Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


F-16: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
7 319 pridėta baitų ,  29 kovo
nėra keitimo aprašymo
1 eilutė: 1 eilutė:
[[Vaizdas:F-16-serijos-naikintuvai.jpeg|thumb|right|500px|Originalus F-16 ir keli jo palikuonys - [[Japonija|Japonijoje]] gaminamas Mitsubishi F-2, [[Taivanas|Taivane]] gaminamas [[AIDC F-CK-1 Ching-Kuo]] ir, galų gale, [[Pietų Korėja|Pietų Korėjos]] gaminamas mokomasis T-50]]
'''F-16 Fighting Falcon''' - vienas iš sėkmingiausių visų laikų [[naikintuvas|naikintuvų]], sukurtas JAV inžinierių grupelės, kuri aviacijoje ilgai buvo vadinama "Fighter Mafia". Toji grupelė anuomet buvo smarkiai nekenčiama kariuomenės, nes lindo visur, aiškindama, kad JAV susišiko su savo [[naikintuvas-bombonešis|naikintuvų-bombonešių]] programa, darydama didžiulius, universalius ir griozdiškus lėktuvus, kurie [[Vietnamo karas|Vietnamo karo]] metais gaudavo nuo primityvių ir atsilikusių rusiškų [[MiG]] naikintuvų į kaulus.
'''F-16 Fighting Falcon''' - vienas iš sėkmingiausių visų laikų [[naikintuvas|naikintuvų]], sukurtas JAV inžinierių grupelės, kuri aviacijoje ilgai buvo vadinama "Fighter Mafia". Toji grupelė anuomet buvo smarkiai nekenčiama kariuomenės, nes lindo visur, aiškindama, kad JAV susišiko su savo [[naikintuvas-bombonešis|naikintuvų-bombonešių]] programa, darydama didžiulius, universalius ir griozdiškus lėktuvus, kurie [[Vietnamo karas|Vietnamo karo]] metais gaudavo nuo primityvių ir atsilikusių rusiškų [[MiG]] naikintuvų į kaulus.


34 eilutė: 35 eilutė:


