Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Patrankų mėsa

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Patrankų mėsa - tai tokie kareiviai, kurie yra skirti ne tiek kariavimui, kiek sunaikinimui. Paprastai taip vadinami prastai paruošti, prastai ginkluoti kareiviai, kruie siunčiami į intensyvių mūšių zoną, kur patys laimėti negali, tačiau žūsta didžiuliais kiekiais.

Pats posakis kilęs iš Šekspyro pjesės "King Henry IV, Part I" (bet mes nežinom, kodėl tik pirma dalis tebuvo tenai). Tai va, tenai toksai personažas Falstafas aiškino apie kažkokius prastus kareivius, kad jie pakankamai geri tam, kad sugertų šaudymą (būtų maistu parakui) ir paskui būtų suversti į duobes - "good enough to toss; food for powder, food for powder; they'll fill a pit as well as better".

Taigi, nuo to laiko atsirado toksai posakis - "food for powder", kuris reiškė maistą parakui (anglų kalba žodis "powder" reiškė paraką). Parakas šiuo atveju buvo užuomina į priešo patrankas ir šautuvus.

Vėliau panašus posakis buvo publikuotas kažkokiame prieš Napoleoną nukreiptame pamflete "De Bonaparte et des Bourbons", kurį parašė toksai Fransua-Rene de Šatobrianas (François-René, vicomte de Chateaubriand). Tai šitas rašytojas, panašu, kad gal ir pats sugalvojo, kad Napoleonas sakė, kad "On en était venu à ce point de mépris pour la vie des hommes et pour la France, d'appeler les conscrits la matière première et la chair à canon", tipo kad šauktiniai imami tam, kad maitinti patrankas. Kai pamfletas 1854 metais buvo išverstas į anglų kalbą, gavosi posakis - "cannon fodder", kuris galų gale ir įsitvritino anglų kalboje, o dar vėliau ėmė plisti ir į kitas pasaulio šalis.

Patrankų mėsa itin dažnai kareiviai pradėti vadinti nuo maždaug I Pasaulinio karo laikų, kai artilerija sunaikindavo milžiniškus tranšėjose besislepiančios kariuomenės kiekius, tad norint išlaikyti stabilų frontą, reikdavo siųsti vis naujus ir naujus dalinius. Kadangi svarbu buvo ne realiai atremti priešų puolimus, o tiesiog palaikyti pakankamai didelį kariuomenės kiekį, tai šie kareiviai ir buvo vadinami patrankų mėsa. Kadangi šiame kare dalyvavo ypatingai daug valstybių, o karių žūdavo neįtikėtinai daug (milijonai), šis posakis tada ir išplito po visą pasaulį.

Patrankų mėsos esmė buvo paprasta: jei apkasuose yra daug kareivių, kurie gali kad ir minimaliai, dėl akių kovoti - tai priešas turės sugaišti daug laiko ir pajėgumų tam, kad tuos kareivius sunaikintų. Taigi, tiesiog kareivių buvimas jau sustabdys priešo puolimą tam laikui, kai priešas šaudys tuos kareivius patrankomis.

Patrankų mėsa yra vienas iš liūdniausių karo reiškinių - kareiviai, kurie netgi ne kariauti skirti, o tiesiog siunčiami į frontą kaip į skerdyklą, sunaikinimui.


Dar žr.