tipinė: paciento susijaudinimas, nerišli, neartikuliuota kalba, susijaudinimas, nerišlūs ir nekoordinuoti judesiai. Pacientas griuvinėja, regėjimas sutrikęs, aplinkos nesuvokia. Vėlesnėse stadijose aiškūs haliucinavimo požymiai: vaiko nuo savęs kažką, mosuoja, gestikuliuoja, bando bendrauti su įsivaizduojamais pašnekovais ir t.t..

Pirminei intoksikacijos fazei pasibaigus, pacientą apima apsnūdimas, silpnumas. Pacientas ima suvokti aplinką, tačiau neatsimena savo elgesio. Prisiminimai tik apie haliucinacijas, dauguma iš jų jokio sąryšio su realybe neturi - pacientai pasakoja apie keliones į kitas planetas, keistus žmones ir t.t., lygina potyrius su labai ryškiais sapnais.

Nuo pakartotinių vartojimo atvejų išsivysto abstinencijos sindromas su dalinai opiatus primenančia simptimatika: pacientai jaučiasi apsirgę gripu, sloguoja, jiems laužo kaulus, kamuoja drebulys. Aplinkos suvokimas ilgam lieka sutrikęs, elgesys psichotinis, neadekvatus. Kupiruojama neuroleptikais.

Esant perdozavimui - kvėpavimo slopinimas, konvulsijos. Gydoma simptomatiškai, dirbtinis kvėpavimas, kardiostimuliacija, deguonies kaukė, adrenalinas intraveniškai. Opioidų antagonistai silpnai efektyvūs. Sunkių apsinuodijimų atveju prognozė neaiški. Dalimi atvejų - stiprūs liekamieji psichotinio pobūdžio reiškiniai, haliucinacijos, depresija, schizoafektinio pobūdžio sutrikimai.


Debilavoti narkomanų kliedesiai ir realybė

Čia jei jau apie lietuviškas realijas kalbėsime, tai išsyk turime dar ir tai pastebėti, kad Vikipedija tapo narkomanų prieglobsčiu, kur tie pasakoja visokius mitus ir kliedesius. Čia jums galime citatų pateikti, ką apie tą salvinorino turintį šalaviją rašo (tikslios citatos čia, o ne šiaip sau)[1]:

  • Salvinorinas A. Tai stipriausia šiandien žinoma augalinės kilmės psichiką veikianti medžiaga: jau 200 mikrogramų sukelia akivaizdų poveikį. Tai maždaug atitiktų vieną cukraus kristaliuką.
  • Veikiant milžiniškomis šios medžiagos dozėmis žiurkes jokių organų pažeidimų nenustatyta.
  • Jokios priklausomybės nepastebėta. Todėl galima teigti, jog ši medžiaga yra saugi vartoti žmonėms. Tą patvirtina ir tūkstantmečius siekianti vartojimo istorija.

Čia jums faktų, kad realybę suvoktumėte:

  • Tas 200 mikrogramų arba 0,2mg - tai toli gražu ne cukraus kristaliukas. Tai kokius dešimt kartų mažiau. Jei suvalgysit tokį grūdelį salvinorino, kaip cukraus kristaliukas, tai neaišku, ar į savo protą paskui sugrįšit.
  • Žiurkės yra maždaug 100-200 kartų mažiau jautrios opioidams, nei žmonės (plg. su fentanilo nuodingumu: LD50 primatams - 0,03mg/kg, LD50 žiurkėms - 3mg/kg). Ir graužikai yra dar mažiau jautrūs tokiems junginiams, kaip kad terpenoidai. Jei pelė nepadvėsė nuo kažkokios dozės, tai nereiškia, kad nuo lygiai tos pačios pelei nemirtinos dozės nepadvės narkomanas. Žodžiu, labiau tikėkit Vikipedija, jei norite greičiau į kapus nukeliaut.
  • Apie tai, kaip jokios priklausomybės nepastebėta heroinui, jums papasakos kiekvienas pradedantis heroino vartotojas. Tūkstantmečius siekianti opiumo vartojimo istorija tą puikiai turėtų patvirtinti. Ir žinoma, kad narkomaniškų pezalų niekaip neneigia jokie faktai, nes jokia realybė narkomanams nieko nereiškia.



Visokie šaltiniai beigi nuorodos

Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.