Palyginimui, ano meto [[MiG-21]] galėdavo pasiekti apie 7g manevrus, o vėliau buvo sustiprintas iki 8,5g, tačiau rusams anais laikais taip ir nepavyko padaryti, kad pilotui praradus sąmonę, lėktuvas nesusidaužytų, o sąmonę tuose naikintuvuose pilotai prarasdavo ir prie 5-6g apkrovos, ypač jei šioji trukdavo ilgiau, nei kelias sekundes.
Palyginimui, ano meto [[MiG-21]] galėdavo pasiekti apie 7g manevrus, o vėliau buvo sustiprintas iki 8,5g, tačiau rusams anais laikais taip ir nepavyko padaryti, kad pilotui praradus sąmonę, lėktuvas nesusidaužytų, o sąmonę tuose naikintuvuose pilotai prarasdavo ir prie 5-6g apkrovos, ypač jei šioji trukdavo ilgiau, nei kelias sekundes.
== Susiję lėktuvai ir F-16 palikuonys ==
Kadangi ne visada gaudavosi F-16 eksportuoti, o kartais nesigaudavo ir tiesiogiai patenkinti užsakovų reikalavimų, tai yra atsiradę keletas kitų lėktuvų, kurie buvo sukurti F-16 pagrindu. Kai kurie skiriasi nuo originalaus naikintuvo gana smarkiai.
=== JAV, General Dynamics Agile Falcon ===
Apie [[1980]] metus įprasti F-16 jau buvo juntamai senstelėje, o [[JAV]] ieškojo naujų alternatyvų, pakaitalų esamiems naikintuvams. Taip prasidėjo Advanced Tactical Fighter programa, kur su visokiomis modernizuotomis naikintuvų versijomis lindo daug esamų gamintojų. Jokie iš tų naikintuvų neatitiko reikalavimų ir nepraėjo, o galutiniu rezultatau tapo visai nauji [[F-22]] naikintuvai, tačiau kai kurie iš esamų naikintuvų modernizavimų buvo labai stiprūs. Vienu iš tokių stipriausių buvo F-16 Agile Falcon, kur visas naikintuvas buvo vos ne iš naujo perkurtas.
Naikintuvas turėjo sustiprintą fiuzeliažą, juntamai pagerintą aerodinamiką, naujos kartos turbiną, labai smarkiai atnaujintą ginkluotę, kardinaliai atnaujintą elektroniką, kurioje buvo praktiškai viskas, ką tik galima susigalvoti - automatinės reljefo sekimo sistemos, optinio sekimo sistemos (leidžiančios veikti su išjungtu radaru), komunikacijos įranga, kuri leido naudoti kitų naikintuvų renkamus stebėjimo duomenis, į lakūno šalmą įmontuota taikymo sistema ir taip toliau, ir taip toliau. Žodžiu, naikintuvas buvo kaip ir senas, bet didele dalimi visai naujas.
Naikintuvas liko bandomuoju, tačiau didelė dalis jo modernizacijai skirtų sprendimų (išskyrus gal tik padidintus sparnus) paskui buvo perkelti į įvairius F-16C/D variantus.
=== Japonija, Mitsubishi F-2 ===
Tai bene tiksliausias iš visų alternatyvinių klonų, kurie gaminti kitų gamintojų. Kai Japonija apie [[1980]] metus susigalvojo kurti nuosavą naikintuvą, viskas galų gale baigėsi tuo, kad amerikonai jiems pasiūlė licencinę F-16 gamybą, parduodant Japonijai pačias įvairiausias technologijas, kurios tik reikalingos naikintuvams gaminti. Taip ir atsirado Mitsubishi F-2, kuris buvo sukurtas Agile Falcon pagrindu. Kadangi buvo kuriamas ne senesnių F-16 pagrindu, o pagal naujesnį, konstrukciškai jau juntamai modernizuotą Agile Falcon, tai gavosi naikintuvas, kuris buvo gerokai modernesnis už originalius F-16.
Naikintuvui buvo panaudota daug kompozicinių medžiagų, buvo paliktas ketvirtadaliu didesnis F-16 sparnas, papildomai lėktuvas dar modernizuotas taip, kad sumažėtų [[radarai|radarų]] atspindžiai. Lėktuvui padaryta ilgesnė ir platesnė nosis, kad tilptų naujos kartos radaras su aktyvia fazine gardele, galintis realiame laike ir sekti, ir apšvitinti, ir ieškoti didelio kiekio taikinių paraleliai. Gavosi, kad šis naikintuvas tapo vienu iš pirmų pasaulyje lėktuvų, turinčių tokio tipo radarus.
Papildomai numatyta nemažai funkcijų kovai prieš laivus, o taip pat galimybės naudoti kiek kitų modelių ginkluotę, kuri naudojama kituose Japonijoje esančiuose naikintuvuose.
=== Taivanas, AIDC F-CK-1 Ching-kuo ===
