Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


MirBSD

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš MirOS)
Jump to navigation Jump to search

MirBSD - tai tokia Mirabilos BSD operacinė sistema, viena iš tipiškų BSD sistemų, nors ir nelabai didelė ir ne per daug populiari. Dar kartais painiai vadinama tai kokia nors MirOS, tai Mir BSD, tai Mir BSD OS, tai dar kaip nors panašiai. MirBSD susikūrė kadaise apie 2002 metus kaip OpenBSD forkas, nes pastarosios kūrėjai nelabai draugavo su kitais.

MirBSD irgi ilgokai buvo daugiau vieno žmogaus žaidimas, bet ilgainiui gana išsivystęs ir pritraukęs kažkiek kitų kūrėjų. Dėl sąsajų su OpenBSD, šita visa MirBSD gerai susiderina ir su NetBSD, iš kurios nemažai perima, o kartu šį tą paima ir iš FreeBSD, bet kartu išlaiko savybes, kurios artimesnės OpenBSD sistemoms.

Skirtingai nuo daugumos kitų BSD versijų, kur būna plėšomasi dėl multiplatformiškumo, MirBSD tėra palaikoma vos pora procesorių architektūrų - visiems seniai įprasta x86 bei daugeliui vis dar prisimenama Sparc.

Visas forkas prasidėjo nuo paprastos istorijos - kartą 2002 metų rugpjūčio 29 dieną toksai visus gerokai užknisęs, bet visų ir mėgiamas programuotojas, anoksai Thorsten Glaser, ėmė ir nuportino į OpenBSD sistemą tokią programėlę iš NetBSD, kuri vadinosi "wtf" ir buvo naudojama kaip populiarus ir geras helpas, skirtas adminams ir programuotojams. Programėlė buvo labai paprasta - parašai šele kažką iš serijos "wtf UNIX" ir jinai suranda iš savo duomenų bazės viską, kas tas UNIX yra. Ir taip apie visokius žodžius. Žodžiu, labai gerai ir jokių wtf, nes kartais labai praverčia.

Taigi, portas buvo paprastas, bet Theo de Raadt, kuris buvo OpenBSD kūrėjas ir vadas, kažko užsišiko, nes jis pats buvo išmestas iš NetBSD projekto ir nieko iš tenai todėl nenorėjo. Taigi, šitą wtf portą jis išmetė. O tada jau užsišiko tasai Thorsten Glaser, kuris ėmė ir dar pridėjo krūvą visokių pataisymų ir pagerinimų ir realizavo juos kaip apgreidą OpenBSD sistemai. Kadangi paties Thorsten Glaser pravardė buvo Mirabilos, tai tasai apgreidas buvo pavadintas Mirabilos, o paskui per tai gavo pavadinimą ir visa Mirabilos OpenBSD versija. Paskui pavadinimas sutrumpėjo ir iš Mirabilos OpenBSD gavosi Mir BSD.

Vėliau per daugelį metų MirBSD gerokai pildėsi, vystėsi ir po truputį gana juntamai nutolo nuo įprastos OpenBSD. Dabar tai kad ir nedidelė, bet jau visai stabiliai gyvuojanti BSD versija.

Šitais laikais MirBSD yra tapusi labai įdomia OpenBSD alternatyva, nes visi išmesti OpenBSD programinės įrangos portai paliekami MirBSD sistemoje, kuri tampa jiems prieglauda. Taigi, atsiranda visokių programų, kurių OpenBSD neturi dėl to, kad Theo de Raadt juos išmetė, bet visi jie yra MirBSD serveriuose, iš kur viską galima parsisiųsti ir susidėti sau į OpenBSD. Žodžiu, tokia kad ir mažesnė, partizaninė, bet keistai įdomi alternatyva.