Po to, kai apie [[1980]] metus JAV su savo apsiperdusiu prezidentu Jimmy Carter taip susidraugavo su [[Komunistinė Kinija|Komunistine Kinija]], kad ėmė riboti ginklų pardavimą į [[Taivanas|Taivaną]], tiems patiems amerikonams pasidarė aišku, kad truputį jie paskubėjo ir persistengė su tomis draugystėmis, nes daugelį metų galiojusios JAV garantijos Taivanui pakibo ant plauko, ir dar daugiau - JAV kaip tai netgi ėmė riboti ginklų eksportą į Taivaną ir netgi kitoms šalims trukdyti tą daryti. Tai čia tuo metu atėjo į valdžią legendinis [[Ronald Reagan]] ir pradėjo ieškoti, ką pakeisti.
Paaiškėjo, kad pakeisti kažką yra sudėtinga, nes tarptautinių sutarčių laikytis reikia, o apsišikėlis Jimmy Carter jau pridarė tiek, kad [[maža nepasirodė]]. Tai vat čia ir kilo mintis, kad glaima imti ir sukurti naikintuvą, kuris galėtų būti gaminamas tiesiai Taivane iš Taivanui prieinamų komponentų, kuriuos būtų galima pirkti nebūtinai JAV, bet galimai kitose šalyse.
Kadangi F-16 jau nuo pat pradžių buvo kuriamas kaip naikintuvas, kuris būtų dar ir labai pigus, tai reiškė, kad jame nuo pat pradžių numatyta daug paprastesnių technologijų naudojimas. Tai daug ką pakeitus, kartu su JAV inžinieriais, gavosi sukurti naikintuvą, kuris būtų artimas originaliam F-16, tačiau turėtų pagal galimybes ne amerikietiškus tiekėjus. Taigi, elektronika gavosi Taivano gamybos, o turbinos buvo perkamos iš švedų Volvo Aero, kurie gamino turbinas ir visiems [[SAAB]] naikintuvams.
Bene labiausiai į akis krentantis AIDC F-CK-1 Ching-kuo skirtumas - kad čia yra dvi turbinos. Visgi savo charakteristikomis naikintuvas nusileidžia originaliems F-16, gamintiems [[JAV]].
==== AIDC T-5 Brave Eagle ====
Nuo [[2017]] pradėtas kurti kaip kardinalus ankstesnio F-CK-1 apgreidas, formaliai "nekarinis", o tik esą mokomasis lėktuvas - AIDC T-5 Brave Eagle. Atseit "mokomasis", nes tam, kad bent truputį mažiau siustų [[Komunistinė Kinija]].
Faktiškai, buvo paimtas ankstesnis naikintuvas ir tiesiog nuosekliai keičiamas į modernesnį variantą, nieko iš esmės nekeičiant konstrukcijoje. Nuosekliai keistas visas fiuzeliažas, apkalos medžiagos - į kompozitines, dėl kurių labai sumažėjo lėktuvo masė. Turbinos pakeistos irgi į modernesnes. Taip pat pakeista visa avionika, radarai ir išvis kas papuola.
Gavosi tas pats, bet kartu naujas lėktuvas, galintis naudotis ta pačia ginkluote. Formaliai atseit mokymams, bet realiai, kaip visi supranta, tiesiog naujos kartos naikintuvas.
=== Pietų Korėja, T-50 Golden Eagle ===
Apie [[1992]] metus Pietų Korėjos gamintojai susigalvojo, kad bus gera ir pelninga programa - gaminti savo naikintuvą, o jei ir ne naikintuvą - tai bent jau reaktyvinį treniruoklį. Kažkiek metų vykusi programa pavirto bandymu bent iš dalies nukopijuoti F-16 variantą, kurį turėjo Pietų Korėjos kariuomenė. Kopijuoti nelabai sekėsi, nors Korėjos kariuomenė ir buvo iškėlusi reikalavimą, kad tam, kad pilotai kuo geriau būtų paruošti, lėktuvas visomis savo savybėmis būtų kiek įmanoma panašesnis - ir pagal dydį, ir pagal aerodinamiką, ir pagal elektroniką, ir taip toliau.
Kokiais [[2000]] metais pasimatė, kad nieko smarkiai gero iš to nesigaus, tai Pietų Korėjos valdžia sudarė kontraktą su Lockheed Martin, kuri daug metų buvo General Dynamics konkurentė, o paskui, galų gale, visą tą General Dynamics nusipirko su visa F-16 gamyba. Taigi, kartu su Lockheed Martin buvo sukurtas jau ne ant klonuojamo, o ant realaus F-16 bazės pastatytas prototipas, kuris nuo originalaus skyrėsi tik tuo, kad buvo labai smarkiai trumpesnis, o taip pat gerokai atpigintas. Gamybai reikalingos technologijos buvo parduotos Pietų Korėjos kompanijoms.
Gavosi labai vykęs viršgarsinis treineris, kuris gali būti apginkluotas ir naudojamas ir kaip labai lengvas naikintuvas.




947

pakeitimai

Naršymo meniu